Бахчисарайська археологічна експедиція, керівником якої є відомий кримськотатарський вчений-археолог, завідуюча відділом археології середньовічного міста Бахчисарайського історико-культурного заповідника Аліє Ібрагімова, почала нові розкопки на території комплексу пам'яток національного значення Зинджирли медресе і дюрбе (мавзолей) хана Хаджі Девлет Гірая.
Як повідомила інформагентству QHA керівник розкопок Аліє Ібрагімова, протягом багатьох років, починаючи з 2003 року, на території комплексу ведуться археологічні роботи з наступною реставрацією цих об'єктів.
За її словами, даний археологічний комплекс працює як музей, але разом з тим, необхідні подальші археологічні дослідження.
«Ми запланували вивчити, розкопати і відреставрувати комплекс, розташований між Зинджирли і дюрбе. Там знаходилася середньовічна мечеть з кладовищем», - розповіла А. Ібрагімова.
Вона додала, що потрібні подальші археологічні дослідження, оскільки минулі роки були розвідувальними.
«Ми вийшли на ці шари, цієї мечеті. І в цьому році плануємо продовжити роботи. Спочатку необхідно провести археологічні дослідження. На базі тих досліджень, які я проведу, будемо робити історичну реконструкцію. Необхідно з'ясувати, якою була ця будівля, скільки будівельних періодів, щоб потім розібрати кожен період», - пояснила А. Ібрагімова.
З історії комплексу
У 1500 році за наказом другого хана Криму Менглі Гірая, сина Хаджі Девлет Гірая неподалік від Бахчисарая в Салачикській долині, село Старосілля (Салачик) біля підніжжя мису Бурунчак, був побудований палацовий комплекс.
Перша столиця Кримського ханства - Девлет-Сарай, що включав ханський палац, палац правосуддя, Зинджирли медресе, соборну мечеть, дюрбе (мавзолей), лазню.
До нашого часу збереглися лише Зинджирли медресе і мавзолей засновника Кримського ханства Хаджі Гірая (пом. у 1466 р.), збудований його сином Менглі Гіраєм у 1501 році.
Зинджирли медресе, що знаходиться в селищі Саладжік Бахчисарайського району, було збудоване сином засновника Кримського ханства Хаджі Гірай Хана, Менглі Гірай Ханом у 1500 році. Розташована навпроти вхідних дверей медресе усипальниця Хаджі Гірая була збудована в 1501 році Менглі Гірай Ханом на честь батька Хаджі Гірая.
Зинджирли медресе - один із найдревніших навчальних закладів східної Європи. У медресе свого часу викладав Ісмаїл Гаспринський - людина, що зіграла велику роль у культурному житті кримськотатарського народу і народів всього тюркського світу.
Після революції більшовиків 1917 року медресе стало використовуватися як медичний навчальний заклад. У 1939 році було прийнято рішення, згідно з яким будівлі, розташовані навколо медресе, були передані під психоневрологічну лікарню, а сама будівля медресе використовувалася як склад.
Довгий час ці два об'єкти, залишаючись без догляду, зруйновані часом, були в непридатному для використання і туристичного відвідування стані.
У 1995 році по суті починається відродження кинутого напризволяще медресе, оскільки про нього все частіше і частіше почали говорити кримські татари, що поверталися на історичну батьківщину.
З огляду на те, що будівлі медресе й усипальні перебували у непридатному для використання стані, у 2006 році TIKA було розпочато проект «Реставрація Зинджирли медресе й усипальні Хаджі Гірая».
Крім реставраційних робіт вченими було отримано велику кількість важливого матеріалу для досліджень.
Очікується, що останки історичних предметів, виявлені в процесі археологічних розкопок, проведених Бахчисарайським управлінням захисту культурних та природних пам'яток одночасно з реставраційними роботами, в недалекому майбутньому будуть представлені світові науки для вивчення історії Кримського ханства.
За матеріалами QHA
Посилання на тему:
Новини
Перлині кримськотатарської освіти Зинджирли медресе - 510 років
Самовільне будівництво на території Зинджирли медресе – провокація перед виборами
Експонати «Салачика» передадуть Бахчисарайському заповіднику
Про що розповість усипальня перших кримських ханів?
В Бахчисараї виявлені ханські поховання
Пам’ятник хану Гераю в Криму. Чом би й ні? Історія з проекцією на сучасність
Огляд преси
Ісламська спадщина («Український тиждень»)