24 жовтня 1795 року в результаті третього поділу Речі Посполитої припинила існування польська держава. Значна частина поляків, які проживали на Правобережній Україні, стала підданими Російської імперії.
Але далеко не всі з них змирилися зі своєю долею. Представники знатних польських родів прагнули заручитися підтримкою іноземних держав заради відродження Речі Посполитої. Особливі надії при цьому покладалися на Францію. У 1807 році імператор Наполеон Бонапарт пішов назустріч устремлінням поляків, створивши Герцогство Варшавське, прообраз нової держави. Але крах Французької імперії призвів до того, що Герцогство Варшавське увійшло до складу Росії під назвою Царство Польське.
Серед борців за незалежність Польщі першої половини XIX століття особливу роль зіграв Михайло Чайковський. Він народився в 1804 році в селі Галчинець Київської губернії, в сім’ї, яка мала як українські, так і польські корені. Після передчасної смерті батька вихованням хлопчика займався його дядько, Міхал Глембоцький, учасник війни 1812 року, палкий патріот Польщі.
У 1825 році Михайло Чайковський вирушив до Варшави, де познайомився з видатними діячами польської культури Адамом Міцкевичем і Юліушем Словацьким. У 1830 році поляки повстали проти царського режиму. Чайковський, який мав свій маєток і численних кріпаків, відпустив останніх на волю і сформував з добровольців козачий загін, який успішно воював проти російської армії.
Після поразки повстання Михайло Чайковський поїхав у Париж, де активно займався літературною творчістю. В цей час в польській літературі виникла «українська романтична школа», видатними представниками якої були
Перша книга Чайковського «Козацькі повісті» («Powiesci kozackie») вийшла у Франції в 1837 році. У
У 1841 році за дорученням князя Адама Чарторийського, одного з лідерів польської політичної еміграції, Чайковський приїхав до Стамбула з метою протидії російському впливові і створення на території Османської імперії польської колонії. Така колонія (Адамполь) була створена Чайковським в 100 кілометрах від Стамбула. Її основним населенням стали учасники польського повстання 1830–1831 рр., що проживали в Туреччині.
Сам Чайковський вступив на службу в османську армію. Він активно втручався в політичне життя Балканського півострова, брав участь у вирішенні конфлікту між російськими
У 1850 році, перебуваючи на турецькій службі, Чайковський прийняв Іслам. Важко сказати, наскільки щирою була ця зміна віри. Можливо, він зробив це з політичних або з кар’єрних міркувань. Разом з прийняттям Ісламу Чайковський змінив ім’я і 18 грудня 1850 року став Мехмедом
В умовах війни з Росією наявність такого військового формування повинно було стати серйозним пропагандистським козирем Стамбула у великій європейській грі. Спочатку йшлося про створення добровільного козачого полку, але після початку Східної (Кримської) війни 1853 року полк був перетворений в дивізію, а потім і корпус.
Тривалий час вважалося, що більшість османських козаків було поляками за національністю, але завдяки недавнім дослідженням українського історика В. Півторака вдалося з’ясувати, що насправді його склад був багатонаціональним. Поряд з поляками там служили турки, серби, греки, українці, французи, угорці, албанці і російські
Новому військовому формуванню султан передав прапори Запорізької Січі, що зберігалися в Стамбулі, а Мехмеду
Але після смерті султана в 1861 році відносини з новим правителем Османської імперії,
У 1872 році він звернувся з проханням про помилування до російського імператора Олександра II. Його помилували, і старий турецький генерал повернувся на свою малу батьківщину, в село Галчинець. Постійні політичні та релігійні метання призвели до того, що він знову змінив віросповідання, прийнявши православ’я. В Україні Михайло Чайковський, який звик до активного політичного життя, перебував під негласним наглядом поліції. Він писав мемуари, але відчував себе морально зламаним. 4 січня 1886 року Чайковський закінчив життя самогубством.
Створене
З іншими матеріалами з серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням.
Олександр Степанченко спеціально для «Іслам в Україні»