Нещодавно Верховною Радою України було ухвалено законопроект № 6116 про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України. Відтепер на абітурієнтів з окупованого Криму і Севастополя поширюється дія норм, закладених у Законі «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права на здобуття освіти осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції».
Значущість цієї події тяжко переоцінити, адже, як йдеться в пояснювальній записці авторів законопроекту до нього, «…забезпечення права на освіту для осіб з тимчасово окупованої території є одним з основних завдань Української держави в умовах збройної агресії Російської Федерації», повідомляє офіційний сайт Верховної Ради України.
У соціальних мережах представники експертного середовища прокоментували подію. Зокрема, генеральний директор фонду «Відкрита політика» Ірина Жданова на сторінці в Facebook зазначила:
— Законопроект 6116 ухвалено. Я вірю, що в бюджеті знайдуться кошти ТАКОЖ і на підготовчі курси для абітурієнтів з Криму та Донбасу…
За даними Міністерства освіти і науки України, під час вступної кампанії в 2016 році в Україні до 12 освітніх центрів «Крим-Україна» звернулися близько 350 осіб з Криму. Загалом до університетів України через освітні центри «Крим-Україна» вступили лише близько 153 осіб, а це надзвичайно низький показник. Цифра вказує на складність і майже неможливість здобуття вищої освіти такими дітьми на підконтрольних українській владі територіях.
Ухвалення відповідного Закону дозволить зберегти принципи рівності та доступності української освіти, сприятиме дотриманню права на отримання вищої освіти та заохочуватиме осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, продовжити навчання та в подальшому реалізувати своє право на працю на території Української держави.
Текст закону — за посиланням.
Пояснювальна записка до законопроекту — за посиланням.