Перший крок до відродження мистецтва каліграфії у Криму

1
Каліграфія процвітала не лише на папері, а й у вигляді вишивки на тканині і гравіруванні на металевих предметах.
14.09.2009
Оцініть статтю: 
(200 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У Республіканському Кримськотатарському музеї мистецтв у Сімферополі відкрилася виставка «Витонченого мистецтва каліграфії». На виставці представлені експонати, що демонструють мистецтво майстрів каліграфії у Криму.

Перший розділ експозиції складають копії робіт османських майстрів-каліграфів 19-20 ст. Представлені каліграфічні роботи, виконані різними почерками і техніками арабської графіки, що свідчать про рівень майстерності кримських каліграфів.

Як розповів QHA науковий співробітник КММ Зера Османова, двоє із плеяди талановитих османських майстрів - Мехмед Назіф ефенді та Халім Озязиджи - були родом із Криму. За словами співробітника музею, їхня творчість дуже цінна, тому що імена практично всіх кримських каліграфів утрачені.

Більшість арабографічних рукописів містять сури з Корану і звеличування пророка Мухаммада.

«За висловом пророка Мухаммеда, каліграф, який хоча б раз у житті переписав Коран, вважається мешканцем раю, - розповіла З. Османова. - Тому всі вони намагалися хоча б раз у житті повністю переписати Коран».

Також представлені вірші арабських авторів і копії рукописних ханських Мухаббатнаме-послань Аділь Гірея і Мухаммед Гірея IV, композиційним центром яких є тугра - різновид каліграфії, що являє собою зображення імені хана і титулу у стилізованій формі.

Каліграфія процвітала не лише на папері, а й у вигляді вишивки на тканині і гравіруванні на металевих предметах. У рослинний і геометричний орнамент вишивки на рушниках гармонійно впліталася арабська графіка - благословіння, імена Аллаха, пророка і ангелів.

На виставці також представлені фотографії - результат експедиції КММ 2007-2008 рр. у різні куточки Криму. На фото відображені фрагменти культових архітектурних пам'ятників мусульман, а також могильних плит, що є зразками каліграфії.

Представлені й роботи сучасних спеціалістів арабської графіки. Співробітник музею відзначила, що проблема відродження цього виду мистецтва у Криму сьогодні дуже актуальна.

«Сьогодні існує великий інтерес до каліграфії, - сказала З. Османова. - Може, ця виставка буде першим кроком у справі відродження цього мистецтва у Криму. Може, колись будуть створені школи, у яких майстри навчатимуть усіх охочих витонченому мистецтву каліграфії».

За матеріалами QHA

Посилання на тему:

Виставка ісламської каліграфії проходить у Лахорі

Всесвітній конкурс каліграфів відроджує класичне мистецтво письма

У Криму відкрилася виставка «Хвала Аллагові, Господу світів»

Японський вчений перетворився на арабського каліграфа

Творчість кримськотатарських художників у контексті сучасного ісламського мистецтва Східної Європи

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.