«Єврейського народу» не існує, його «винайшли» в XIX столітті, - упевнений «ізраїльський» історик

1
Професор історії Тель-Авівського університету Шломо Занд
01.04.2010
Оцініть статтю: 
(334 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Релігії довговічніші за нації, а сучасний «єврейський народ» був «винайдений» у XIX столітті і складається з нащадків жителів Африки, Європи і Росії, які прийняли в різний час іудаїзм, заявив професор історії Тель-Авівського університету Шломо Занд у вівторок на презентації російськомовного видання свого бестселера «Хто і як винайшов єврейський народ».

Книга, як сказано в анотації, руйнує «статус-кво єврейської національної історіографії». Спираючись на праці істориків різних країн і народів XIX-XX століть, її автор намагається довести, що звичні уявлення про «вічний народ» - це міф. Примітно, що в «Ізраїлі» книга, випущена в 2008 році, 19 тижнів очолювала список бестселерів. Вона видана також у Великобританії та Франції.

Хто, коли і як «винайшов»?

«Мова йде про винахід єврейської нації у сучасному розумінні слова «нація», «народ», яке відрізняється від середньовічного ... Це - загальна культура, мова, їжа, музика ... Але більшість євреїв у світі не розмовляють на івриті, не читають книги на івриті, не знають популярних пісень на івриті, і навіть назв футбольних команд - як їх можна віднести до єврейського народу?» - Зазначив Занд.

Професор зазначив: «Коли були винайдені і інші народи - у першій половині XIX століття німецький, французький, в другій половині - італійський, російський і єврейський - протосіоністи, історики-сіоністи і письменники».

«Це виникло як реакція на національні процеси, винахід націй інших країн - організували схожий процес», - додав історик.

Він не сумнівається в «існуванні євреїв в історії», проте вважає, що сучасне розуміння єврейського народу склалося в результаті «масового іудейського прозелітизму» (звернення в іудаїзм), пише «Іслам для всіх» з посиланням на palestine-info.ru.

«Одна з найдавніших монотеїстичних релігій в історії - це іудаїзм. Релігії взагалі-то в історії довговічніші, ніж нації, - і коли нації вже зникнуть, будуть ще залишатися релігії. Я кажу це, хоча я не релігійна людина», - підкреслив Занд.

За його словами, в історії багато випадків, коли «євреї переставали бути євреями - наприклад, багато палестинських іудеїв з приходом мусульман навернулися до Ісламу».

Тому Занд уникає таких термінів як «етнічна група» або «семітські народи». «Є семітські мови - як є індоєвропейські мови, але немає індоєвропейських рас», - порівняв Занд.

Народ ідишу

«Коли я кажу про «єврейський народ», я можу говорити тільки про народ ідиш. Тому що саме на Сході Європи (в Україні, Білорусії, Польщі, Румунії, Угорщині) в XIX столітті ми знаходимо групу людей з спільною мовою - ідиш», - відзначив професор. На Заході Німеччини, за його словами, була вже «етимологічно інша мовна група».

Однак вищезгаданий «народ ідиш», за версією Занда, був знищений чотирма історичними подіями. «Це погроми, що виштовхнули значну частину цього народу на захід, революція в Росії, нацизм і сіонізм», - перерахував Занд.

За його словами, нацистам «не вдалося-таки визначити єврейський народ за антропологічними критеріям». «Ідеологія, заснована на біології, не досягла успіху ... А я живу в «країні» і працюю в університеті, де постійно шукають загальне єврейське ДНК - це просто смішно і сумно, і небезпечно», - переконаний професор.

Кому повинен належати «Ізраїль»?

Відповідаючи на запитання, чи не боїться він використання книги антисемітами для «виправдання погромів», професор з упевненістю заявив, що «антисемітам і расистам» його праця не може подобатися.

«Я ж кажу там, що євреї - не раса, і що вони не з Близького Сходу прийшли, і що в Україні вони жили до українців і складають автентичну частину Росії, України, Кавказу», - повідомив Занд.

За його словами, хвиля погромів в XIX столітті прокотилася саме через те твердження, що євреї - прибульці. «А моя книга доводить, що євреї не «понаїхали тут», а були, були і в Африці, і у Франції, ще до франків», - додав автор.

Разом з тим, він визнав, що розумів: його книгою будуть користуватися люди, налаштовані по-анти-«ізраїльськи». Тому в кінці він виклав свої політичні погляди. «Я не хочу ліквідувати «країну» «Ізраїль». Я за «країну» «Ізраїль» і хочу змінити її на краще - я проти того, щоб «Ізраїль» був єврейською «державою» ... «Держава» «Ізраїль» має належати всім громадянам «Ізраїлю», вона не може бути «країною» євреїв», - пояснив свою позицію Занд.

За його даними, чверть населення «Ізраїлю» - не-євреї, і називати цю «державу» єврейською - «все одно, що сказати, що Росія - тільки православна країна».

Крім того, Занд піддав критиці назву «обраний народ» для всіх євреїв або всіх «ізраїльтян». «Я розумію, коли віруюча людина вважає себе обраною. Але я не розумію, коли секулярна (нерелігійна) людина, що живе в «Ізраїлі», вважає себе обраною Богом», - пояснив історик.

За матеріалами «Іслам для всіх»

Посилання на тему:

Висновки археологів: «Антична синагога» виявилася палацом арабських халіфів

Палестинський професор вважає, що євреї не мають відношення до Стіни плачу

Вплив Ісламу на Іудаїзм в Середні віки

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.