Четверта щорічна зустріч керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з главами міжнародних дипломатичних місій та акредитованих в Україні міжнародних організацій відбулася 15 грудня у Києві.
Захід, як повідомляє QHA, було присвячено ситуації в анексованому Криму, становищу кримських татар, зокрема численним фактам порушення прав людини та переслідування представників кримськотатарського народу в умовах російської окупації півострова. Також обговорювалася можливість захисту жителів Криму з боку України та міжнародної спільноти.
У зустрічі взяли участь національний лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України, президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров, члени Меджлісу, посли та представники посольств з 28 країн світу, а також близько десяти міжнародних організацій.
Керівництво Меджлісу відзначає, що сьогодні перед кримськотатарським народом стоять численні виклики, які вимагають рішучих та узгоджених дій. Разом з урядом і народом України, за підтримки міжнародного співтовариства Меджліс прагне сформувати і реалізувати стратегію захисту прав усіх громадян України, які опинилися в окупованому Криму чи були змушені виїхати за його межі.
Представники посольств і міжнародних організацій підтримали ідею створення на території Криму представництва ООН, яке стежитиме за дотриманням прав кримських татар, а також продовженням світових санкцій щодо Російської Федерації.
Мустафа Джемілєв сказав, що такі зустрічі дуже важливі, оскільки на них обговорюються проблеми відновлення прав корінного народу Криму на своїй історичній батьківщині та шляхи їх вирішення. Він повідомив представникам світових країн, що окупаційна влада, яка захопила Крим, набагато гірше комуністичного тоталітарного режиму, за якого кримських татар жорстоко депортували зі своєї Батьківщини.
— Сьогодні головне питання — звільнення Криму від окупації, — підкреслив Джемілєв. — У мене немає сумнівів, що влада РФ буде намагатися всіма засобами видавити кримських татар з Криму. Зараз важливо, щоб світова спільнота не послаблювала санкції і тиск на РФ.
Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу також розповів про вакханалію, що відбувається у Криму з турками, і нагадав про згубну політику окупаційної влади.
— У Криму десятки сімей турків, зокрема й одружених із кримськими татарами, піддаються депортації. Всі бізнесмени, які мають торгові взаємини з турками, переслідуються і знаходяться на межі розорення, — повідомив Джемілєв.
Рефат Чубаров розповів, що «за минулий 21 місяць і 17 днів з моменту вторгнення російських військ до Криму лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, членами Меджлісу було проведено десятки зустрічей з главами держав та міжнародних організацій».
Він відзначив позитивну діяльність влади України та країн Європи, спрямовану на захист прав кримськотатарського народу, і подякував представникам цих держав. Також він відзначив звіти представників ОБСЄ, які показали жахливу картину утиску прав кримських татар в окупованому Криму, і запросив всіх учасників до обговорення можливості деокупації українській території.
— Тема деокупації була винесена за рамки Мінських домовленостей з незрозумілих причин. Це може призвести до реальної втрати Криму, і кримські татари будуть кинуті на поталу окупантові, — підкреслив Чубаров.
Співзасновник «Крим SOS» Алім Алієв показав карту утисків кримських татар у Криму за період його окупації Росією.
— Після анексії погіршилася ситуація з правами кримських татар. На території Криму за цей період відбулося 194 конкретних порушення. Тільки за останні два тижні було зафіксовано 20 таких випадків, — підсумував Алієв.
Севгіль Мусаєва, ще одна із співзасновників «Крим SOS», розповіла про конкретні випадки утисків у Криму.
— Це нова форма геноциду — гібридний геноцид, коли створюються такі умови, що людям доводиться їхати з Криму. Тільки зараз вже відомо про 8 тисяч кримських
Після зустрічі обговорення питань стосовно Криму проходило у закритій від преси обстановці. Після завершення засідання Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров дали брифінг, на якому розповіли про результати переговорів.
Голова Меджлісу кримскотататарского народу Рефат Чубаров повідомив пресі, що представники посольств і міжнародних організацій підтвердили, що питання кримських татар — це питання міжнародного права. Вони запевнили, що будуть працювати для того, щоб справедливість перемогла.
Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв за підсумком засідання підкреслив, що всі без винятку підтримали створення на території півострова представництва ООН, яке стежитиме за дотриманням прав кримських татар, а також продовженням світових санкцій щодо Російської Федерації.
Рефат Чубаров підкреслив, що таким чином кримська тема, тема деокупаціі, стану кримськотатарського народу, дотримання його прав повернуті до порядку денного не тільки України, а й міжнародної політики.