В Кримській республіканській установі «Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського» у м. Акмесджит (Сімферополь) сьогодні, 22 січня, відбулася презентація книги «Іслам у Криму: Нариси історії функціонування мусульманських інститутів».
Автором книги виступили кандидат історичних наук Олена Бойцова, доктор історичних наук, професор Кафедри історії України і допоміжних історичних дисциплін Таврійського Національного Університету (ТНУ) Віктор Ганкевич, кандидат політичних наук, доцент кафедри політичних наук ТНУ Ельміра Муратова та Зарема Хайредінова - кандидат історичних наук, доцент кафедри культурології ТНУ.
У заході взяли участь заступник голови Республіканського комітету у справах релігій Айдер Булатов, автори книги, директор і співробітники бібліотеки та інші.
Як відзначили автори, книга розповідає про функціонування мусульманських інститутів у Криму у різні періоди, відносини даних інститутів з органами влади, їхні функціональні обов'язки.
«Книга дає можливість певною мірою дати відповідь на питання, яким був Іслам у Криму, який Іслам потрібно відроджувати, що таке традиційний Іслам, чи можна взагалі називати його традиційним. Показати те, що було і до чого ми повинні сьогодні прагнути. Ідея книги - показати шлях, який пройшов Іслам», - відзначила Е. Муратова.
У книзі представлені 4 періоди розвитку Ісламу у Криму: Період Кримського ханства, де Іслам є домінуючою релігією, що визначає життя кожної людини, період розквіту мусульманської релігії. З анексією Криму починається другий період - занепад ісламської культури. Історія Таврійського Магометанського Духовного Правління показує, як починають складатися складні відносини між владою і даною структурою, у які рамки була вимушено поставлена мусульманська релігія. Третій - радянський період, який завдав сильного удару по Ісламу і остаточно перервав його розвиток. За словами авторів, через стислі строки і відсутність фахівців, які б займалися даним періодом, у книзі відсутня інформація про розвиток Ісламу у період з 1920-х по 1990-і роки. І нарешті, сучасний період - період відродження мусульманської релігії.
Тираж книги, у якій використані матеріали Російського і Кримського архівів, складає 1000 примірників.
За матеріалами QHA
Посилання на тему:
Фонд Кримськотатарської бібліотеки ім. Гаспринського поповнився книгами про іслам
ДУМК і «Тезис» починають видання серії книг для дітей з вивчення Ісламу
На розширення Кримськотатарської бібліотеки ім. І. Гаспринського передбачено 2,180 млн. грн.
Виданий 2-й том науково-популярної праці про історію Кримського Ханства і його правителів
Побачила світ книга «Основи ісламських знань» кримськотатарською мовою
Побачив світ «Словник релігійних термінів, пов'язаних з мусульманським віровченням»