Вандали сплюндрували могилу батька Агатангела Кримського

©️Віче
©️Віче
24.05.2019
Оцініть статтю: 
(32 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

На цвинтарі у Звенигородці (районний центр Черкаської області) невідомі вандали сплюндрували дубовий хрест на могилі педагога і літератора Юхима Кримського (1838–1915) — батька українського мовознавця, історика культури і письменника Агатангела Кримського.

Це сталося перед поминальними днями, але публічного розголосу набуло лише зараз.

Місце поховання Юхима Кримського визначив краєзнавець Володимир Хоменко, встановивши на могилі дубовий хрест із табличкою зі світлиною й ім’ям небіжчика.

Вандали пошкодили іменну табличку.

«Фонд Сприяння батьківщині Тараса Шевченка» вже розпочав переговори з майстрами щодо реставраційних робіт на могилі.

Як повідомляє видання «Вісті Черкащини» (Віче), Юхима Кримського знають як батька всесвітньовідомого вченого Агатангела Кримського. Проте далеко не кожному відомо, що все життя і діяльність Юхима Степановича Кримського — педагога, видавця, громадського діяча (а йдеться саме про нього) — пов’язані зі Звенигородкою, її культурним і духовним розвитком. Адже саме він заснував у 1881 році і передав міській громаді бібліотеку, у якій нараховувалося понад 2600 книг.

Вчителюючи у Звенигородському міському двокласному училищі, у власній друкарні видавав ним же написані шкільні підручники з географії, арифметики, зарубіжних мов.

Видрукувані тут фейлетони Юхима Кримського викривали казнокрадство, шахрайство і здирництво місцевого чиновництва, зокрема секретаря міської Думи Йордана Гацького, який подав на нього до суду. З цього приводу петербурзький журнал «Неделя» резюмував: «Сумно, що сила в руках Гацьких, зате відрадно, що в глухих закутках тепер є й Кримські, котрих ще нещодавно там не було. Новий час не обмежує їх навчанням дітей арифметики чи географії, а спонукає на ниву громадської діяльності, на борню з темним царством…».

Юхим Кримський є також автором історичної розвідки «Киевской губернии город Звенигородка і его соборный храм».

І все ж, попри широкий діапазон діяльності Юхима Степановича, його ім’я тривалий час залишалося забутим і навіть місце поховання — невідомим. І лише декілька років тому його могилу, завдяки місцевому краєзнавцеві Володимиру Хоменкові, було віднайдено.

На місці поховання встановили дубовий хрест, адже на щось інше тоді не віднайшли коштів. Проте й цей, нічим не примітний надмогильний знак привернув увагу невідомих вандалів, котрі напередодні поминальних днів поглумилися над ним.

Зокрема, пошкоджено табличку на хресті і фото Кримського. Проте, окрім керівника благодійного фонду «Сприяння батьківщині Тараса Шевченка» Євгенія Петрова, цей факт не занепокоїв у Звенигородці нікого. Побувавши у поминальні дні на кладовищі, віддавши данину пам’яті Юхимові Кримському, він оглянув завдані пошкодження і вже наступного дня домовився з фахівцями про проведення реставраційних робіт. Водночас Євгеній Віталійович заявив, що місце останнього спочинку видатного звенигородця має бути достойно упорядкованим і потребує встановлення відповідного пам’ятного знака, яким займеться очолюваний ним благодійний фонд.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.