Духовне управління мусульман Криму не може вільно відображати точку зору мусульман

Духовне управління мусульман Криму не може вільно відображати точку зору мусульман
Уповноважений Президента України з питань кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв
07.10.2015
Оцініть статтю: 
(261 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

Після прес-конференції, що пройшла в Києві 6 жовтня, присвяченій початку реалізації проекту «Захист прав кримських татар засобами публічної дипломатії», про що повідомляв Іслам в Україні, журналісти мали змогу поставити запитання, які побічно стосуються заявленої теми, народному депутату України, уповноваженому Президента України з питань кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву.

Зокрема, серед запитань прозвучало і таке: «Яка сьогодні релігійна ситуація на окупованому півострові, наскільки вільно кримські татари можуть слідувати приписам своєї релігії і наскільки вільне у своїй діяльності Духовне управління мусульман Криму?», на що лідер кримськотатарського народу висловив точку зору про тотальний контроль з боку спецслужб за діяльністю релігійних організацій в Криму:

— У Російській Федерації у всій країні − і сьогодні в Криму теж − спецслужби намагаються взяти під контроль релігійні установи. Це стосується не тільки мусульман, але й християн. Наприклад, Української православної церкви Київського патріархату практично там вже немає, католицька церква теж змушена була піти з Криму; залишилася лише Руська православна церква Московського патріархату, − зауважив Джемілєв.

− Що ж стосується мусульман, то першими її (російської влади — ред.) кроками було створення паралельного муфтіяту (так званого «Таврійського») і шантаж — якщо Духовне управління мусульман Криму не буде слухатись окупаційну владу, то всі мечеті передадуть цьому «Таврійському духовному управлінню». А в цьому «духовному управлінні», по-моєму, люди, які ні в Бога, ні в чорта не вірять, а тільки в гроші. За цих обставин муфтій Криму Еміралі Аблаєв і пішов на такі кроки… Але зараз, по-моєму, це занадто далеко зайшло. Він вже абсолютно не виражає точки зору мусульман Криму, оскільки не може відображати її вільно. І зараз стоїть питання про створення Духовного управління мусульман Криму на території Києва. Така ось ситуація, − сказав Джемілєв.

Пізніше з’явилася інформація про те, що муфтій Духовного управління мусульман Криму буде виведений зі складу Меджлісу в зв’язку з тим, що позбавлений можливості діяти незалежно від російської влади. Як висловився в інтерв’ю виданню Крим. Реаліі Мустафа Джемілєв, відповідаючи на запитання про те, як він ставиться до позиції Еміралі Аблаєва за підсумками його зустрічі з головою Меджлісу Рефатом Чубаровим в Анкарі.

− Я думаю, що Меджліс кримськотатарського народу найближчим часом прийме рішення про виключення Еміралі Аблаєва зі свого складу, тому що він виявився маріонеткою в руках окупаційної влади, на жаль, − заявив Джемілєв.

Нагадаємо, наприкінці серпня 2015 в Анкарі відбулася зустріч голови Меджлісу Рефата Чубарова з муфтієм мусульман Криму Еміралі Аблаєвим. Результати цієї зустрічі були по-різному інтерпретовані її учасниками.

Наприклад, як повідомляв Іслам в Україні, глава Меджлісу Рефат Чубаров заявив про те, що 26 серпня 2015 року відбувся конструктивний діалог з Аблаєвим, тоді як останній висловив думку, що зустріч виявилася абсолютно спонтанною і тривала не більше 10 хвилин, а також, що це була «підготовлена акція, спрямована на маніпуляцію громадською думкою». Російська сторона взагалі заявила, що Чубаров і його помічники напали на делегацію на чолі з муфтієм.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.