Людмила Филипович: «Міжрелігійний діалог в Україні набуває міжнародного звучання»

Людмила Филипович: «Міжрелігійний діалог в Україні набуває міжнародного звучання»
Людмила Филипович: «Міжрелігійний діалог в Україні набуває міжнародного звучання»
21.03.2018
Оцініть статтю: 
(758 оцінки)
Собкор
Зображення користувача Собкор.

Всеукраїнська рада релігійних об´єднань (ВРРО) ініціювала проведення 20 березня у приміщенні «Укрінформу» міжрелігійного круглого столу «Відкриті двері», де обговорювали розвиток міжрелігійного діалогу та тематичних проектів, запланованих Радою на 2018 рік.

Модерувала захід віце-президент Української асоціації релігієзнавців професор Людмила Филипович, яка у своєму вступному слові, зокрема, сказала:

— Метою нашого круглого столу є актуалізація міжрелігійного діалогу, який триває в Україні вже достатньо давно. Події останніх декількох місяців приводять нас до думки, що про міжрелігійний діалог потрібно говорити постійно, визначаючи його мету, виставляючи для себе нові й нові завдання, оскільки він в Україні набуває не тільки внутрішньоукраїнського, але й міжнародного звучання.

Як додала професор, міжрелігійний рух, представлений в Україні, зокрема й Всеукраїнською радою релігійних об’єднань, допомагає «…розуміти краще одне одного й творити Україну для всіх, незалежно від віросповідання, національності, віку, статі тощо». Вона наголосила, що успіх міжрелігійного діалогу можливий лише за умови дотримання як українських, так і міжнародних законів про свободу совісті й віросповідання:

— Якщо такої свободи віросповідання немає, то про міжрелігійний, міжконфесійний діалог не може бути й мови, — підкреслила Людмила Филипович.

Професор нагадала про декілька «болючих точок» України, зокрема про Крим, окуповані території Донецької і Луганської областей, де на сьогодні такі свободи не забезпечуються, та закликала колег відреагувати на дії місцевої «влади».

Серед учасників круглого столу був і муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов, який у своїй промові підкреслив, що назва заходу «Відкриті двері» символізує відкритість і толерантність релігійних організацій, що увійшли до ВРРО, і готовність до діалогу з новими членами. Також лідер українських мусульман сказав, що про досвід побудови міжрелігійного діалогу в Україні та про унікальність Ради він говорив на великій міжнародній релігійній конференції в Катарі.

— Формат міжрелігійного діалогу за допомогою нашої Ради був значно розширений, і до нього були долучені не лише представники авраамічних релігій, а й ті українські релігійні групи, які не мали раніше змоги бути представленими в діалозі <…>. Україна йде нарівні з найбільш розвиненими країнами світу, де діалог багатьох релігій вже є традицією.

Як наголосив муфтій, міжрелігійний діалог впливає на суспільство, і цей вплив відчувається вже зараз.

— Цей вплив відчувається не так швидко, як того, можливо, бажалося б людям. Проте як муфтій я його відчуваю: отримую багато запитань, зауважень, іноді навіть критики через міжрелігійний діалог, але це є нормальним, адже не всі люди можуть швидко подолати сталі стереотипи і фобії у суспільній свідомості.

Всевишній Аллаг у священному Корані каже: немає примусу в релігії! Не можна, за вченням Ісламу, когось примушувати дотримуватись чи не дотримуватись якихось релігійних поглядів. Господь створив людину вільною і дав право обирати. Спираючись на це, ми розуміємо: якщо Всевишній дав людям різні релігійні погляди, ми мусимо це сприймати і налагоджувати діалог!

Ми намагаємося будувати здорове суспільство, відкрите до діалогу між представниками різних релігій. Наш горизонт дій і поглядів не обмежується Україною, він є вже цікавим для інших релігійних громад і спільнот. Більшість мусульман України бажають міжрелігійного діалогу і миру в українському суспільстві, взаємопорозуміння та спільного подолання фобій та дискримінації. Це наша абсолютно принципова позиція, — сказав шейх Саід.

Повертаючись до діяльності ДУМУ «Умма», муфтій розповів про велику кількість міжрелігійних проектів у рамках діалогу і на українському, і на міжнародному рівнях.

— ДУМУ «Умма» робить великий внесок у виховання мусульман у дусі патріотизму, толерантності, в дусі любові до Батьківщини, суспільства, мови, культури… Також на інформаційному рівні ми підтримуємо релігійні спільноти на окупованих територіях, які піддаються репресіям та утискам — не лише мусульман, але й представників православ'я Київського патріархату, Греко-католицької, Протестантської церков та інших релігійних груп. Ми презентуємо мусульманський досвід міжрелігійного діалогу майже у всьому світі.

Як наголосили учасники круглого столу, релігійні об’єднання мають значний потенціал для розбудови України та повинні брати участь у вирішенні суспільно важливих питань, наполягати на реалізації прав, гарантованих Конституцією України та чинним законодавством.

Релігійні організації, що об’єдналися у Всеукраїнську раду релігійних об’єднань, намагаються затвердити в Україні модель толерантності та партнерства в міжрелігійних відносинах та у взаємодії держави з релігійними організаціями. ВРРО запрошує всі релігійні об’єднання долучатися до роботи задля гармонізації духовного життя в Україні та акцентує увагу на тому, що втілення фундаментального принципу єдності людства, який гарантує мир та процвітання, можливе лише завдяки спільним зусиллям усіх релігій та членів суспільства.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.