У Службі безпеки України відбувся круглий стіл "Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"

1
«Всебічне, неупереджене, незалежне від політичної кон’юнктури вивчення насильницької депортації кримськотатарського народу допоможе суттєво поліпшити моральний клімат на кримському півострові», – В. В’ятрович
16.07.2009
Оцініть статтю: 
(279 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

15 липня ц.р. у Службі безпеки України відбувся круглий стіл «Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки». У заході взяли участь народні депутати України, представники СБУ, громадських організацій, засобів масової інформації, історики, правознавці.

Як повідомляє прес-служба СБУ, звертаючись до учасників круглого столу, заступник голови Служби безпеки України Микола Герасименко зазначив, що на виконання доручення Президента України Віктора Ющенка Служба безпеки України у взаємодії з Генпрокуратурою України проводить збір матеріалів, які стосуються незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму. Збираються та вивчаються документи про злочини тоталітарного режиму у 1944 році, встановлюються та опитуються свідки. За результатами, відповідно до вимог національного законодавства, СБУ та Генпрокуратура нададуть правову оцінку незаконному насильницькому виселенню народів Криму.

Народний депутат України Мустафа Джемілєв наголосив, що насильницьку депортацію 1944 року, здійснену радянськими репресивними органами, слід кваліфікувати як геноцид, оскільки за два роки у вигнанні за різними підрахунками загинуло від 38 до 46 відсотків кримськотатарського народу.

Представник комісії з вивчення геноциду кримських татар при Меджлісі Гульнара Бекірова розповіла про стан вивчення архівних матеріалів, що стосуються депортації, наголосивши на важливості фіксації спогадів живих свідків катастрофи кримськотатарського народу. Пані Бекірова поінформувала присутніх, що вже побачили світ три томи видання «Как это было» зі спогадами репресованих.

Один з лідерів кримськотатарського народу Рефат Чубаров наголосив на потребі звернутися до урядів інших країн, чиї архіви можуть містити документи про трагічні події травня 1944 року.

Уповноважений України у міжнародному суді ООН Володимир Василенко у своєму виступі зупинився на юридичних тонкощах, на які слід звернути увагу при порушенні кримінальної справи за фактом депортації кримськотатарського народу.

Підбиваючи підсумки круглого столу керівник департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович заявив, що Служба безпеки України має намір звернутися до спецслужб Росії та Узбекистану з проханням відкрити доступ до матеріалів, які стосуються депортації кримськотатарського народу.

«Всебічне, неупереджене, незалежне від політичної кон’юнктури вивчення насильницької депортації кримськотатарського народу допоможе суттєво поліпшити моральний клімат на кримському півострові. Сьогоднішній круглий стіл – це лише перший крок на шляху до повернення історичної справедливості щодо кримськотатарського народу», – підсумував В. В’ятрович.

Нагадаємо, що на виконання указів Президента України «Про відзначення у 2009 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» та «Про заходи у зв’язку з 65-ми роковинами депортації з Криму кримських татар та інших осіб за національною ознакою» 18 травня ц.р. у Сімферополі відбулась виїзна Колегія Служби безпеки України. У її засіданні взяли також участь лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв, Постійний представник Президента України в АР Крим Леонід Жунько.

Виконуючи доручення Президента, СБУ розсекретила і передала кримськотатарській громаді унікальні архівні матеріали сфабрикованої радянськими репресивними органами справи стосовно кримськотатарської політичної організації «Міллі Фірка». За цією справою за звинуваченням у так званому «буржуазному націоналізмі» 1928 року було репресовано 63 особи - духовна еліта кримськотатарського народу.

За матеріалами прес-служби СБУ

Посилання на тему:

Новини

Богословська пропонує припинити репатріацію кримських татар

СБУ розпочала слідство у справі незаконного виселення кримськотатарського народу

Президент доручив СБУ порушити справу за фактом депортації кримськотатарського народу

СБУ закликає ФСБ розсекретити архівні документи про депортації кримських татар

СБУ створює підрозділ по розслідуванню репресій проти кримських татар

До 65-ої річниці депортації кримських татар в Україні вшанують пам'ять жертв тоталітарного режиму - указ Президента

Статті

Кримські татари: і через 65 років депортація триває?

Дім для кримських татар усе ще не гостинний

Погляд «Аль-Джазіри» на проблеми кримських татар

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.