Боротьба з «західництвом» чи з кримськотатарською абеткою? У Криму заборонили латинку

Боротьба з «західництвом» чи з кримськотатарською абеткою? У Криму заборонили латинку
Ілюстративне фото
09.03.2023
Оцініть статтю: 
(88 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В окупованому Криму російська влада вирішила «зайнятися проблемою вивісок» латинкою. 

Як повідомила «Українська правда», про це заявив так званий голова парламенту окупованого РФ у 2014 році півострова Володимир Константинов. 

«У будь-якому місті десятки, якщо не сотні вивісок латинкою. Це все — результат нашого західництва. Цього треба позбавлятися», — цитують «спікера державної ради» російські пропагандисти. 

Утім, справа не в рашистській «боротьбі з західництвом». Нагадаємо, у вересні 2021 року український уряд підтримав пропозицію Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, узгоджену з Меджлісом кримськотатарського народу, щодо затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки, ухваливши відповідну постанову про алфавіт кримськотатарської мови.

Як повідомляло видання «Іслам в Україні» 2015 року, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв надіслав листа на ім’я Віцепрем’єр-міністра, Міністра культури України пана В’ячеслава Кириленка, порушивши питання запровадження кримськотатарського алфавіту на основі латинської графіки.

Переведення кримськотатарської мови на латинську графіку підтримує більшість кримськотатарських мовознавців, освітян-практиків та видавців. Філологи заявляють: кирилівська графіка не відповідає вимогам кримськотатарської мови. На думку мовознавців, десятиліття використання кирилиці негативно вплинули на вимову. Проєкт узгоджений з фахівцями Інституту сходознавства ім. А. Кримського НАН України, Інституту мовознавства ім. О. Потебні НАН України, Інституту філології Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Таврійського національного університету ім. В. Вернадського тощо.

Нагадаємо, в лютому 2023 року Меджліс та Кримськотатарський ресурсний центр розпочали інформаційну та адвокаційну кампанію «Повернемо назви — повернемо Крим», у межах якої ініціюють повернення населеним пунктам, водним об’єктам, залізничним станціям тимчасово окупованого Криму історичних назв.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.