Національна суспільна телерадіокомпанія створила фільм про мусульман міста Дніпро

Національна суспільна телерадіокомпанія створила фільм про мусульман міста Дніпро
Національна суспільна телерадіокомпанія створила фільм про мусульман міста Дніпро
02.01.2020
Оцініть статтю: 
(165 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Документальний фільм про життя мусульман Дніпра, іслам, співіснування різних релігій і культур у місті й області створила творча група телепроекту «Сильні» під керівництвом дніпровської журналістки Оксани Коновець.

Стрічка вийшла в ефірі «Національної суспільної телерадіокомпанії України» у регіональній дирекції «UA: ДНІПРО».

Як зазначають в Ісламському культурному центрі м. Дніпро, важливим є те, що життя мусульманської релігійної громади, її принципи і ритуали стають об’єктом вивчення і висвітлення ЗМІ, а це, відповідно, відкриває її і робить зрозумілішою для всього українського суспільства; закладає підвалини для довіри, укріплення добросусідських стосунків і дружби між людьми.

«Ісламський культурний центр Дніпра висловлює щиру вдячність Оксані Коновець і всім творцям стрічки і бажає професійних успіхів, благ і миру!» — йдеться у дописі на сторінці ІКЦ м. Дніпро у соцмережі Фейсбук.

Авторка документального фільму використовує у стрічці фрагменти інтерв’ю і коментарів імама мечеті Ісламського культурного центру (ІКЦ) м. Дніпро шейха Едгара Девлікамова, який розповів також і про історію створення ІКЦ у місті, про життя мусульманської громади і її взаємодію з представниками інших релігійних, громадських організацій. Також він пояснив журналістці особливості виголошення п’ятничної проповіді — хутби, розповівши, що імам повинен накинути на себе спеціальний одяг, який буде приховувати його тіло. І лише в такому вигляді він постає на молитві перед Богом, перед віруючими.

«Ми повинні зібратися з думками, для того щоб проповідь імама, на яку вони чекають протягом тижня, була максимально корисною для парафіян, — зазначив імам. — Кожен залишає роботу, навчання, зачиняє магазини на ринку і поспішає, щоб у ці тридцять хвилин духовно збагатитися, а також навчитися тому, що підтримуватиме його наступного тижня, а, можливо, стане запасом на усе життя».

«…Ісламський центр існує вже понад чотири роки, і з кожним днем ми розвиваємося, і більше відкриваємося, — зауважив пан Девлікамов. — Ми співпрацюємо з різними конфесіями, з громадськими організаціями, представниками влади і намагаємося бути корисними і для мусульман міста, і для представників інших вірувань, конфесій, а також прагнемо досягти злагоди і взаєморозуміння з представниками інших культур».

Імам зазначив також, що кожен охочий може ознайомитися з принципами ісламу, сутністю цього віровчення на курсах арабської мови й ісламської культури, які проводяться у центрі щонеділі.

Також кожен містянин може безкоштовно використовувати для самоосвіти видання з великої ісламської бібліотеки.

Як підкреслив Едгар Девлікамов, Дніпро — мультикультурне місто, у якому створені умови для комфортного проживання представників усіх національностей, культур і релігій. Ця своєрідна сприятлива атмосфера є особливістю міста, якою пишаються її жителі, адже вони не зазнають жодних обмежень й утисків, а є повноправними членами українського суспільства, перед яким кожен з них несе відповідальність за свої слова, вчинки.

Розповів імам і свою історію, зокрема про те, як, повернувшись із дружиною з Ємена (де вони вдвох навчалися в університеті на гуманітарному факультеті, опановуючи шаріатські науки, шаріатське право) до рідного Дебальцево, вони були вимушені покинути його вже за три чи чотири дні…

«…Я не думав раніше, що у 2014 році покину Дебальцево, — згадує імам. — Я зустрічаюся зі своїми батьками, які приїжджають до мене, але я і моя родина з 2014 року (вже стільки років, п’ять років!) не були там і не можемо повернутися на свою батьківщину».

Журналістка звернула увагу на сплетений з синіх і жовтих мотузочок браслет на руці імама, і той пояснив:

«Це сімейний браслет, який носимо я і мій син як символ любові до своєї батьківщини і бажання хорошого майбутнього для неї… Якби це не було таким актуальним, може, не було б цього браслета на моїй руці. Я вважаю, що необхідно нагадувати і собі, і всім довкола про той стан, у якому ми перебуваємо, а також наголошувати на тому, що нашу державність потрібно захищати. Відповідальність лягає на кожного з нас, тому цей браслет є своєрідним нагадуванням про нашу роль і значення у цих процесах».

У фільмі використано також фрагменти інтерв’ю з дружиною імама — Анастасією Радовелюк, очільницею громадської організації «Благодія», яка зазначила, що містяни приязно ставляться до покритих мусульманок, а також наголосила, що у Дніпрі створено всі умови для задоволення духовних і освітніх потреб мусульман.

Нагадаємо, що пані Анастасія — магістр шаріатського права, думка якої є надзвичайно цінною у питаннях, що стосуються жінок і тому не дивно, що вона входить до складу шаріатського комітету Духовного управління мусульман України «Умма» — Ради з фатв та ісламських досліджень.

У фільмі імам і його дружина відповідають на численні запитання, розповідаючи зокрема і про те, що їм допомагає долати негаразди і переживати складні моменти в житті.

«У важкі моменти у житті передусім допомагає віра, — зазначає Едгар Девлікамов. — На другому місці — дружина, яка є другом, опорою і помічником, який знає всі мої таємниці, тому найчастіше долаються всі трудності разом з нею».

Але, як зауважує імам, у моменти, коли не хочеться показувати свої хвилювання і розповідати про свої труднощі їй, тоді на допомогу приходять друзі, знайомі по вірі, які завжди можуть порадити, як вчинити.

 

Фільм повністю доступний до перегляду на каналі авторки — Оксани Коновець
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.