Ксенофобські висловлювання київських школярів — свідчення провалу української інформаційної політики

Ксенофобські висловлювання київських школярів — свідчення провалу української інформаційної політики
Ксенофобські висловлювання київських школярів — свідчення провалу української інформаційної політики
15.07.2020
Оцініть статтю: 
(185 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Мабуть, важко знайти сьогодні в Україні (та й за її межами) людину, яка б не чула про дуже неприємну історію, що трапилася  Києві за участю випускників школи № 90, які після написання ЗНО з історії України зняли і виклали в мережу відео, у якому заявили, що «Крим — це Росія», а також ображали кримських татар, кажучи про «ненависть» до них і використовуючи при цьому нецензурну лексику.

На думку муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» шейха Саіда Ісмагілова, ця прикра ситуація свідчить про «провал в інформаційній та освітній політиці».

«Такі слова київських школярів свідчать про провал в освітній та інформаційній політиці нашої країни, — заявив шейх Саід у коментарі для нашого видання. — У школах з перших уроків історії, географії, культурології діти повинні привчатися до того, що Крим — це невід'ємна частина України, що український півострів є тимчасово окупованим російськими загарбниками, а історія Кримського ханства повинна викладатися в контексті історії України як невід'ємна частина нашої історичної і культурної спадщини».

Голова Всеукраїнської Асоціації «Альраід» Сейран Арифов також вважає, що витівка випускників київської школи № 90 — результат відсутності виразної інформаційної політики в Україні, внаслідок чого наша країна зазнає поразки в протистоянні російській пропаганді.

«Ще до окупації Росією Криму Україна поступалася РФ в інформаційній сфері, і те, що сталося, — це поразка в протистоянні російській пропаганді, — вважає Сейран Арифов. — У програмі освіти, особливо у викладанні історії, досі спостерігаємо антитатарські фобії. До того ж, продовжується розпалювання ісламофобії. І масла у вогонь підливає СБУ, у риториці якої постійно присутній термін "ісламський тероризм". Крім того, мало що змінилося з доокупаційних часів в інформаційному просторі, у якому завжди знайдеться місце для висловлювань, подібних до тих, що ми чуємо від Таміма, Леоніда Грача і російських націоналістичних громад Криму тощо».

Вищезгаданий випадок мав великий резонанс у суспільстві. Коментатори в соціальних мережах висловлювали своє ставлення до слів школярів. Абсолютна більшість розгледіла у діях і висловлюваннях молодих людей не лише дурну і зухвалу витівку, а ознаки злочинів — і приниження за національною ознакою, і розпалювання міжнаціональної, міжетнічної ворожнечі, і посягання на територіальну цілісність держави, і особливо цинічне хуліганство з демонстрацією його суспільству і прийнятих у ньому морально-етичних норм і законів. Інша частина користувачів мереж вимагала суворого покарання для тих, хто «відзначився», зважаючи на те, що у цьому віці вони здатні аналізувати свої дії і вчинки, керувати ними і усвідомлювати наслідки своєї поведінки для себе й оточуючих. Однак лідери кримськотатарського народу закликали співгромадян, які відчули себе ображеними, не звертатися до правоохоронних органів.

Так, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що з огляду на вибачення школярів, а також на  офіційне вибачення навчального закладу, випускниками якого є правопорушники, можна вважати, що інцидент вичерпався.

Також Меджліс вирішив запросити цих молодих людей на зустріч з лідерами кримськотатарського народу і вручити їм книги з історії Криму і кримськотатарського народу.

«Більшість користувачів соціальних мереж, у яких з'явилося зазначене відео, висловлювали обурення і вимагали негайного залучення правоохоронних органів України до розшуку і покарання осіб, які вчинили це правопорушення. Сьогодні (10 липня — ред.) протягом дня в соціальній мережі фейсбук опубліковані офіційні вибачення керівництва Київської міської школи № 90, текст якого ми розміщуємо повністю і тут: «Просимо вибачення у всього кримськотатарського народу, корінного народу України, за образу честі і гідності, які мали місце в опублікованому відео нашої випускниці. Повною мірою поділяємо обурення проявом дискримінації за національною ознакою, розуміємо неприпустимість таких ганебних висловлювань на адресу будь-кого. Ця ситуація свідчить про необхідність удосконалення нашої роботи з вивчення історії України і її корінних народів, виховання толерантного, недискримінаційного ставлення до інших, поваги до ідентичності кожного відповідно до Європейської Конвенції з прав людини. Зробимо все можливе, щоб не допустити повторення подібної ситуації. Запевняємо, що позиція колективу школи, як і всієї нашої держави, є незмінною: Крим — це Україна», — наводить текст офіційного вибачення школи № 90 у своїй публікації Рефат Чубаров.

Рефат Чубаров також зазначає, що троє з учасників скандального відео, які дозволили висловити на адресу кримськотатарського народу образливі вирази, також розмістили свої персональні публічні вибачення за скоєне ними.

«У зв'язку з вищевикладеним, — пише Чубаров, — у Меджлісі кримськотатарського народу закликають всіх співгромадян, які відчули себе ображеними через брудні висловлювання на адресу кримськотатарського народу, задовольнитися офіційними вибаченнями керівництва Київської міської школи № 90 і вибаченнями випускників, відповідно, вважаючи інцидент таким, що вичерпав себе. Меджліс кримськотатарського народу запрошує випускників, які допустили в своїй поведінці образливий випад проти кримськотатарського народу, але потім знайшли в собі сили вибачитися, до офісу Меджлісу кримськотатарського народу, де кожному з них особисто всесвітньо відомий правозахисник, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вручить книги з історії Криму і кримськотатарського народу».

Відомий журналіст, якого вважають одним з лідерів думок, — Айдер Муждабаев — назвав таке рішення Меджлісу і його голови Рефата Чубарова «гідним вчинком мудрого політика і людини».

Тим часом на те, що трапилося, відреагував і Український центр оцінювання якості освіти, зазначивши, що на відео, записаному після проведення зовнішнього незалежного оцінювання з історії України 9 липня і розміщеному в соціальній мережі, випускники висловлюють невдоволення змістом сертифікаційної роботи, зокрема завданням № 25, метою якого є перевірка знань про події і персоналії, пов'язані з кримськотатарським народом. Йдеться про перевірку рівня знань учнів про таких осіб, як Ісмаїл Гаспринський, Номан Челебіджихан, Амет-Хан Султан, Петро Григоренко, Мустафа Джемілєв.

«... Особливо прикрим є те, що учасники ЗНО, присутні на відео, по-блюзнірськи висловлюються про представників кримськотатарського народу і дозволяють собі емоційні вигуки, які заперечують територіальну цілісність України. Навчальний заклад, випускники якого зняли відео, а також деякі з осіб, зафіксованих на відео, письмово вибачилися за ситуацію, що склалася <...> Український центр закликає учасників зовнішнього незалежного оцінювання, які називають себе в повідомленнях небайдужими і соціально активними громадянами, уважно ознайомлюватися з програмами ЗНО, ретельно готуватися до роботи з тестом, працювати над рівнем власного критичного мислення і хоча б після такого прикрого випадку мати мужність визнати, що згадані завдання є коректними, а їх агресія — безпідставною. Ми висловлюємо щиру подяку Меджлісу кримськотатарського народу за конструктивну реакцію на прикрий інцидент і запевняємо, що й надалі будемо робити все від нас залежне для забезпечення відповідності змісту і процедури ЗНО чинним правовим актам», — зазначається в коментарі Українського центру оцінювання якості освіти.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.