У Луганській області знову вирують пожежі. Ситуація — дуже складна. Полум'я, що спалює все на своєму шляху, поширюється на 10 000 га на добу.
За даними на ранок четверга, 1 жовтня 2020 року, загинуло 5 осіб.
У вогняному кільці виявилися 11 селищ; вогонь підійшов впритул до Сєвєродонецька.
Жителів поселень на Луганщині, постраждалих від пожеж, евакуюють у підготовлені пункти прийому в місті Сєвєродонецьк.
Людей уже зараз розміщують у двох школах. За необхідності постраждалих готові прийняти ще три навчальні заклади.
Одним з перших свою допомогу запропонував імам сєвєродонецької мечеті «Бісмілля» Темур Берідзе. Він звернувся до голови Луганської обласної державної адміністрації, повідомивши про готовність прихистити кілька десятків евакуйованих із зони пожежі людей у будівлі Ісламського культурного центру.
«Якщо виникне необхідність, можна розглянути варіант ІКЦ (Ісламського культурного центру м. Сєвєродонецька — ред) для евакуації людей. Дай Аллаг, щоб все обійшлося без важких наслідків. Молимося за порятунок, спокій і прихильну погоду. Віримо, що з допомогою Аллага і спільними зусиллями, все буде добре», — написав у своєму зверненні імам Темур.
Своє рішення імам Темур прокоментував для видання «Іслам в Україні» так:
«Ситуація, яка виникла в момент звернення, була дуже складною, масштабною і катастрофічно небезпечною. У приміщенні ІКЦ можна розмістити до 30 осіб. Є можливість забезпечити їх і харчуванням. Можливо, це не будуть найкомфортніші умови, але попри все, кілька днів до кращого варіанту можна протриматися».
Як вважає імам Темур, мечеті і церкви потрібні не тільки для молитви.
«Приймати людей, допомагати тим, хто потрапив у біду, не вимагає великих зусиль, часу і витрат. По-друге, я не вважаю, що мечеті і церкви потрібні тільки для молитви — чому б вірянам не замислитися і не використовувати їх для розслідування обставин? По-третє, школи і спортзали, які готують для розміщення евакуйованих, потребують проведення величезної підготовчої роботи, щоб забезпечити людей необхідним. У мене є кухня, посуд, продукти, яких вистачить на перший час. Крім того, люди, перебуваючи в домі Божому, менше панікують, швидше заспокоюються. Коли я запропонував допомогу, то думав, що кількість людей буде величезна, оскілько горіло кілька селищ з великою кількістю жителів, і на цих територіях проживають і наші парафіяни теж», — прокоментував духовний наставник.
Нагадаємо, два місяці, коли виникла пожежа в Смоляниново, імам Темур Берідзе й одновірці зібрали кошти і відправили в район лиха велику кількість питної води, медикаментів. Лише після перших повідомлень про пожежу відправили воду і продукти харчування на суму 20 000 грн.
Як каже імам Темур, мусульмани не чекали особливих просьб.
«Тоді хлопці-дагестанці це зробили без мого звернення. Зараз, коли будемо знати масштаби збитків, подумаємо, чим можемо допомогти постраждалим», — розповідає імам Темур.
«Під керівництвом імама мусульман Луганщини Темура Берідзе відбувається активне релігійне і соціальне служіння. Мечеть щотижня годує бездомних і бідних літніх людей, які опинилися у скруті. У мечеті відбувається повний цикл всіх мусульманських релігійних обрядів, а імам є активним членом міжрелігійного діалогу в регіоні», — справедливо оцінює діяльність громади «Бісмілля» у своєму відгуку муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов.
«Простежуючи історію роботи громади, імамом якої є Темур Берідзе, бачиш, що Сєвєродонецьк живе ісламом і громадською роботою на благо всієї України, мусульман і суспільства», — зазначив у соцмережі Фейсбук глава Управління військового капеланства мусульман України Мурад Путілін.
Як повідомляє голова Луганської військово-цивільної облдержадміністрації Сергій Гайдай, за даними на 1 жовтня 2020 року внаслідок пожеж загинули чотири людини, один з них — лісник, ще троє постраждалих госпіталізовані з отруєнням чадним газом.
Вогнем пошкоджено декілька десятків будинків і громадських будівель.
Причини загорянь установить слідство.
Прокуратура області порушила кримінальні провадження у ч. 1, 2 ст. 270 КК України (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки).
«Тривають невідкладні слідчі дії. Дякую за героїзм пожежним і всім, хто протягнув руку допомоги Луганщині», — прокоментував ситуацію голова області Сергій Гайдай.
Військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецька повідомила, що «прийнято рішення призупинити навчальний процес 1 жовтня у сєвєродонецьких школах».
Станом на 7:00 ранку 1 жовтня 2020 року в Луганській області зафіксовано 146 пожеж, з них ліквідовано — 82, триває гасіння 64-ох.
Найбільше постраждали населені пункти Новоайдарського району: с. Муратово, де вогнем пошкоджено 26 приватних будинків, с. Кряківка — пошкоджено 5 будинків (з них — 2 житлові), с. Трьохізбенка — 2 будинки. З с. Муратово евакуйовано 35 осіб. Дорослих тимчасово розмістили у школі смт. Новоайдар, а дітей — у місцевій лікарні.
У Станично-Луганському районі поблизу селищ Вільхове, Лобачеве і Геївка лісова пожежа охопила більше 200 га, ще у трьох місцях сталося загоряння очерету і сухої рослинності. У результаті в с. Артема вогнем пошкоджено 3 нежитлові будинки і 3 господарські будівлі, у с. Болотене — 1 житловий будинок і 3 нежитлові, у с. Кіндрашівка споруди не постраждали. Поблизу с. Половинкине Старобільського району зафіксовані 3 осередки загоряння хвойної підстилки з переходом у верхову пожежу. Житловий фонд не постраждав.
Пожежа підійшов впритул до Сєверодонецька. Зокрема вночі в результаті верхової пожежі у с. Воронове були загоряння на 4 вулицях.
У селищах Сиротине й Осколонівка верхова пожежа перекинулася на житлові будинки. Евакуйовано і тимчасово розміщено у школах Сєвєродонецька близько 85 осіб.
Зараз загрози обласному центру немає.
Гасіння пожежі ускладнює сильний вітер швидкістю більше 20 метрів на секунду з поривами нестійких напрямків.
До гасіння залучено від ДСНС: ГУ ДСНС у Луганській області — 37 одиниць техніки і 181 осіб особового складу; ГУ ДСНС у Харківській області — 10 одиниць техніки і 52 людини особового складу; ГУ ДСНС у Донецькій області — 10 одиниць техніки і 55 осіб особового складу; ГУ ДСНС у Дніпропетровській області — 10 одиниць техніки і 49 осіб особового складу; ГУ ДСНС у Полтавській області — 5 одиниць техніки і 26 осіб особового складу.
Від ГУ Національної поліції в Луганській області — 22 одиниці техніки і 500 осіб особового складу. Від ЗСУ — 14 одиниці техніки і 148 осіб особового складу. Від лісового господарства — 56 одиниць техніки і 60 осіб особового складу.
Всього до гасіння пожеж залучено 1229 осіб особового складу і 204 одиниці техніки.
За даними на 9:00 ранку 01 жовтня 2020 року в результаті пожеж на Луганщині вже загинули п'ятеро людей.