Народний депутат Мустафа Джемілєв згадав перші тижні початку окупації Криму 2014 року, зазначивши, що тоді вони до останнього не вірили, що Росія хоче саме анексувати Крим, а намагалися в різний спосіб стримати російську агресію.
Про це, як повідомляє QHA-media, лідер кримських татар, ветеран національного руху Мустафа Джемілєв говорив на засіданні круглого столу «Крим: шість років потому. Шляхи та механізми деокупації півострова», що відбувся в Києві 20 лютого — у день початку російської окупації Криму.
— Меджліс почав звертатись до НАТО і ООН, щоб ввести миротворців. Був список з майже трьох тисяч кримських татар, що готові були взяти в руки зброю. І коли у мене були телефонні розмови з Путіним, він весь час застерігав від можливих провокацій з боку кримських татар проти росіян. Я сказав, що ми діятимемо як громадяни України. Ми очікували від українського керівництва заклику: «Ворог зайшов на нашу землю — громадяни, до зброї!» Якби ми — як держава — дали належну відсіч у Криму, не було б Донбасу. Але Росія недаремно вибрала такий час [для атаки]: в Україні було безвладдя, владні структури були на 30% інфільтровані російською агентурою. Усі казали «не провокувати росіян», обіцяючи, що все вирішиться дипломатичним шляхом, — розповів Мустафа Джемілєв.
Він заявив, що Україна має демонструвати послідовність і принциповість у політиці примусу Росії до деокупації Криму. Вимагати дальших санкцій від Заходу й не вести розмови про можливу торгівлю з окупантом, зокрема щодо води. Депутат позитивно оцінив продуктову, енергетичну та водну блокаду окупованого півострова, як кроки, що роблять Крим непосильним тягарем для Росії, отже наближають деокупацію.
— Стратегія деокупації має будуватися на санкціях і їх посиленні. Звільнення Криму буде тільки тоді, коли незвільнення стане для Росії дуже дорогим. Якщо виходити з національних інтересів Російської Федерації, то вона взагалі не повинна була захоплювати Крим, бо ті збитки, що [їй] завдали в економічному плані та в репутаційному, — вони непорівнянні. І жоден ворог Росії не зміг завдати цій країні стільки шкоди, як зробив сам Путін. Але однозначно й те, що Путін за його влади не робитиме крок назад. Коли це станеться, передбачити просто неможливо, адже тоталітарні режими розпадаються несподівано, але ми маємо бути готові до всього, – сказав Джемілєв.
Він наголосив, що важливо розуміти, які перспективи матимуть мешканці Криму після деокупації, нагадавши, що нині в Офісі президента лежать три закони, що дозволять забезпечити право корінного народу на самореалізацію в рамках української держави: законопроєкт про корінні народи в Україні, про статус кримськотатарського народу та зміни до X розділу Конституції щодо статусу Криму — вони передбачають створення кримськотатарської національнотериторіальної автономії.
Джемілєв чекає, що Президент Зеленський своїм указом визнає 26 лютого Днем опору окупації Криму, а також підпише указ, у якому передбачені постійні контакти Президента з Меджлісом, що дозволить оперативно інформувати голову держави про бачення Меджлісом питань деокупації (26 лютого 2014 року в Сімферополі відбувся масовий мітинг кримських татар проти приєднання Криму до Росії. — Ред.).
Лідер кримськотатарського народу також висловив нерозуміння окремих дій української влади, зокрема «постійних спроб заспокоїти Путіна». Він наголосив, що перманентно заявляючи про бажання миру, треба розуміти відповідь на питання — якою ціною ми хочемо миру. Джемілєв додав, що відокремлення питань Донбасу і Криму глибоко помилкове.