Донецькі археологи знайшли під Слов'янськом сліди мусульман раннього Середньовіччя, повідомляє газета «Сегодня».
«Про мусульманське населення ранньоміського центру під Сидоровим свідчать виявлені нами поховання. Людські останки розташовані на боці й обличчям на південь - до святинь ісламу», - пояснює Едуард Кравченко, старший науковий співробітник Донецького краєзнавчого музею.
Цього літа Кравченко був у складі експедиції, якій вдалося розширити знання про побут мусульман на території Донбасу.
Розкопки на Сидоровському городищі у середній течії Сіверського Донця ведуться ще з 1980 року, і спочатку теорія про войовничих прихильників ісламу мала чимало опонентів. Але останні знахідки з експедиції 2010 року остаточно підтверджують - у Дикому полі VIII-X століть західні кордони Хозарського каганату охороняли предки сучасних шахідів - безжальні найманці аларсіі. На території сучасного Донбасу вони звели лінію укріплень - зрізали схили та вершини пагорбів, а оборонний майданчик обносили парканом із колод.
Слідами цих ексарпів дослідники й виявили військову базу найманців. Знахідки металевих фрагментів збруї підтверджують, що аларсіі були вершниками. А деякі східні солдати удачі гребували пересідати на традиційних для кочівників коней і патрулювали Дике поле на верблюдах.
А от слідів мечетей археологи не знайшли. У ранньому Середньовіччі їх будували тільки дерев'яними, і час стер усі свідчення.
Зате збереглися гроші - арабські дерхеми, якими зі сторонніми найманцями розплачувалися за вірність.
Крім наконечників стріл і списів, пластин від бойових панцирів вершників і залізних умбонів (гострий центр дерев'яного щита, яким пробивали броню ворогів. - Авт.) експедиція виявила й цікаві для науки предмети побуту.
Наприклад, уламки амфор візантійського виробництва, які по території України зазвичай далі Криму не поширювалися. Найімовірніше, посудини привіз негоціант, який вже в той час вів торгівлю з Донбасу із півостровом. Посуд разом із купецькими гирями знайшли в землянці площею шість на шість метрів. За мірками Середньовіччя, це як особняк на Рубльовці, щоправда, підземний. А ось нажите торговцем багатство вченим не пощастило побачити. Чи то його розтягнули вороги, коли громили городище, чи то наші сучасники - чорні археологи. Найсерйозніший «скарб», який знайшли в Донбасі за останній час, - це близько 20 монет на сусідньому зі Слов'янськом городищі Маяки.
За матеріалами «Сегодня»
Посилання на тему:
В Україні виявили древнє мусульманське місто
Іслам на українських землях. Вивчення історії
Іслам в Україні: Основні етапи історії
Професор Тищенко: Рівно тисячоліття тому переважна більшість населення України прийняла іслам