Кафедра релігієзнавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка 20 жовтня організувала та провела міжнародну наукову конференцію «Треті Танчерівські читання „500-річчя східноєвропейського книгодрукування: релігієзнавчий аспект“». У роботі цього форуму, присвяченого актуальним питанням релігієзнавства, психології та соціології релігії тощо, взяли участь провідні вчені як з українських вишів та науково-дослідницьких закладів, так і науковці з інших країн світу. Зокрема, на пленарному засіданні конференції до слова було запрошено відомого дослідника з Азербайджану Теймура Атаєва.
Виступ гостя з Баку розпочався привітанням на адресу учасників, подякою завідувачу кафедри релігієзнавства філософського факультету КНУ Євгена Харьковщенка та зізнанням в особливих почуттях до України:
— Волею долі так вийшло, що за останні кілька років я вже близько 10 разів був в Україні. Приїжджаю сюди, як до себе додому і лише іноді буваю в Азербайджані.
Азербайджанський вчений представив зібранню книги свого авторства, стисло навівши основні їх посили, провів паралелі між історичними фактами, в них проаналізованими, і тим, що відбувається нині в геополітиці, у відносинах між країнами.
Пан Атаєв також подякував Громадській спілці «Всеукраїнська асоціація «Альраід», за сприяння якої його книги вийшли друком:
— Я вдячний організації «Альраід», яка допомогла випустити ці книги та організувала сьогоднішнє перебування у Києві. Впродовж цього року тут випущено дві монографії — «З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії» і «Кавказькі колізії Росії».
Також Теймур Атаєв коротко розповів, як народилася ідея написання цих книг і чому їх було випущено саме в Україні.
— Мені неодноразово казали, мовляв, у вас там свій Карабах, а ви у своїх роботах зачіпаєте українську геополітичну сферу… Але ця книга, напевне, народилася волею Всевишнього. Коли я почав детально розбиратися в історії січневих подій 90-го року в Азербайджані, зрозумів, що просто написати про це як свідок буде необ’єктивно, без аналізу передумов, передісторії читач не зрозуміє. Тому мені довелося «повернутися» назад — в ХІХ століття, щоб зачепити взаємини Російської імперії з Кавказом. Але й цього також виявилося замало — я вже вийшов на нафтовий фактор, а треба було повернутися до етапу Петра І… Так я опинився в Х столітті, часі прийняття християнства на Русі. Але для того, щоб зрозуміти, чому саме християнство стало офіційною релігією, мені треба було «увійти» в часи Костянтина, в Римську імперію… І тому я прийшов до роботи з трьох частин, в мене вийшла трилогія.
Дослідник подарував бібліотеці факультету філософії кілька примірників своїх книжок, які з вдячністю прийняла і розмістила на стенді нових надходжень завідувач Валентина Князєва.
Нагадаємо, раніше Іслам в Україні повідомляв про участь відомого азербайджанського історика, релігієзнавця і публіциста Теймура Атаєва в заході «Мусульманські рефлексії в Домі Франка», який відбувся у Львові 17 жовтня.