В Києві у середу, 19 вересня, відбулася презентація двох книг відомого азербайджанського дослідника Теймура Атаєва — історика, політолога, религієзнавця, публіциста: «Іслам в Україні: минуле, сьогодення, майбутнє» російскою мовою та «З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії» українською мовою.
Організаторами заходу виступили бібліотека ім. Самеда Вургуна, Ісламський культурний центр і журналіст Гончарук Марина.
Книги презентував сам автор. Вибір саме цієї бібліотеки для знайомства читачів з автором і його книгами - не випадковий: бібліотека співпрацює з Конгресом азербайджанців в Україні та посольством Азербайджану в Україні, що сприяє розвитку культурних зв'язків та зміцненню дружби українського та азербайджанського народів.
Книгу «Іслам в Україні: минуле, сьогодення, майбутнє» присвячено історії і сучасності мусульманської умми в Україні. Увазі читача пропонується низка коротких нарисів про важливі події та процеси, що відображають історичний шлях в понад більш як десять століть,
пройдений разом етнічними українцями і народами, що сповідують іслам. Для багатьох стане відкриттям, що іслам в Україні - не щось привнесене в новітній час, а що мусульмани здавна проживали в таких регіонах як Галичина і Волинь.
Сучасному періоду присвячено третю частину книги, яка розкриває двадцятирічну історію Всеукраїнської асоціації «Альраїд» і в якій представлено все різноманіття діяльності цього об’єднання мусульманських громадських організацій (суспільно-значуща, культурна, благодійна, наукова і просвітницька) як в Україні, так і поза її межами; сприяння «Альраїдом» проведенню наукових досліджень зі сходознавства, ісламознавства, релігієзнавства в цілому, організація Асоціацією спільно з державними науковими установами та університетами, а також іншими громадськими організаціями та об’єднаннями регулярних тематичних конференцій, «круглих столів» і т.і.
Теймур Атаєв - вдумливий дослідник, історик-аналітик, який не тільки розглядає ті чи інші процеси і тенденції, але і вказує на витоки досягнень і коріння проблем в тій чи іншій сфері, а також пропонує своє бачення можливого розвитку ситуації. І висновки автора, його коментарі та прогнози відрізняються бездоганною аргументацією і спираються на важко спростовувані факти. Тому надзвичайно цінний його незалежний погляд "зі сторони" - неупереджена і незаангажована оцінка діяльності українських мусульман, а також аналіз релігійної ситуації в Україні, що міститься в книзі .
У вступному слові до книги «З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії» український сходознавець, перекладач Михайло Якубович, зокрема, зазначає: «Азербайджанський дослідник Теймур Атаєв (напевно, один із найвідоміших гуманітаріїв у регіоні) спробував неупереджено описати складні явища і процеси, які в період середньовіччя і раннього модерну сформували обличчя сучасної Східної Європи. Головна перевага книги — у глибокому дослідженні «духовної складової» середньовічних і модерних спільнот особливу увагу приділено релігійним і культурним процесам. Як показує Теймур Атаєв на прикладі взаємодії Ісламу і християнства, а також їх проекції на політику, дуже часто не релігійне життя відображає процеси «світського характеру» (хоча і не без цього), а власне релігія визначає багато соціальних та політичних процесів.»
У пропонованій читачам книзі «З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Прибалтики» Теймуром Атаєвим відображені подробиці походження росів (русів), взаємини руських князівств із Візантією, політико-релігійна боротьба за оволодіння Київським престолом, причини розгрому Києва Боголюбським, невидимі нюанси перенесення центру Русі з Києва до Москви, тонкощі взаємин Московського князівства із Золотою Ордою, битви за митрополичі кафедри, геополітичний фон поступового перетворення Московського князівства в царство, народження концепції «Москва — Третій Рим», політична основа виникнення Берестейської унії, розвиток відносин Лівобережної України з Московською державою, Никонівські реформи як «духовно-ідеологічне» обґрунтування претензій Москви на загальносвітове лідерство у православному напрямі тощо.
За словами Теймура Атаева, детально вивчати історію він почав тоді, коли захотів розповісти про січневі події в Баку для читачів з інших країн, які, можливо, не всі знають про історію Азербайджану. «Все взаємопов'язано, і щоб пояснити певні процеси потрібно було повертатися до історії релігії, геополітиці, поетому я почав грунтовно працювати над книгами і дослідженнями», - сказав пан Атаєв.
Також, за словами Теймура Атаева, сьогодні в Україні мирно існують і взаємодіють різні релігії.
«Україна і Азербайджан дуже схожі своєю історією, а також багатонаціональністю і толерантністю», - зазначив пан Атаєв.
Співорганізатор заходу -Ісламскій культурний центр подарували бібліотеці імені Самеда Вургуна книги Теймура Атаева, книги про іслам та інші.
«Я дуже вдячна Ісламському культурному центру за допомогу і сприяння в організації заходу, а також Марині Гончарук яка ініціювала проведення презентації і в найкоротші терміни все організувала. Сподіваюся, це буде початком для багатьох інших проектів, які сприяють розвитку україно-азербайджанських відносин і дружби між нашими народами », - заявила завідувачка бібліотекою імені Самеда Вургуна Галина Чеботарьова.
На заході були присутні письменники, журналісти, громадські діячі, професори, представники азербайджанської діаспори, і всі бажаючі кияни.
Відзначимо, що книги Теймура Атаева вже презентувалися в Києві, а сам публіцист часто виступає з лекціями в університетах Києва, Одеси, Острога, Львова.
Після презентації в Києві, Теймур Атаєв за сприяння Ісламського культурного центру презентує свої книги на Львівському книжковому форумі.
Відомий у російскомовному просторі Теймур Октай огли Атаєв співпрацює з інтернет-ресурсами в Україні, Росії, Азербайджані та інших країнах. У своїх дослідженнях він торкається проблем геополітики, історії, релігії, літератури, мистецтва. Найвідоміші його праці «Світсько-релігійний тандем в геополітиці, або глобалізаційне місіонерство: історія і сучасність» (2009); «Краса і гармонія в ісламі як прояв божественності акту творення» (2012).
У 2017 році в Києві було видано дві його книги: «Кавказькі колізії Росії» і «З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусії і Балтії» (російською мовою).