У Дніпропетровську студенти-мусульмани разом з молоддю національних громад міста на місці звалища заснували парк (ФОТО)

1
Ініціатива об'єднала молодь різних національностей і віросповідань.

8 листопада молодь Дніпропетровська провела масштабну акцію з прибирання звалища і облаштування паркової зони в історичному місці міста. В акції взяли участь понад 200 студентів Дніпропетровських вузів та представників молодіжних організацій національних громад.

Парк заснували на місці стихійного звалища поруч зі стадіоном та навчальними корпусами університету ім. Олеся Гончара. Волонтери та техніка три дні розчищали територію від сміття та каміння.

На місці звалища тепер посаджені унікальні дерева і чагарники, яких, за словами співробітників університетського ботсаду, в Дніпропетровську ніде більше не побачиш. Тут будуть рости унікальні для Дніпропетровська «мильне дерево», «коркове дерево», сірий горіх, червоний дуб, сумах оленерогій, Тріскун (схожий на бузок, але цвіте більш великими гронами і на місяць пізніше). Усі дерева прекрасно почувають себе в Дніпропетровській широті і не потребують особливого догляду.

Всього в новому парку висадили більше сотні дерев і чагарників. Незабаром сюди завезуть і встановлять лавки. У наступному році в парку з'являться альтанки, освітлення і вуличні тренажери.

За словами організаторів, число волонтерів на акції перевищило їх очікування втричі. Дізнавшись від друзів про можливість взяти участь у такій ініціативі, студенти не замислюючись приєднувалися до акції замість занять. Деякі робили це свідомо і заздалегідь, деякі - спонтанно. Студентка Катя дізналася про суботник за 10 хвилин до початку і вирішила проміняти лекцію на прибирання. І якщо форма одягу не дуже підходить для такого заняття - не біда, навіть високі підбори не заважають добровольцям саджати дерева.

«Сьогодні ми всією групою приїхали на прибирання та посадку дерев, я вже посадила чотири дерева та кущ, - радіє студентка першого курсу Придніпровської державної академії будівництва та архітектури Ія Петрова. - Зараз я дуже рідко буваю в університетському парку, але якщо тут зроблять справжній студентський парк - із задоволенням будемо тут збиратися ».

Ініціатива щодо упорядкування території належить студентам і випускникам університету. Крім того, що це територія студмістечка, що є близьким студентству, ця місцевість відома і своєю сумною історією. У жовтні 1941 року фашисти розстріляли тут близько 14 тисяч мирних жителів, більшість з них була євреї. З цими подіями пов'язана і назва балки - Червоноповстанська, або Розстрільна. Організатори звернулися за допомогою до адміністрації університету та до єврейської громади. В результаті ідею підтримали студенти інших вузів міста і різні національні громади Дніпропетровська. На одному майданчику пліч-о-пліч працювали німці, греки, євреї, азербайджанці. Відзначився і студент з Йорданії, який до вечора трудився разом з найстійкішими волонтерами, за що і отримав особливу подяку від організаторів. «Це дивно, як іноземець, житель іншої країни з такою душею працював практично на звалищі. А він навіть навчається в іншому університеті», - говорить доцент ДНУ ім. О. Гончара Світлана Іванова.

Спільними зусиллями студенти та громадські діячі прибрали 6 машин сміття і посадили більше сотні дерев. Найскладнішим виявилося підготувати ямки для саджанців. Земля на місці звалища не придатна для посадки дерев. Грунт суцільно кам'янистий, оскільки в минулому десятилітті сюди звозили будівельні відходи і шлак. Копати лопатою неможливо. Щоб справитися з цим завданням, знадобився бур і машина чорнозему. Волонтери вигрібають з лунок цеглу, арматуру, пластикові та скляні пляшки, потім розпушуть землю. Співробітники ботсаду з ентузіазмом показують студентам, як правильно садити дерева. Попереду полив - по 10 відер води на кожне посаджене дерево, а також доведеться руками очистити пустир від каменів, викопаних під час прибирання.

Обласна влада надали техніку для вивозу сміття та підвезення води та чорнозему, а МНС приїхав з чаєм. Паперові стаканчики від чаю приєдналися до зібраного багаторічного сміття і відправилися на звалище. Щоправда, організатори називають це сміття «золотим» для платників податків, бо ж єдине в окрузі легальне звалище знаходиться аж у 60 кілометрах від Дніпропетровська. Саме там і будуть спочиває відходи, зібрані волонтерами.

На прибиранні та посадці дерев справа не зупиниться, швидше, це тільки початок. Майбутнє балки бачиться волонтерам вельми барвистим. У планах - облаштування на місці звалища багатофункціонального студентського парку, назву якому придумають самі волонтери акції в інтерактивному конкурсі.

Щоб і далі активно залучати молодь у розвиток території, облаштованій студентами для студентів, організатори планують втілити в життя наступний етап проекту: розробити і провести ряд студентських конкурсів: екологічних, ландшафтного дизайну, архітектурних. Адже балка - це і територія зі складним ландшафтом, і унікальною флорою, і значима сумними історичними подіями воєнних років. Всі задумані ініціативи входять в масштабну програму, розроблену в минулому році групою активних студентів-рекламістів для всеукраїнського конкурсу «Бренд вузу».

«Цей проект для нас - мрія, і головним питанням для нас було зрозуміти, як зробити так, щоб цей проект не залишився просто на папері. Завдяки організаційній підтримці громадських організацій та участі всіх партнерів наша мрія стає реальністю», - сказала учасниця студентського проекту Ганна Воронова.

Для подальшого розвитку проекту будуть потрібні ресурси. Голова обласної ради, який також приєднався до акції і посадив кілька дерев, пообіцяв на майбутнє підтримку влади для подібних ініціатив. Також планується створити екофонд для фінансування проектів з благоустрою та зміцненню таких територій та проблемних зон. Волонтерська і матеріальна підтримка очікується і від національних громад, які вже активно включилися в проект.

Акція стала прикладом об'єднання людей різних національностей, культур і віросповідань для вирішення загальної задачі. Організатори й надалі будуть дотримуватися принципу об'єднання різних груп для реалізації соціально значимих проектів. Зараз ініціативна група вже приступає до планування конкурсів і шукає партнерів для реалізації проекту.

ФОТО:

ФОТО 1. Лідери національних громад Дніпропетровська саджають дерева разом з головою обласної ради.

ФОТО 2. Число студентів, що взяли участь в акції, втричі перевищило очікування організаторів.

ФОТО 3. Копати складно було навіть техніці.

ФОТО 4. Наступний суботник заплановано на весну, тоді тут з’являться ліхтарі, альтанки, вуличні тренажери.

Власкор в Дніпропетровську.

Матеріали по темі:

Студенти-мусульмани Дніпропетровська допомогли дитячій лікарні

Мусульмани України приєднуються до Дня духовного служіння заради збереження життя на Планеті

«Зелені» мусульмани Вашингтона ведуть просвітницьку роботу в галузі охорони природи

Екологія й ісламські цінності

Мусульмани України: Поклоніння за допомогою захисту навколишнього середовища

Теги: Іслам в Україні, екологія, мусульмани, нацменшості

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.