Голова ДЕСС: «Сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого»

Голова ДЕСС: «Сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого»
очільниця Державної служби України з етнополітики та свободи совісти (ДЕСС) Олена Богдан
Голова ДЕСС: «Сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого»
головний спеціаліст відділу співпраці з релігійними спільнотами ДЕСС В’ячеслав Горшков
Голова ДЕСС: «Сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого»
Голова ДЕСС: «Сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого»
01.12.2021
Оцініть статтю: 
(100 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

На загальних установчих зборах Конгресу мусульман України, що відбулися в Києві 27 листопада, були присутні представники державної влади, іноземні дипломати, релігійні діячі, громадські активісти й волонтери організацій та об’єднань, створених мусульманами. 

Привітати Конгрес мусульман України прийшли очільниця Державної служби України з етнополітики та свободи совісти (ДЕСС) Олена Богдан та головний спеціаліст відділу співпраці з релігійними спільнотами ДЕСС В’ячеслав Горшков.

Олена Богдан, вітаючи ініціативу створення Конгресу, висловила сподівання, що він стане майданчиком для співпраці найрізноманітніших ісламських організацій України:

— Ми сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого. Ми всі розуміємо, що іслам є великою релігією з багатьма різними течіями, різними поглядами, різними практиками. І подекуди комунікація, спілкування між різними течіями в межах одного віросповідання може бути складніше, ніж міжрелігійний діалог. Тому дуже важливо, що існує ініціатива, спрямована на те, щоби різні організації одного віросповідання мали спільний майданчик для спілкування і співпраці. Ми сподіваємося, що в такий спосіб зможемо всі бути в кращому порозумінні і зможемо разом ефективніше діяти на благо нашого суспільства. Мені дуже імпонують слова 48-го аяту 5-ї сури: «Змагайтеся ж у добрих справах, до Аллага ви всі повернетеся — і звістить Він вам про те, щодо чого були ви незгодні одне з одним!» Нехай же Конгрес мусульман України стане дуже вільним, дуже доброзичливим і конструктивним майданчиком для співпраці найрізноманітніших ісламських організацій України!

Головний спеціаліст відділу співпраці з релігійними спільнотами ДЕСС В’ячеслав Горшков переконаний, що створення Конгресу мусульман України — це консолідація послідовників ісламу заради координації дій, заради того, щоб спільно працювати на загальне благо: 

— На мою думку, держава має вітати всі ініціативи, які консолідують людей заради якоїсь благої цілі. Тож побачимо, як це буде розвиватися, які будуть наслідки цієї координації всіх мусульманських спільнот в Україні. Важливо: сьогодні тут є низка релігійних організацій, є етнічні спільноти, є представники різних діаспор. І зараз іслам став помітнішим в Україні — це пов’язано з тим, що ми маємо тимчасово окуповані території, які традиційно були територіями компактного проживання мусульманського населення. І багато хто з цих людей як переміщені особи переїхали на материкову, підконтрольну, частину України. І це теж певний виклик: людям треба якось облаштовуватися, налагоджувати своє життя, і оскільки їхні базові цінності пов’язані з певною релігією, з віросповіданням, то це серйозна основа, серйозний ґрунт для ось такої спільнодії.

Заснування нової громадської діалогової платформи, що об’єднує десятки мусульманських громадських організацій з усієї країни для подальшого відродження духовного й культурного життя мусульман, об'єднання їхніх зусиль на принципах поміркованого ісламу та на засадах рівности є, на думку пана Вячеслава Горшкова, абсолютно логічним кроком. Адже кілька років тому за ініціативи ДУМУ «Умма» та Громадської спілки «Всеукраїнська асоціація «Альраід» розроблено та підписано більшістю мусульманських громад та організацій Хартію мусульман України (2016) та Соціальну концепцію мусульман України (2017).

— Якраз ці документи і стали базою для такого єднання. Тобто це  — певні засадничі документи. І дуже цікаво подивитись, як вони будуть втілюватися в життя вже в ось такому новому форматі, — каже В’ячеслав Горшков.

Як повідомило агентство «Укрінформ», на пресконференції, що анонсувала перші установчі збори Конгресу мусульман України, голова Всеукраїнської асоціації «Альраід» Сейран Арифов пояснив, що потреба в такій організації продиктована новим етапом становлення та розвитку ісламської спільноти в Україні в умовах європейського вектора розвитку країни. За його словами, в основі ідеї створення Конгресу — помірковане розуміння ісламу та створення умов для зближення представників різних релігій і конфесій, що живуть в Україні:

— Ми дотримуємося поміркованого напряму в ісламі, відкидаємо будь-які форми крайнощів, радикалізму та всього, що може розпалювати фобії чи релігійну ненависть серед українців, між мусульманами й немусульманами.

Як зазначив представник Ісламського культурного центру Дніпра Павло Федосов, ідея створення Конгресу мусульман України виникла під впливом подій Революції Гідности та агресії РФ проти України:

— Події Революції Гідности 2013 року дуже вплинули на процеси згуртування, що виникли в мусульманському середовищі. Основні принципи революції, обстоювання свободи, гідности і справедливости є природними принципами ісламу. Багато мусульман брали участь у подіях Майдану. З цього часу й почалося об’єднання мусульман України навколо цих принципів. Згодом цей процес прискорила військова агресія Росії та окупація територій, де історично мешкали мусульмани — це Крим і схід України.

Голова Ліги мусульманок України Ніяра Мамутова переконана, що через об’єднання мусульман України на одній громадській платформі виграє все українське суспільство:

— Ми працюємо на благо нашої країни, нам не байдужа її доля й майбутнє, як для кожного українця-патріота, що вкладається в розвиток країни. Ліга мусульманок України долучилася до Конгресу мусульман, і ця співпраця має принести гарні результати. У кожної організації є накопичений роками досвід проведення заходів, зв’язки з іншими організаціями, реалізація тих чи тих проєктів.

Після урочистої частини відбулось й перше робоче засідання установчих зборів — на ньому розглядали організаційні моменти, узгодили остаточний текст резолюції та обговорювали найперші кроки в діяльності новоствореної платформи; також обрано керівні органи Конгресу.

Президентом Конгресу мусульман України обрано Сейрана Арифова — одного з лідерів мусульманської спільноти країни. Учений-ісламознавець, магістр шаріатських наук, громадський діяч, фахівець у галузі основ фікгу, класифікації та аналізу ісламських правових шкіл, член Української ради з фатв та досліджень. Він входить до складу Ради улемів Духовного управління мусульман Криму (створене на підконтрольній території України 2016 року кримськотатарськими біженцями з Криму та українськими мусульманами. — Ред.). 2020 року Сейран Арифов увійшов до складу Координаційної ради з питань захисту прав мігрантів, створеної за наказом Уповноваженої з прав людини в Україні Людмили Денісової.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.