У соціальних мережах жваво обговорювали дивну знахідку в с. Стрижавка під Вінницею — стародавній обеліск у формі меча з написом османською мовою.
Про пам’ятку першим повідомив користувач Facebook Stoguno Cheval та виклав фото.
— З 1672 до 1699 року Поділля входило до складу Османської імперії. В багатьох містечках, зокрема й в Стрижавці, стояли військові гарнізони. При гарнізонах були й військові поховання, але з плином часу від більшості з них не лишилось і сліду. Стрижавка — приємний виняток, — написав користувач, коментуючи одну зі світлин з османським обеліском.
Пізніше в коментарях під його дописом почали спливати подробиці, що ж саме це за монумент, ким, коли та на чию честь його було встановлено.
З’ясувалося, що про обеліск було відомо археологам і представникам влади вже кілька років, більш того, про знахідку знають і в Туреччині. Зокрема, завідувач сектору охорони культурної спадщини в Управлінні культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації Михайло Потупчик пише, що він кілька років тому особисто возив до обеліска спеціалістів з Туреччини:
— Я туди спеціально турків возив, щоб напис прочитати. Вони не могли точно прочитати, бо там якийсь старотурецький діалект і частина написів пошкоджена, — прокоменnував Потупчик і додав, що світлини написів на обеліску надсилали до Туреччини в один з університетів, але через пошкодження не весь напис вдалося розшифрувати.
Тим часом науковий співробітник Інститут сходознавства ім. А. Кримського, який зараз викладає історію у відділенні україністики Стамбульського університету Олександр Середа пише, що йому вдалося дещо розшифрувати з тих написів, що вирізьблені на обеліску:
— З того, що можливо було прочитати у перших п’яти рядках: 1.Kullu nefsin zaikatul mevt 2.Bin iki yüz doksan dört sene-i hicriyesinde 3.Devlet-i Osmaniye ile Rusya Devleti 4.beyninde vuku harbde asakir-i 5.Osmaniyeden..., датування в нижній частині надгробку 1298 рік Хіджри, 1881 рік. Тобто цей надгробок стосується високого офіцерського чину військовополоненого Російсько-турецької війни 1877–1878 років.
Один з коментаторів публікації надіслав фрагмент документу: «… було турецьке кладовище, створене в 1877 році, коли в палаці (Грохольських — Ред.) розміщувалася лікарня для полонених цієї національності (турків — Ред.) Завдяки зусиллям Тадеуша Грохольського, цвинтар було озеленено, посаджені дерева й була обводна канава. Пізніше володар Стрижавки звів на цвинтарі обеліск білого мармуру з відповідним турецьким написом та увінчаний півмісяцем із зіркою. Султан Абдул Хамід, узнав про те, відправив Тадеушу Грохольскому орден Меджідже 1-го класу зі стрічкою».
Тим часом місцеве видання Vежа стверджує, що обеліск, про який йдеться — один з меморіалу, що його було закладено Тадеушом Грохольським (спадкоємцем древнього та заможного польського роду) для загиблих турецьких воїнів наприкінці XIX століття. Тоді у Стрижавці, на місці, де зараз розташований дитсадок, був військовий шпиталь, а також цвинтар для померлих бійців та полонених.
Прибувши на місце знахідки, кореспонденти видання Vежа не лише виявили обеліск, але й поспілкувалися з жителями будинку, біля якого він зараз розташований. Жінка, що тут мешкає, розповіла, що пам’ятник «дістали зі сміття» її родичі.
— Ми кілька років тому придбали тут цей будинок. Поруч усе було завалено камінням. Коли ми почали розбирати те каміння, побачили під ним цей обеліск. Він вже трохи був пошкоджений, була розбита плита. Але ми його підняли та встановили там, де і знайшли. Все ж таки, це пам’ять…