15 вересня відкрився 23-й Форум видавців у Львові. У програмі заплановано чимало презентацій книжкових новинок, серед яких — і біографія правозахисниці з Пакистану.
Автори — Малала Юзуфай і Крістіна Лем, книга має назву «Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту» («Наш Формат», переклад з англійської — Ілона Вінничук).
Як пише Ірина Славінська, авторка огляду книжкових новинок, репрезентованих на 23-му Форумі видавців, свого часу її вразила п’єса «Сім», яку привозили в Київ та інші українські міста:
— Сім запрошених публічних інтелектуалів читали історії сімох відомих жінок-правозахисниць. Однією з найбільш драматичних і емоційно насичених була історія Мухтар Май. Це пакистанська правозахисниця, яку зґвалтували, але яка відмовилася накласти на себе руки, щоб уникнути ганьби. Навпаки — вона почала судовий процес, отримала компенсацію, покарала ґвалтівників. Отримані кошти дозволили почати правозахисну та просвітницьку роботи зі створення шкіл для дівчат. На момент трагедії Мухтар Май була неграмотна, тому мала обмаль ресурсів для самозахисту в суді. Освіта для жінок — те, що дає реальну силу, і вона сама в цьому переконалася.
Малала Юзусфай — ще одна пакистанська дівчина, на 15 років молодша за Мухтар Май, яка, можливо, вчиться в одній із шкіл, відкритих за сприяння старшої землячки. Ймовірно, тексти, в яких вона англійською мовою описала життя школярки в умовах Талібану, — це плід правозахисної роботи Мухтар Май.
— «Мій тато завжди казав: „Малала буде вільна, мов пташка“» — в цій фразі один із чільних драматичних сюжетів автобіографії Малали Юзусфай. Позиція батьків і старших чоловіків родини та країни — це те, що впливає на чимало фактів і рішень. Але малі щоденні жести — як-то продовження навчання та боротьби на своєму рівні, рішучість назвати своє ім’я та говорити від власної особи — це те, що змінює країни та цілий світ. «Я — Малала» — цінний досвід роботи, боротьби та рішучості. І йдеться не тільки про Пакистан, — пише Ірина Славінська.