Ксенофобія та расизм — у центрі Сум

Ксенофобія та расизм — у центрі Сум
Ксенофобія та расизм — у центрі Сум
05.09.2018
Оцініть статтю: 
(636 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Сумах молоду пару не пустили до ресторану, мотивувавши тим, що вони — іноземці. Громадянство офіціанти визначили за кольором шкіри хлопця та мусульманським убранням дівчини. Вимагали показати й паспорти, але відвідувачі відмовилися й почали боротьбу за свої права. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.

Ресторан, де стався інцидент, — у центрі Сум. Як і в будь-якому закладі, тут є певні обмеження, про них відвідувачів сповіщають спеціальні таблички. Але Халід і Дарія не були ні в спортивному одязі, ні в стані алкогольного сп’яніння чи з тваринами, утім їх таки не пустили.

Вони забронювали столик, щоб відзначити приїзд до Сум. Тільки-но переступили поріг, як офіціанти повідомили, що пустити їх не можуть: «Ми обмежуємо доступ тимчасово, в обслуговуванні теж відмовимо, бо заклад — приватний». Їм не сподобався колір шкіри хлопця та хіджаб дівчини.

Пояснення офіціантів — Дарія зняла все на мобільний — шокувало її нареченого.

— Я не розумів, що коїться, а коли вона пояснила мені — у мене був шок. А якби я був білий, блондин і мав блакитні очі? — каже Халід Айман.

Він — громадянин Сомалі та підданий Великої Британії, Дарія — громадянка України, викладає в університеті. Вона давно мріяла показати нареченому рідне місто, адже разом пара вже 7 років.

— Він хотів побачити Україну, хотів відпочити, і його так зустріли. Мені дуже соромно за цих людей, — каже Дарія Богатир.

— Якщо Україна хоче вступити до ЄС, то такі речі, як дискримінація, неприпустимі в жодній країні ЄС. І взагалі, расова дискримінація не повинна мати місце в жодній країні, — додає Халід.

Пара одразу написала заяву до поліції — там обіцяли розібратися. Згодом Дарії зателефонувала й власниця закладу, але її вибачення вразило ще більше.

— Вона вибачалася дуже, але сказала: «Чому ви, коли зайшли, не показали паспорт, що ви — громадянка України?» Ми були просто шоковані. І ще вона сказала, що дасть нам картку, і якщо працівники змінюватимуться, то «знатимуть, що ви зможете зайти». Тобто ця ситуація повторюватиметься знов і знов. Якщо не ми, буде хтось інший, — каже Дарія.

У самому ресторані офіціанти, здається, не надто переймаються тим, що сталося. Усі вони — студенти. Власниця закладу переконує: це — прикрий випадок і не більше:

— Жодного расизму, жодного упередженого ставлення в мене нема ні до іноземців, ні до наших, — зазначила Людмила Мурай. Хоча й не заперечує, що місцевих іноземців тут знають в обличчя й справді не пускають, бо ті колись улаштували в ресторані погром:

— У нас обмеження заради безпеки наших відвідувачів. Самі розумієте, чому. Особи арабської національності, скажімо так... Був погром, викликали поліцію... Як вони поводяться — через наших дівчаток.

Рестораном, після дзвінка Дарії, зацікавилося управління з питань захисту прав споживачів. Фахівці планують провести позапланову перевірку, бо порушення очевидні.

— Порушення закону про рекламу, бо є певні ознаки дискримінації; закону про захист прав споживачів, бо відмовлено в наданні послуги. Ми це все перевіримо, — заявив керівник Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Віталій Моїсеєнко.

Власникам ресторану загрожує штраф, 8 тисяч гривень, і не тільки, пояснюють юристи.

— Дії цих осіб підпадають під кримінальний кодекс. Тобто порушення рівності громадян залежно від їхньої національної або релігійної належності. І санкції цієї статті передбачають штраф або обмеження волі на строк до 5 років, — пояснив адвокат Віктор Зацепін.

Пробачати пережите приниження Халід і Дарія не планують. Будуть і далі обстоювати свої права, але тепер уже як справжня родина. Вони вирішили поєднати свої долі та вже подали заяви на одруження.

— Ця ситуація зробила наш союз ще міцнішим. Тому сьогодні для нас дуже відповідальний день, — каже Дарія.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.