На території старовинного мусульманського кладовища «Азізлер» встановили меморіальний знак

1
За часів радянської влади найбільший у західній частині Криму мусульманський цвинтар 14-15 ст. було знищено, потім у цьому районі з'явився ринок
25.11.2013
Оцініть статтю: 
(386 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

22 листопада в Бахчисараї встановили меморіальний знак на території старовинного мусульманського кладовища «Азізлер» в історичному районі Ескі-Юрт. Сьогодні для кримських татар це особливе місце, на якому були поховані як правителі, так і пересічні мешканці Кримського ханства. Про це місце поховання широкій громадськості стало відомо в 2006 році, коли кримські татари виступили з вимогами про знесення ринку, побудованого на кістках їхніх предків.

Зруйновані будівлі, запущені ринкові прилавки і звалище – такий вигляд сьогодні має старовинне мусульманське кладовище «Азізлер». За часів радянської влади найбільший у західній частині Криму мусульманський цвинтар 14-15 ст. було знищено, територію почали забудовувати житловими будівлями, потім у цьому районі з'явився ринок, який функціонував і в 90-х роках.


Протягом багатьох років кримські татари боролися за те, щоб торгівлю перенесли в інше місце. Піком конфлікту стало літо 2006 року. Тоді відбулася бійка між кримськими татарами і людьми, які намагалися відстояти ринок.


«Ми сиділи і розмовляли, аж раптом на нас полетіли велике каміння, немов зграя птахів. Кров текла рікою», – згадує активна учасниця подій 2006 року Комурджі Зеніфе.


Тоді кримським татарам вдалося відстояти святиню, і ринок знесли. Місцеві мусульмани сьогодні намагаються підтримувати там порядок.
Наприкінці серпня цього року з ініціативи місцевого меджлісу і мусульманської громади на території кладовища провели суботник і встановили меморіальний знак, який не простояв і тижня, оскільки його зруйнували невідомі особи.


Щоб пам'ятник не знищили знову, кримськотатарські активісти відновили меморіальну дошку і надійно встановили її, забетонувавши. Після цього було здійснено прочитання молитви.


Айдер Ісмаілов, заступник муфтія Криму, заявив: «Це не просто кладовище, а мусульманська святиня. Цим заходом ми встановлюємо камінь, який позначив це місце як святе мусульманське кладовище. Ми хочемо, щоб усі ставилися до нього відповідно».


Вшановуючи пам'ять померлих, кримські татари розійшлися з надією на те, що це місце не зазнає чергової наруги вандалів.


Ельзара Юнусова, Крим

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.