На території Донбасу знайшли сліди стародавніх мусульман

1
Едуард Кравченко був у складі експедиції, якій вдалося розширити знання про побут мусульман на території Донбасу.
16.11.2010
Оцініть статтю: 
(360 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Донецькі археологи знайшли під Слов'янськом сліди мусульман раннього Середньовіччя, повідомляє газета «Сегодня».

«Про мусульманське населення ранньоміського центру під Сидоровим свідчать виявлені нами поховання. Людські останки розташовані на боці й обличчям на південь - до святинь ісламу», - пояснює Едуард Кравченко, старший науковий співробітник Донецького краєзнавчого музею.

Цього літа Кравченко був у складі експедиції, якій вдалося розширити знання про побут мусульман на території Донбасу.

Розкопки на Сидоровському городищі у середній течії Сіверського Донця ведуться ще з 1980 року, і спочатку теорія про войовничих прихильників ісламу мала чимало опонентів. Але останні знахідки з експедиції 2010 року остаточно підтверджують - у Дикому полі VIII-X століть західні кордони Хозарського каганату охороняли предки сучасних шахідів - безжальні найманці аларсіі. На території сучасного Донбасу вони звели лінію укріплень - зрізали схили та вершини пагорбів, а оборонний майданчик обносили парканом із колод.

Слідами цих ексарпів дослідники й виявили військову базу найманців. Знахідки металевих фрагментів збруї підтверджують, що аларсіі були вершниками. А деякі східні солдати удачі гребували пересідати на традиційних для кочівників коней і патрулювали Дике поле на верблюдах.

А от слідів мечетей археологи не знайшли. У ранньому Середньовіччі їх будували тільки дерев'яними, і час стер усі свідчення.
Зате збереглися гроші - арабські дерхеми, якими зі сторонніми найманцями розплачувалися за вірність.

Крім наконечників стріл і списів, пластин від бойових панцирів вершників і залізних умбонів (гострий центр дерев'яного щита, яким пробивали броню ворогів. - Авт.) експедиція виявила й цікаві для науки предмети побуту.

Наприклад, уламки амфор візантійського виробництва, які по території України зазвичай далі Криму не поширювалися. Найімовірніше, посудини привіз негоціант, який вже в той час вів торгівлю з Донбасу із півостровом. Посуд разом із купецькими гирями знайшли в землянці площею шість на шість метрів. За мірками Середньовіччя, це як особняк на Рубльовці, щоправда, підземний. А ось нажите торговцем багатство вченим не пощастило побачити. Чи то його розтягнули вороги, коли громили городище, чи то наші сучасники - чорні археологи. Найсерйозніший «скарб», який знайшли в Донбасі за останній час, - це близько 20 монет на сусідньому зі Слов'янськом городищі Маяки.

За матеріалами «Сегодня»

Посилання на тему:

В Україні виявили древнє мусульманське місто

Іслам на українських землях. Вивчення історії

Іслам в Україні: Основні етапи історії

Професор Тищенко: Рівно тисячоліття тому переважна більшість населення України прийняла іслам

«Ас-Салям» в історії Шахтарська

Мусульмани Донецьких степів

Мусульманська громада Тореза: від витоків до наших днів

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.