Мустафа Джемилєв: Стратегія деокупації Криму має будуватися на санкціях і їх посиленні

©️ QHA-media: 20.02.2020 р., Київ. Мустафа Джемілєв під час круглого столу «Крим: шість років потому. Шляхи та механізми   деокупації півострова»
©️ QHA-media: 20.02.2020 р., Київ. Мустафа Джемілєв під час круглого столу «Крим: шість років потому. Шляхи та механізми деокупації півострова»
25.02.2020
Оцініть статтю: 
(138 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Народний депутат Мустафа Джемілєв згадав перші тижні початку окупації Криму 2014 року, зазначивши, що тоді вони до останнього не вірили, що Росія хоче саме анексувати Крим, а намагалися в різний спосіб стримати російську агресію.

Про це, як повідомляє QHA-media, лідер кримських татар, ветеран національного руху Мустафа Джемілєв говорив на засіданні круглого столу «Крим: шість років потому. Шляхи та механізми деокупації півострова», що відбувся в Києві 20 лютого — у день початку російської окупації Криму.

— Меджліс почав звертатись до НАТО і ООН, щоб ввести миротворців. Був список з майже трьох тисяч кримських татар, що готові були взяти в руки зброю. І коли у мене були телефонні розмови з Путіним, він весь час застерігав від можливих провокацій з боку кримських татар проти росіян. Я сказав, що ми діятимемо як громадяни України. Ми очікували від українського керівництва заклику: «Ворог зайшов на нашу землю — громадяни, до зброї!» Якби ми — як держава — дали належну відсіч у Криму, не було б Донбасу. Але Росія недаремно вибрала такий час [для атаки]: в Україні було безвладдя, владні структури були на 30% інфільтровані російською агентурою. Усі казали «не провокувати росіян», обіцяючи, що все вирішиться дипломатичним шляхом, — розповів Мустафа Джемілєв.

Він заявив, що Україна має демонструвати послідовність і принциповість у політиці примусу Росії до деокупації Криму. Вимагати дальших санкцій від Заходу й не вести розмови про можливу торгівлю з окупантом, зокрема щодо води. Депутат позитивно оцінив продуктову, енергетичну та водну блокаду окупованого півострова, як кроки, що роблять Крим непосильним тягарем для Росії, отже наближають деокупацію.

— Стратегія деокупації має будуватися на санкціях і їх посиленні. Звільнення Криму буде тільки тоді, коли незвільнення стане для Росії дуже дорогим. Якщо виходити з національних інтересів Російської Федерації, то вона взагалі не повинна була захоплювати Крим, бо ті збитки, що [їй] завдали в економічному плані та в репутаційному, — вони непорівнянні. І жоден ворог Росії не зміг завдати цій країні стільки шкоди, як зробив сам Путін. Але однозначно й те, що Путін за його влади не робитиме крок назад. Коли це станеться, передбачити просто неможливо, адже тоталітарні режими розпадаються несподівано, але ми маємо бути готові до всього, – сказав Джемілєв.

Він наголосив, що важливо розуміти, які перспективи матимуть мешканці Криму після деокупації, нагадавши, що нині в Офісі президента лежать три закони, що дозволять забезпечити право корінного народу на самореалізацію в рамках української держави: законопроєкт про корінні народи в Україні, про статус кримськотатарського народу та зміни до X розділу Конституції щодо статусу Криму — вони передбачають створення кримськотатарської національнотериторіальної автономії. 

Джемілєв чекає, що Президент Зеленський своїм указом визнає 26 лютого Днем опору окупації Криму, а також підпише указ, у якому передбачені постійні контакти Президента з Меджлісом, що дозволить оперативно інформувати голову держави про бачення Меджлісом питань деокупації (26 лютого 2014 року в Сімферополі відбувся масовий мітинг кримських татар проти приєднання Криму до Росії. — Ред.).

Лідер кримськотатарського народу також висловив нерозуміння окремих дій української влади, зокрема «постійних спроб заспокоїти Путіна». Він наголосив, що перманентно заявляючи про бажання миру, треба розуміти відповідь на питання — якою ціною ми хочемо миру. Джемілєв додав, що відокремлення питань Донбасу і Криму глибоко помилкове.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.