Як був завойований османський Буджак. Частина перша

Як був завойований османський Буджак. Частина перша
Штурм Очакова
Як був завойований османський Буджак. Частина перша
Фортеця Аккерман
Як був завойований османський Буджак. Частина перша
Князь Г. Потьомкін
Як був завойований османський Буджак. Частина перша
Як був завойований османський Буджак. Частина перша
Як був завойований османський Буджак. Частина перша

Буджак — це величезний степовий простір між Дунаєм і Дністровським лиманом. З кінця XV і до початку XIX століття ця територія входила до складу Османської імперії на правах автономії. У XVII столітті мусульмани-ногайці, що жили в Буджаку, сформували там військово-адміністративну одиницю, що отримала назву Буджацька орда. Вона перебувала у подвійному підпорядкуванні — Османської імперії та Кримського ханства.

Вперше спробу відвоювати Буджак у турків здійснив російський імператор Петро І. Під час сумнозвісного Прутського походу його армія вторглася в Бессарабію, форсувала річку Прут, але була оточена турками і татарами. Положення було абсолютно безнадійним. Продовольство і боєприпаси закінчувалися. Російський цар почав переговори, перед цим підкупивши великого візира Балтаджі Мехмед-пашу, який командував османської армією.

Умови Прутського миру виявилися значно м’якшими, ніж спочатку розраховував Петро І. Росії довелося повернути османам Приазов’я і відмовитися від втручання у внутрішні справи Речі Посполитої. Але в Стамбулі хотіли набагато більшого. За свою зраду Балтаджі Мехмед-паша був відсторонений від посади і згодом страчений.

Майже розгромлена, голодна і змучена російська армія ганебно поверталася додому. Очевидець писав: «Солдати почорніли від спраги і голоду. Почорнілі і вмираючі від голоду люди лежали по дорозі, і ніхто не міг допомогти ближньому або врятувати його, оскільки у всіх було порівну, тобто ні в кого нічого не було».

Наступного разу російські війська з’явилися у Буджаку в період російсько-турецької війни 1768–1774 років. У 1770-му генерал Рєпнін взяв на той момент слабо укріплену фортецю Ізмаїл, а через кілька місяців здався і буджацький Аккерман. Після цього бойові дії перемістилися на територію Балканського півострова.

За умовами укладеного в 1774 році Кючук-Кайнарджійського мирного договору, вся Бессарабія, зокрема Буджак, була повернута Османській імперії. Незабаром після закінчення бойових дій турки почали активно готуватися до нової війни. Вони перебудували ізмаїльську фортецю відповідно до вимог сучасної війни. Були посилені укріплення і низки інших фортець.

1783 року Росія анексувала Крим. Ця подія ще більш прискорила підготовку нової війни. Османська імперія розраховувала на реванш за поразку в попередній кампанії, однак її війська були набагато слабші, ніж російська армія. Крім того, Росії вдалося заручитися підтримкою Австрії. Війна на два фронти виявилася непосильним завданням для турків.

У 1788 році російська армія взяла в облогу фортецю Очаків. Облога тривала цілих чотири місяці і привела до великих втрат армії, якою командував князь Г. Потьомкін. Штурм міста привів до жахливих руйнувань від вогню російської артилерії. Озлоблені опором турецького гарнізону, солдати вирізали не тільки майже всіх захисників фортеці, але і велику частину мирного населення. Все кріпосні споруди Очакова за наказом Потьомкіна були знищені.

Потім настала черга Аккермана. Середньовічні стіни і башти фортеці не відповідали вимогам до оборонних споруд кінця XVIII століття. Знаючи про це, Потьомкін не планував штурм, а чекав, коли османський паша принесе йому ключі від міста. Зберігся історичний анекдот, який найкращим чином показує гордовитість і самовпевненість російського вельможі.

Потьомкін послав сказати паші, який стояв начальником в Акермані, щоб він здався без кровопролиття. Відповідь, на думку Григорія Олександровича, могла бути тільки позитивною, а тому в очікуванні його був приготований чудовий обід, до якого були запрошені генералітет і всі почесні особи, що належали до почту ясновельможного.

За розрахунком Потьомкіна, парламентер повинен був з’явитися до самого обіду. Однак він не з’явився. Князь сів за стіл в поганому настрої, нічого не їв, гриз, за звичаєм, нігті, і безперестанку запитував, чи не їде посланець. Обід закінчувався, і нетерпіння ясновельможного зростало. Нарешті вбіг ад’ютант зі звісткою, що парламентер йде.

— Швидше, швидше, сюди його! — вигукнув Григорій Олександрович. Через кілька хвилин у ставку увійшов задиханий офіцер і подав князю лист. Відкрити і розгорнути його було для князя справою однієї хвилини, але от лихо — він був написаний турецькою. Новий вибух нетерпіння.

— Швидше перекладача! — крикнув Потьомкін. Перекладач з’явився. — На, читай і кажи скоріше, здається фортеця чи ні? Перекладач почав читати лист, прочитав раз, другий, обертає його. Крутить перед очима, але не говорить ні слова.

— Та кажи ж скоріше, здається фортеця чи ні? — загримів князь.

— А як Вашій світлості доповісти? — холоднокровно відповів перекладач. — Я сам не второпаю…

— Як так?

— Так як бачите, в турецькій мові є слова, які мають подвійне значення: ствердне і негативне, залежно від того, поставлена ​​над ним крапка чи ні…

— Ну, так що ж?

— У цьому листі є саме таке слово. Якщо над ним поставлено крапку, то фортеця не здається, але якщо цю крапку насиділися муха, то здати фортецю паша згоден.

— Ну, зрозуміло, насиділися муха! — вигукнув Григорій Олександрович і відразу ж зіскріб крапку столовим ножем, наказав подати шампанське і перший проголосив тост за здоров’я імператриці.

Фортеця Аккерман дійсно здалася, але тільки через дві доби, коли паші були обіцяні подарунки. Донесення ж государині про здачу фортеці було послано в той самий день, коли Потьомкін зічкріб крапку, нібито насиджену мухою.

Падіння Очакова, Бендер, Хаджибея та Аккермана відкривало російським військам дорогу до головних османських фортець у Буджаку — Ізмаїла та Кілії. Битва за них стала центральною подією російсько-турецької війни 1787–1791 років.

З іншими матеріалами з серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням

Олександр Степанченко спеціально для «Іслам в Україні»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.