День Ашура — у чому його цінність для мусульман?

День Ашура — у чому його цінність для мусульман?
День Ашура — у чому його цінність для мусульман?
09.09.2019
Оцініть статтю: 
(135 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У понеділок, 9 вересня, за календарем Хіджри настає десятий день місяця Мухаррам — День Ашура (від слова «ашара», що означає «десять»).

Особливістю цього дня є добровільне дотримання дво- або триденного посту (9-10-го, 10-11-го або 9-11-го числа місяця Мухаррам).

Піст у день Ашура був прийнятий пророком Мухаммадом після його переїзду з Мекки до Медини. Пізніше, коли був встановлений обов'язковий піст у Рамадан, піст у день Ашура став добровільним, але бажаним у традиції мусульман-сунітів.

Як розповів кореспондентові нашого видання Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов, Мухаррам є одним з місяців «харам», тобто заборонених для війни і конфліктів, оскільки у давнину у цей період паломники, які здійснили хадж до Мекки, караванами поверталися додому.

Пророк Мухаммад (с̣алла-Ллаху 'алайхі ва-саллам) говорив: «Після місяця Рамадан найкращим для дотримання посту є Мухаррам». А найважливішим днем місяця вважається Ашура. У день Ашура, а також у переддень і наступного дня мусульманам бажано дотримуватися посту, який, за одним з хадисів, очищає від гріхів за попередній рік.

«Пророк Мухаммад (с̣алла-Ллаху 'алайхі ва-саллам), за одним з хадисів, незадовго до смерті сказав: «Якщо настане наступний рік, тоді, з Божественного на те благословення (інШа'алла), будемо дотримуватися посту на дев'ятий день [місяця аль-Мухаррам]». Але до Дня Ашура наступного року він (хай благословить його Всевишній і вітає) не дожив», — роз'яснює шейх Саід.

Вважається, що саме у день Ашура ковчег першого з п'яти великих пророків — Нуха (мир йому!) дістався суші, тому все життя Посланець Господа Нух постив у цей день на знак подяки Господові.

Також саме цей день став днем звільнення пророка Муси (мир йому!) і його народу від зла фараона, який потонув разом зі своїм військом. І Муса (а.с.) теж постив у цей день протягом життя на знак подяки Аллагові за порятунок.

«Мати віруючих» Айша (нехай буде задоволений нею Аллаг) передала: «У джахілії (доісламская епоха — ред) курайшити дотримувалися посту у день Ашура, і Посланець Аллага (мир йому і благословення) теж дотримувався посту у цей день у Мецці. Коли Пророк, мир йому і благословення, здійснив хиджру (переселення — ред) до Медини, він наказував усім постити у цей день і сам постив до тих пір, поки не було приписано постити у Рамадан. І тоді Мухаммад, мир йому і благословення, сказав: — Хто хоче, дотримуйтесь посту в Ашура, а хто не хоче, може і не постити» (Аль-Бухарі).

Згідно з цим хадисом, у цей день бажано дотримуватися посту, проте це не є приписом для громади. Щодо посту курайшитів у доісламский період, то вчені тлумачать його так: можливо, юдеї підказали цю дію курайшитам, оскільки юдеї є ахль аль-Кітаб (людьми Писання), а курайшити були багатобожниками.

Абу Муса аль-Аш'арі сказав: «Юдеї звеличували і вважали священним день Ашура. Пророк (хай благословить його Всевишній і вітає) сказав: «Постіть у цей день [і] ви [о мусульмани]».

У збірці хадисів імама Ахмада є хадис, у якому пророк Мухаммад говорить: «Постіть у день 'Ашура' і не будьте схожі на юдеїв. Постіть день до нього і день після».

Вважається, що ті мусульмани, які роздають милостиню у цей день, отримують винагороду «завбільшки з гору Ухуд». Віряни намагаються радувати дітей і близьких, читати Коран, здійснювати інші богоугодні справи.

Від Абу Хурайри (нехай буде задоволений ним Аллаг) передається, що Пророк (хай благословить його Всевишній і вітає) сказав: «Кращий піст після Рамадана — піст у місяць Аллаха Мухаррам, а найкраща молитва — та, що здійснюється вночі!» (Муслім )

Отже, робимо висновок, що найбільш завбачливим є дотримання посту у дев'ятий, десятий і одинадцятий дні місяця аль-Мухаррам. Також можна постити у дев'ятий і десятий дні або тільки у десятий. Водночас потрібно пам'ятати, що у всіх трьох випадках піст є додатковим, але винагорода за його дотримання — велика.

Піст у день Арафа є причиною спокутування гріхів минулого року і майбутнього, а піст у день Ашура — спокутування гріхів минулого.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.