Міжнародну наукову конференцію «Ісламська освіта в Східній і Центральній Європі: Історичні особливості та сучасні перспективи», робота якої тривала в столиці України 28–29 лютого 2020 року, відкрив муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов.
Це — не випадковість, адже Саід-хазрат поєднує своє духовне служіння з науковою діяльністю, й Український Центр ісламознавчих досліджень, який він очолює, є одним зі співорганізаторів цього заходу.
Оголосивши про початок роботи конференції, шейх Саід дещо відійшов від порядку денного, але це «порушення регламенту» присутні зустріли оплесками.
Муфтій ДУМУ «Умма» зачитав наказ № 21 про нагородження відзнакою «За служіння ісламу і Україні» Михайла Якубовича — знаного українського науковця-релігієзнавця і сходознавця, який відкрив українцям красу Корану, здійснивши прямий переклад смислів священної книги мусульман українською з мови, якою було ниспослане слово Боже.
«За багаторічну самовіддану працю на користь України і мусульман України, за всебічне наукове дослідження історії ісламу і сучасних мусульманських релігійних процесів в Україні, за вагомий внесок у вітчизняну кораністику та ісламознавство, а також з нагоди десятиліття духовного управління мусульман України «Умма» наказую нагородити медаллю «За служіння ісламу та Україні» (номер медалі 84) директора Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія», кандидата історичних наук Якубовича Михайла Михайловича», — зачитав наказ пан муфтій.
Як зізнався Михайло Якубович, ця нагорода стала для нього несподіванкою. Але муфтій ДУМУ «Умма» запевнив, що вона є заслуженою. Адже, на думку, пана Ісмагілова, людина, яка здійснила переклад Корану українською мовою, зробила великий внесок у розвиток вітчизняного ісламознавства, а також мусульманської умми України і держави, як ніхто інший заслуговує на визнання і пошану.
Щодо конференції, то муфтій ДУМУ «Умма» підкреслив значимість й актуальність теми для обговорення, яка дасть поживу для наукових розвідок у майбутньому.
Зазначимо, що Міжнародна наукова конференція, яка почалася зі слова-настанови муфтія ДУМУ «Умма» і його прохання про благословення Всевишнього для учасників заходу, ініційована Центром ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія» і проведена за підтримки Міжнародного інституту ісламської думки (IIIT).
Співорганізаторами заходу були Сектор історії східної філософії НАН України, Асоціація освітнього розвитку, Український центр ісламознавчих досліджень.
Під час засідання робочих груп конференції науковці з восьми країн світу обговорили сучасний стан ісламської освіти у Європі; розглянули перспективи інтеграції ісламських наук у навчальні плани як світських, так і духовних закладів; ознайомилися з кращими практиками здійснення релігійної освіти у світських державах тощо.