Документальний фільм, що долає стереотипи щодо Золотої Орди, представлено 2 лютого 2011 року в Москві, у центрі міжрегіональної Асоціації громадських об'єднань «Збір».
Як повідомляється на сайті «ІсламНьюз», фільм Дмитра Макарова і Рашида Ісхакова «Татари. Золота Орда» - це спільний проект Держфільмофонду та фонду «Наука і релігія», що базується на дослідженнях провідних російських дослідників золотоординського періоду - Вадима Трепавлова, Ільнура Міргалєєва, Даміра Ісхакова, В'ячеслава Плахова та ін.
Згідно з повідомленням, дана робота є інноваційною, оскільки показує ключове значення Золотої Орди у становленні російської держави, а те, що з кінця 19 століття отримало назву «ярмо», вона розглядає як потужну єдину державу з добре розвиненою інфраструктурою та політичними й економічними інститутами. Цей підхід різко відрізняється від погляду історіографії, що існував протягом багатьох попередніх років.
Зокрема, у фільмі розповідається, що ярлики на князювання і «вихід» (податок) - не були ознаками ярма, оскільки поширювалися по всій країні, як і всі інші інститути ординської держави, і ярликами наділялися як російські князі, так і хани.
Також, росіяни, як і мешканці інших територій, платили єдиний податок, а сукупний платіж міста Астрахань, яке заснували татари, становив 60 тисяч алтин і був на порядок вищим від того, що платили російські міста.
При цьому у фільмі зроблено акцент на тому, що у важкі періоди російські території зовсім звільнялися від податків, як це сталося під час подолання Олександром Невським агресії хрестоносців проти новгородських земель.
У повідомленні йдеться, що фільм гармонійно укладається в процес переосмислення вітчизняної історії, що почався в Росії на тлі швидких змін демографічної ситуації. Автори спробували об'єктивно поглянути на ординський період розвитку вітчизняної історії, що отримав, мабуть, найбільш ангажоване та тенденційне відображення в російській історіографії.
За словами авторів, після виходу в тираж фільм буде представлений широкій аудиторії на території Татарстану та інших регіонів Росії.
За матеріалами QHA
Посилання на тему:
Татаро-монгольського іга не було, впевнені українські вчені і їх іноземні колеги