Через дискримінацію родин з арабським чи турецьким корінням уряд Нідерландів йде у відставку

©️UAinfo: Прем’єр-міністр Марк Рютте просить короля Нідерландів Віллема-Александра про відставку усього уряду.
©️UAinfo: Прем’єр-міністр Марк Рютте просить короля Нідерландів Віллема-Александра про відставку усього уряду.
20.01.2021
Оцініть статтю: 
(88 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Нідерландах вибухнув скандал через дискримінацію за етнічною ознакою десяти тисяч родин: їм не надавали виплату допомоги на утримання дітей через їхні арабські чи турецькі прізвища.

Коли це набуло розголосу, прем’єр-міністр Марк Рютте був вимушений звернутися до короля країни з проханням про відставку — і свою, й усього уряду.

Як повідомляє «UAinfo», ця історія почала розгорятися ще наприкінці 2019 року, коли сотні нідерландців, незадоволених рішенням податкової щодо них, об’єдналися у групу і зробили проблему публічною.

Спершу мало хто сприйняв ситуацію всерйоз, аж до початку 2020 року, коли у ЗМІ з’явилися свідчення колишнього співробітника податкової, який розповів, що проблема є системною і що дискримінація відбувалася також і за етнічним принципом.

Механічні помилки, на підставі яких людям могли відмовити у наданні допомоги, були радше підставою. А справжньою причиною могло бути те, що людина має, приміром, турецьке або арабське прізвище.

До «групи ризику» за цією ознакою потрапляли навіть ті, хто народився і все життя прожив у Нідерландах.

Близько 10 тисяч сімей, які мали право на фінансову допомогу на утримання дітей, були позбавлені цієї можливості, а чимало з них були змушені повернути до казни раніше сплачені кошти, одночасно отримавши в урядових базах даних статус «шахраїв», які нібито намагалися обдурити уряд Нідерландів. Однак, як з’ясувало розслідування, ці рішення були ухвалені без належних підстав. Медіа рясніють історіями тих, хто мав повернути кількадесят тисяч євро і опинився у шаленій скруті.

Підґрунтя до таких дій було закладене у 2013 році. Тоді парламент, а за ним і уряд Рютте взялися за боротьбу зі зловживаннями державними виплатами, зокрема на утримання дітей. Приводом стала цілком реальна проблема, так зване «болгарське шахрайство»: громадяни Болгарії, яка від 2007 року стала членом ЄС, на певний час переїзджали до Нідерландів, щоб отримати соціальні виплати, після чого швиденько зникали з країни. Однак боротьба з реальними зловживаннями зайшла надто далеко.

Рік потому податкова служба виявила 317 батьків, які нібито зловживали ресурсами бюро з надання послуг нянь для дітей у місті Ейндховен. Податківці, втім, не довели своїх припущень, а суд підтвердив відсутність зловживань. Однак це рішення вважають таким, що запустило маховик бездоказового звинувачення інших батьків як «шахраїв».

Причиною для такої кваліфікації могло стати будь-що — наприклад, незначні чи технічні помилки з боку отримувачів, на кшталт ненадання якогось маленького чека. Однак щойно громадян позначали як «шахраїв», виплати з догляду за дитиною припинялися, і вони отримували штраф у розмірі 10 000 євро, які необхідно було повернути з попередніх виплат. Подальша допомога від держави для них була закрита.

За фінансовою допомогою звертаються не заможні громадяни, тож для більшості такий штраф означав неймовірні фінансові труднощі. Люди втрачали будинки, сім’ї розпадалися або опинялися на межі виживання.

Десь із 2017 року національний омбудсман почав висловлюватися проти занадто жорстких заходів і кваліфікації таких зловживань. Та лише згодом проблема отримала увагу медіа.

Для держави, де дотримання прав людини не є формальністю навіть для правих партій, практика «покарання за національністю» виявилася далеко за межею прийнятного.

Але навіть тоді неможливо було уявити, наскільки серйозними є масштаби порушень.

Розслідування доручили відставному міністрові Піту Хейну Доннеру, який вже навесні 2020 року дійшов висновку, що уряд має готувати компенсації тисячам громадян. Далі за розслідування взявся парламент.

У грудні спеціально створена парламентська комісія опублікувала звіт за назвою, яку найвлучніше можна перекласти як «Несправедливість, про яку не було відомо».

Документ проливає світло на зловживання своїми повноваженнями з боку урядових структур, зокрема податкової і фінансової служб, стосовно громадян власної країни.

У п’ятницю, 15 січня 2–21 року, міністр економіки Ерік Вібес (Народна партія за свободу і демократію, VVD), який у минулому складі кабінету прем’єр-міністра Марка Рютте був державним секретарем з фінансів, що відповідає за роботу податкових служб, оголосив, що йде з уряду.

«Мені буде важко з цим жити, це вже залишиться зі мною. Я не почуваюся винним, але почуваюся неймовірно співвідповідальним», — заявив посадовець. — Зараз, втім, йому дорікають невизнанням своєї провини.

А після урядового засідання прем’єр-міністр Марк Рютте під об’єктивами телекамер сів на свій велосипед і поїхав до королівського палацу, щоб формально попросити короля Нідерландів Віллема-Александра про відставку всього уряду.

Відео суспільного телеканалу Нідерландів/Європейська правда: Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте велосипедом їде до короля країни з проханням про відставку — і свою, й усього уряду.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.