Чому арабську мову вважають стовпом культурного різноманіття людства — київський ІКЦ запрошує на онлайн-лекцію

Чому арабську мову вважають стовпом культурного різноманіття людства — київський ІКЦ запрошує на онлайн-лекцію
Чому арабську мову вважають стовпом культурного різноманіття людства — київський ІКЦ запрошує на онлайн-лекцію
17.12.2020
Оцініть статтю: 
(223 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

В ісламському культурному центрі української столиці 18 грудня відбудеться захід з нагоди Міжнародного дня арабської мови — дати, запровадженої в 1973 році Організацією Об’єднаних Націй у контексті підтримки та сприяння розвитку багатомовности й мультикультуралізму. Саме цього дня після джума-намазу о 14:30 розпочнеться присвячена історії арабської мови онлайн-лекція (ZOOM-конференція) з подальшим обговоренням та обміном думками. Основний спікер — добре відомий своїми культурно-просвітницькими заходами завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою Ісламу ІКЦ Києва Тарик Сархан.

Учасники заходу дізнаються, як саме й на яких територіях виникла арабська мова, почують про її поширення та чому вона багато століть була мовою політики, науки та літератури, вплинувши прямо чи опосередковано на багато інших мов, передусім в ісламському світі —  турецьку, перську, курдську, урду, малайську, індонезійську, албанську та деякі африканські мови, зокрема хауса та суахілі, — а також на деякі європейські мови, особливо середземноморські; дізнаються про арабське походження багатьох загальновживаних слів в український та російських мовах тощо.

Під час лекції йтиметься й про те, чому арабську мову вважають стовпом культурного різноманіття людства й чому крім 400 млн людей, для яких вона є рідною, ще 1,5 млрд землян — кожен четвертий! — знають її певною мірою.

Шейх Тарик повідає, що арабська мова дозволяє потрапити у багатющий світ образів, культур і вірувань, творчості в різних формах і методах усного, письмового, вільного та розмовного спілкування; про зв’язок арабської мови та культури з культурою та мистецтвом різних країн, де це досі відчутно в архітектурі, художньому моделюванні (дизайні). Лектор наведе приклади того, як арабська культура загалом та арабська мова вплинули не тільки на появу й розвиток точних і природничих наук, техніки, а й на гуманітарні сфери, зокрема на філософію, літературу.

Зауважимо, що в ІКЦ Києва традиційно приділяють увагу цій даті, запрошуючи на відповідні заходи як мусульман, так і немусульман, пропонуючи ознайомитися з арабською мовою та культурою. Цього року через несприятливі обставини (пандемія та карантинні обмеження) звичного «розмаху» не буде: зменшено кількість заходів, змінено формат, щоб мінімізувати небезпеку зараження, але без Дня арабської мови кияни та гості столиці не лишаться. 

Ісламський культурний центр Києва запрошує всіх охочих 18 грудня о 14:30 долучитися до онлайн-події за посиланням.

Також зазначимо, що 18 грудня ООН проведе віртуальну панельну дискусію з нагоди Міжнародного дня арабської мови — вона відбуватиметься від 13:00 до 14:30 за київським часом (від 12:00 до 13:30 за паризьким часом) і транслюватиметься на YouTube-каналі ООН. Як анонсують, основними спікерами стануть Габріела Рамос, помічник генерального директора сектору соціальних та гуманітарних наук; принцеса Хайфа бінт Абдулазіз аль-Мукрін, постійний представник Королівства Саудівська Аравія при ЮНЕСКО; Саліх аль-Халфі, генеральний директор благодійного фонду султана Бін Абдулазіза ас-Сауда. Дискусійну сесію очолить пані Ліна Салех, журналістка та редакторка культурних програм на каналі «France 24», а потім матимуть слово міністр культури Саудівської Аравії Хамед бін Мохаммед Фаєс; Ханада Таха Тамір, професор арабської мови в Університеті Заєда; Мохамед Сафі аль-Мостеганемі, генеральний секретар Академії арабської мови в Шарджі; Сафія аль-Абд аль-Карім, професор університету короля Ас-Сауда; доктор Абдель Хамід Мадкур, генеральний секретар Федерації арабських мовних товариств.

 

Організована ООН 18.12.2020 р. віртуальна панельна дискусія з нагоди Міжнародного дня арабської мови
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.