Нещодавно Харківський інститут соціальних досліджень, Міжнародний фонд «Відродження» та Лабораторія журналістики суспільного інтересу дослідили ставлення українців до інформації про перебіг епідемії коронавірусу та вакцинації від COVID-19, зокрема рівень довіри до інформації, озвучуваної певними інституціями та організаціями. У трійці лідерів за рівнем довіри опинилася церква. Найбільше на думку церкви покладаються жителі західних областей України — 73,7%. Найменше – північних (34%) і центральних (34,3%).
Як пише «Українська правда», за рівнем довіри українців церкви та релігійні організації поступилися тільки громадським і міжнародним організаціям, зате «обігнали» ЗМІ — як західні, так і українські, — місцеву та центральну владу, міжнародні фонди й політиків.
З огляду на такий рівень довіри «Українська правда» звернулася до голів церков і духовних лідерів релігійних громад із проханням пояснити своє ставлення до вакцинації проти COVID-19. Серед тих, хто відгукнувся — муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, який заявив, що загальносунітська традиція вважає вакцинацію дозволеною:
«Загальносунітська традиція, яку ми сповідуємо, каже, що вакцинація — якщо нема якоїсь небезпеки для здоров’я людей — є дозволена й подекуди навіть бажана. Іслам не відкидає, а навпаки вітає здобутки сучасної медицини, тому традиційний мусульманський світ схвально ставиться до лікування, вакцинації, профілактики захворювань», — відповів шейх Саід.
При цьому лідер українських мусульман зауважує: треба, щоб вакцина справді була безпечна, а її користь — доведена:
«Якщо вакцина має доведені потужні побічні дії, потрібно шукати інші ліки або іншу вакцину. А якщо в більшості випадків є безпечна для людини та корисна, тоді вакцинуватися можна».
Як зауважив муфтій, уже існують кілька офіційно зареєстрованих вакцин від коронавірусу виробництва різних країн, але їхня дія та побічні ефекти ще невідомі — і широкому загалу, й мусульманському світу:
«Тому загальне правило полягає в тому, що мусульманський світ схвалює вакцинацію від коронавірусу такою вакциною, що є найбільш безпечна та корисна для людини. Але яка з вакцин буде такою, ми поки що не знаємо».
Саід Ісмагілов нагадав, що позитивне ставлення до вакцинації в мусульманському світі — це не зміни кількох останніх років, а багатосотлітня традиція:
«Медицина в мусульманському світі почала розвиватися ще в Середньовіччі від таких видатних лікарів, як Авіценна, та його учнів. Ми завжди вітаємо запобігання хворобам. Мусульманський світ потужно вакцинувався, коли була віспа та інші інфекційні хвороби».
На питання, чи буде він сам робити щеплення, шейх Саід, що вже мав досвід боротьби з викликаною коронавірусом хворобою, відповів:
«Я можу зробити щеплення від коронавірусу, але поки в мене є свої антитіла. Треба радитися з імунологами, чи варто цього року робити щеплення чи краще пізніше. Але ж хочеться зробити щеплення справді якісною вакциною. Російською — точно ні. Що стосується китайської, тут важко відповісти. Хотілося, щоб була американська або британська. Але коли вона буде в Україні, чи буде вона взагалі в Україні, скільки коштуватиме, кому її потрібно робити, кому не потрібно — це питання, якими задаються люди, і на які в нас нема відповідей. По-перше, це проблема наших політиків, які б мали про це попіклуватися, а по-друге — імунологів: вони мають розповісти конкретно кожній людині, чи робити їй щеплення, чи ні, коли його треба робити тощо. Потрібно вимагати від держави шукати шляхи, щоб нас, українців, вакцинували якісною вакциною».