Сьогодні, 6 серпня, у Бахчисараї мало відбутися урочисте відкриття після завершення реставраційних робіт пам’ятки архітектури XVIII сторіччя мечеті Орта-Джамі, котру відновили за рахунок власних коштів родини Умєрових: батька, хаджи Енвер-ага Умерова, та синів Аслана й Рустема, передає QHA. Однак, нажаль, урочисте відкриття було перенесено організаторами на пізнішу дату, котра поки що уточнюється.
Мечеть Орта-Джамі побудовано у 1737–1743 роках двома братами-ханами, що займали кримський престол один по одному. Старший з них, Менглі ІІ Селімоглу Герай, прославився як рятівник Криму у важкі часи: організував відсіч військовій навалі на півострів та послявоєнну відбудову Криму. Молодший брат, Селямет ІІ Герай, зайняв трон після смерті Менглі та увійшов в історію як «Хан-Відбудовник». Він не лише реконструював старовинні пам’ятки (у тому числі й Хансарай), але й будував нові суспільно-значимі об’єкти. Селямет завершив зведення Орта-Джамі, що його розпочав старший брат. Крім того, брати-хани увійшли в історію як видатні благодійники, а також теологи й літератори.
Період діяльності братів припав на епоху після вторження фельдмаршала Мініха, котрий у 1736 влаштував пожежу в Бахчисараї. Як зазначає сучасний історик Олекса Гайворонський, «рани мініхівського розгрому були швидко зцілені Селяметом ІІ Гераєм та іншими ханами», та надали міській архітектурі «більш сучасного вигляду».
За радянських часів у пам’ятці архітектури та національній святині Орта-Джамі було розташовано Будинок культури, потім кінотеатр, а потім будівля й зовсім спорожніла. За цей час до оригінальної будови додано багато господарських будівель, від яких її наразі потрібно очистити.
Джерело: qirimtatar.org
Схожі матеріали:
Туреччина візьме на себе витрати з будівництва Соборної мечеті в Криму (Відео)
Корреспондент: Півострів півмісяця. Особливості нового курортного сезону в Криму
Мечеть Бейбарса у Старому Криму — найдревніша мечеть в Україні