Повалення царизму в результаті Лютневої революції в Росії (1917 р.) відкрило широкі перспективи для самовизначення кримськотатарського народу. Вперше після анексії Криму Російською імперією в 1783 році корінний народ півострова отримав можливість самостійно визначати свою долю.
В умовах демократизації суспільства з’явилося безліч політичних партій та організацій. Величезний вплив на населення Криму справили мітинги, що почалися у містах, в яких активну роль почали відігравати солдати та офіцери військових гарнізонів. Навесні 1917 року у військових частинах почалися масові заворушення солдатів і матросів, які втомилися від війни, що не закінчувалася вже третій рік.
«… Прийшли перші газети з Петрограда і Москви. З’явилося багато нових газет соціалістичного спрямування, які закликали до повалення державного ладу і недисциплінованості в армії і на флоті. В одну мить настрій команд змінився. Почалися мітинги», — згадував очевидець подій у Криму.
На маси почали впливати партії есерів і більшовиків. У липні 1917 року членом більшовицької партії став Ізмаїл Фірдевс, кримський татарин, родом із Сімферополя. Він народився 2 грудня 1888 року, з відзнакою закінчив Татарську вчительську семінарію, був членом підпільних революційних гуртків, після Лютневої революції зацікавився ідеями Леніна.
Влітку 1917 року в Криму створили Об’єднану татарську соціалістичну партію, в програмному документі якої йшлося: «Татарський народ вимагає для себе
Жовтнева революція в Петрограді не знайшла широкого відгуку в Криму. Вибори до Установчих зборів більшовики з тріском програли. Більшість голосів були віддані есерам, друге місце за підсумками голосування отримали представники мусульманського населення Криму. Але більшовицька партія розігнала Установчі збори, анулювавши результати виборів.
Єдиною силою, яка підтримала нову радянську владу, був Чорноморський флот. У Севастополі на кораблях були підняті червоні прапори. У відповідь на це один із лідерів кримськотатарського національного руху Джафер Сейдамет створив Кримський революційний штаб, який спирався на кінні полки, сформовані з корінного населення.
У цей період Ізмаїл Фердевс брав активну участь у встановленні влади більшовиків, тим самим виступаючи за ліквідацію створеної в грудні 1917 року першої в історії тюркської національної Кримської Народної Республіки. У радянській Тавриді, створеній у Криму комуністами, Фердевс обійняв пости народного комісара з іноземних і національних справ. Після окупації Криму німецькими військами в травні 1918 року він виїхав до Москви, де познайомився з казанським татарином Мірсаідом
Після розгрому Врангеля в Криму було створено татарське бюро Кримського обкому Російської комуністичної партії (більшовиків). Налагодити її роботу на півострів був відправлений
Фактично в рамках російської компартії ісламські соціалісти на чолі з
У
З іншими матеріалами з серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням.
Олександр Степанченко спеціально для «Іслам в Україні»