Історик: виданий у Криму підручник з історії має прояви ксенофобії і містить історичну неправду

Історик: виданий у Криму підручник з історії має прояви ксенофобії і містить історичну неправду
Історик: виданий у Криму підручник з історії має прояви ксенофобії і містить історичну неправду

«Брудні міфи про кримських татар» — таку думку про зміст підручника з історії Криму висловив російський історик Микола Сванідзе у відеокоментарі Крим. Реалії.

На думку вченого, вивчення історії за таким підручником сприяє формуванню у дітей спотвореного уявлення про історичні події і факти.

Пан Сванідзе вважає, що у книзі поєднується історична неправда з проявами ксенофобії.

Раніше Кримська правозахисна група повідомила, що в російському підручнику «Історія Криму» за 10 клас містяться висловлювання, «що розпалюють ненависть до кримськотатарського народу». Зокрема, у ньому зазначено, що під час Другої світової війни «більшість татарського населення лояльно ставилося до німців, а деякі особи активно допомагали фашистам». Російська влада Криму вже вилучила зі шкіл скандальний підручник.

Нагадаємо, у виданих у Криму проросійськими чиновниками шкільних підручниках з історії Криму реанімують наклепницький міф про кримськотатарський народ — зрадника і колаборанта, який допомагав гітлерівцям під час війни, протиставляючи всіх кримських татар представникам інших етнічних груп. У навчальному посібнику для 10-го класу стверджується, що кримські татари були найбільш активно залучені до колабораціоністської діяльності, на відміну від інших етнічних груп населення Криму. Автори пишуть про те, що «більшість кримських татар лояльно ставилися до німців, а багато хто активно допомагав», і що «загальна чисельність кримськотатарських формувань, які служили гітлерівцям зі зброєю у руках, оцінюється у 20 тисяч осіб». Крім того, розробники «підручника» стверджують, що кримськотатарський драматург, письменник, громадський діяч Амет Озенбашли нібито пропонував Гітлерові «програму співпраці між Німеччиною і кримськими татарами».

Цей «підручник» надруковано у видавництві «Просвещение» у 2018 році.

До «науково-редакційної ради», яка схвалила видання антикримськотатарського підручника, увійшли чиновники сьогоднішньої окупаційної влади півострова — так звані «голова Громадської палати Республіки Крим» Григорій Іоффе, голова «Комітету Державної Ради Республіки Крим з питань освіти, науки, молодіжної політики і спорту» Володимир Бобков, «міністр освіти, науки і молоді» Наталя Гончарова і представник країни-окупанта українського Криму, член Ради Федерації Федеральних Зборів РФ Сергій Цеков.

Відомі і 10 авторів «підручника» — при цьому, крім прізвищ, немає вказівок ні на їх наукові звання, ні на посади (цей факт викликає сумніви в історичній достовірності наведених у так званому «посібнику» відомостей).

У голові не вкладається, але координатором цього «проекту» (так зазначено видавцем) є, судячи з імені і прізвища, кримський татарин — Айдер Серверович Абдлатіпов…

Фотографії сторінок підручника з історії ілюструють повідомлення кримськотатарської активістки у соцмережі Фейсбук:

«ЦЕ — підручник з історії Криму за 10 клас. Його використовують у навчальному процесі у школах Криму! Розпалювання міжнаціональної ворожнечі, наклеп. Це держзамовлення?! Необхідно терміново звернутися до суду! А не дозволяти їм сіяти подібну нісенітницю у думки наших дітей», — пише кримчанка.

Коментарі під повідомленням свідчать про те обурення, викликане появою підручника:

«Хіба можна так опуститися, деградувати… заради посади, щоб у спайці з ворогами свого народу плести павутину Наклепу і Брехні… Коли ж нарешті антикримськотатарський механізм, запущений ще до Катерини, дасть збій… Давно пора…»

«Організоване злочинне угрупування, яка виправдовує геноцид проти кримськотатарського народу…»

«Може, пора вже нашим адвокатам, юристам, історикам звернутися до Європейського суду? Цю *** мусолити будуть з року в рік…

«… там ще в шкільних щоденниках є напис: «1990-ті рр — захоплення земель кримськими татарами…»

«… А вони не пишуть про МІЛЬЙОН етнічних росіян у рядах вермахту, есес, гестапо, допоміжної поліції і в німецьких адміністраціях? Такої кількості колаборантів не породила жодна нація в історії!»

«Росія свою історію і політику вибудовує тільки на брехні. Ось така вона злодійкувата і брехлива держава».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.