Генсек ООН: Міграція може стати джерелом економічного зростання

Генсек ООН: Міграція може стати джерелом економічного зростання
Антоніу Гутерреш, Генеральний секретар ООН
Генсек ООН: Міграція може стати джерелом економічного зростання
ФОТО ілюстративне
Генсек ООН: Міграція може стати джерелом економічного зростання
Генсек ООН: Міграція може стати джерелом економічного зростання

Антоніу Гутерреш, Генеральний секретар ООН, усупереч заявам деяких політиків не бачить у мігрантах загрози — навпаки, на його думку, міграція  за умов спільних зусиль світової спільноти  може стати  позитивним явищем, джерелом економічного зростання. Основне завдання полягає в тому, щоб максимально збільшити вигоди від упорядкованої, продуктивної міграції та покінчити зі зловживаннями й забобонами, що перетворюють життя мігрантів на справжнє пекло. Державам  також треба зміцнити верховенство права, що лежить в основі їхньої роботи з мігрантами та дій з їхнього захисту, — заради своєї ж економіки, свого суспільства та самих мігрантів.

Про це, як повідомляє Міжнародна організація з міграції (МОМ) Агентства ООН з питань міграції, ідеться  в Звіті Генерального секретаря ООН  від 12 грудня 2017 року «Реалізація цілей міграції на благо всіх».

«Регулювання міграції — одне з найсерйозніших завдань міжнародної співпраці. Міграція — джерело економічного зростання, вона зменшує нерівність і забезпечує зв'язок між різними суспільствами. Водночас міграція — причина політичної напруги та людських трагедій. Більшість мігрантів живуть і працюють на законних підставах. Ця зневірена меншість ризикує життям, щоб потрапити до інших країн, де вони стикаються з підозрілістю та зловживаннями.

Демографічні проблеми та вплив зміни клімату на вразливі суспільства лише стимулюватимуть міграцію найближчим часом. І ми, як світова спільнота, стоїмо перед вибором: чи хочемо ми, щоб міграція була джерелом процвітання та міжнародної солідарності чи щоб вона стала уособленням жорстокості й соціальних розбіжностей?

Цього року уряди вестимуть у форматі ООН переговори щодо укладення глобальної угоди про міграцію — першої всеосяжної міжнародної угоди такого роду. Ця угода не буде офіційним договором і не накладатиме на держави жодних юридичних зобов'язань, але вона надасть лідерам безпрецедентну можливість розвінчати шкідливі міфи про мігрантів і викласти спільне бачення того, як зробити так, щоб міграція відповідала інтересам усіх країн.

Це — невідкладне завдання. Адже ми бачили й бачимо, що буває, коли масова міграція відбувається за відсутності ефективних механізмів регуляції. Світ був шокований нещодавнім відеосюжетом про продаж мігрантів у рабство. Однак, хоч які жахливі ці кадри, реальна картина ще гірша: на тисячі мігрантів щороку чекає така сама доля, просто ми про це не знаємо. Багато мігрантів мусять виконувати принизливу, небезпечну для життя роботу, що в будь-якому разі межує з рабством.

Нині майже шість мільйонів мігрантів зайняті примусовою працею, найчастіше — в розвинених країнах. Як ми можемо покласти край цій несправедливості й не дозволити повторитися цьому в майбутньому?

Я вважаю, що в основі обговорення договору повинні лежати три головні ідеї, що мають давати чітке політичне спрямування майбутній міграції.

Передусім слід визнати й зміцнити вигоди від міграції, що про них так часто забувають під час суспільної дискусії.

Мігранти дають величезну користь як країнам, що їх приймають, так і країнам їхнього походження. Вони займають такі робочі місця, що їх не вдається заповнити місцевими кадрами, і таким чином стимулюють економічну діяльність. Багато з них стають новаторами й підприємцями. Майже половину мігрантів становлять жінки, що приїжджають у пошуках ліпшого життя й можливостей працевлаштування.

Мігранти також роблять значний унесок у міжнародний розвиток, переказуючи на батьківщину гроші. Загальна сума грошових переказів торік становила майже 600 млрд дол. США, що втричі більше за всю допомогу з метою розвитку.

<...>  Уряди, що дуже перешкоджають міграції або суворо обмежують можливості працевлаштування мігрантів, завдають собі непотрібних економічних збитків, бо перешкоджають тому, щоб їхня потреба робочої сили задовольнялася на впорядкованих і законних підставах.  Ще гірше, що цим вони ненавмисно заохочують неврегульовану міграцію.

Люди, що зважилися на виїзд і позбавлені законних каналів для міграції, неодмінно вдаються до незаконних методів. Це не тільки ставить їх в уразливе становище, а й підриває авторитет урядів. Тому найліпший для урядів спосіб покінчити з недоброю славою беззаконня та зловживань, що нею оточені мігранти, — це забезпечити додаткові законні канали для міграції. Це дозволить усунути фактори, що спонукають людей порушувати правила, та сприятиме задоволенню потреб їхніх ринків праці в іноземній робочій силі.

Державам також треба активніше співпрацювати з метою забезпечення взаємної вигоди від міграції, наприклад, налагоджуючи партнерські зв'язки для виявлення суттєвих прогалин у професіях в одній країні, що можуть бути заповнені кваліфікованими мігрантами з іншої країни.

Нарешті нам треба активізувати міжнародну співпрацю з метою захисту вразливих мігрантів, а також біженців, і ми повинні відновити цілісність режиму захисту біженців відповідно до норм міжнародного права.

Сумна доля тисяч людей, що марно гинуть, намагаючись перетнути моря й пустелі, — це не просто людська трагедія. Це надзвичайно серйозний політичний провал, адже нерегульовані масові переміщення людей у відчайдушних умовах породжують відчуття, що кордони загрожені, а уряди не контролюють ситуації. Це своєю чергою призводить до драконівських заходів прикордонного контролю, що підривають наші колективні цінності та увічнюють трагедії, які ми так часто бачимо останніми роками.

Ми повинні виконати наші основні зобов'язання щодо захисту життя і прав мігрантів, що їм не допомогла нинішня система. Ми повинні вжити термінових заходів для допомоги тим, хто опинився в транзитних таборах, кому загрожує рабство, й хто зазнає насильства, — чи то в Північній Африці, чи в Центральній Америці. Ми повинні передбачити масштабні міжнародні дії щодо розселення тих, кому нікуди йти.

Ми повинні також вжити заходів — у вигляді допомоги з метою розвитку, зусиль щодо зменшення наслідків зміни клімату та діяльності з запобігання конфліктам — щоб уникнути таких нерегульованих масових переміщень людей у майбутньому. Міграція не має асоціюватися зі стражданнями.

Ми повинні прагнути побудувати світ, де ми зможемо пишатися внеском міграції в процвітання, розвиток і міжнародну єдність. Разом ми цілком можемо досягти цієї мети. Глобальна угода цього року може стати важливою віхою на шляху до перетворення міграції на реальне добро для всіх».

Звіт Генерального секретаря ООН про міграцію доступний за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.