Виконавча рада ЮНЕСКО вчергове констатує погіршення ситуації з правами людини на окупованому Кримському півострові — дії окупаційної влади істотно загрожують свободі поглядів, совісті і релігії, права на мирні зібрання та об'єднання, свободу ЗМІ і доступу до інформації, мовним і культурним правам.
Про це йдеться у вже дванадцятому рішенні «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», ухваленому 22 січня у рамках 210-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО.
Як нагадує МЗС України, ухвалені рішення складають міжнародно-правову основу для здійснення ЮНЕСКО прямого моніторингу у сферах її компетенції на території тимчасово окупованого Криму.
Представлена на розгляд Виконради доповідь Генеральної директорки ЮНЕСКО містить інформацію щодо ситуації на півострові, надані Україною, інституційними партнерами ЮНЕСКО в межах їхньої компетенції, зокрема Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, Представником з питань свободи ЗМІ ОБСЄ та іншими. Відповідно до висновків, що містяться у доповіді, дані, зібрані Україною та міжнародними організаціями, свідчать про подальше погіршення ситуації із правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Представлена інформація демонструє, що найбільш вразливими групами, які страждають від порушень прав людини (у тому числі тих, що входять до сфери компетенції ЮНЕСКО), є кримські татари та українці, що піддаються значному тиску з боку окупаційної влади.
У висновках також наголошується, що дії окупаційної влади суттєво загрожують свободі поглядів, совісті та релігії, праву на мирні зібрання та об'єднання, свободі ЗМІ та доступу до інформації, мовним і культурним правам.
У документі також вказується на нанесення окупаційною владою шкоди культурним цінностям, що належать Україні і знаходяться на окупованій території, а також на зниження рівня охорони природної спадщини через незаконні рішення про зміну статусу природних заповідників.
Відповідно до ухваленого рішення, передбачається, що Генеральна директорка ЮНЕСКО представить наступну доповідь про ситуацію у тимчасово окупованому Криму на 212-й сесії Виконавчої ради за результатами повноцінного комплексного моніторингу.
«Схвалення цього рішення в черговий раз підтверджує міцну позицію міжнародного співтовариства на підтримку суверенітету та територіальної цілісності нашої держави і є важливим інструментом протидії агресивній політиці Росії та елементом консолідації міжнародних зусиль з деокупації Криму», — зазначила перша заступниця міністра Еміне Джапарова.
Як повідомляється, станом на січень 2021 року, ЮНЕСКО здійснила низку місій до України для моніторингу ситуації у тимчасово окупованому Криму у сферах науки і інформації та розпочала моніторинг у сфері освіти. Наступним кроком має стати моніторинг у сфері культури і культурної спадщини.
Нагадаємо, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 14 січня 2021 року ухвалив перше рішення у справі «Україна проти Росії», визнавши прийнятною скаргу Києва на порушення прав людини в окупованому Криму. Тепер ЄСПЛ розпочне розгляд справи й Уряд України надасть позицію щодо безпосередніх порушень РФ прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим і м. Севастополь.
Також нагадаємо, в окупованому Криму російські силовики паплюжать мечеті, рвуть Корани, заарештовують кримських татар; на окупованому півострові Росія використовує систему кримінального правосуддя для переслідування кримчан за релігійними ознаками; а звинувачення проти кримських татар сфабриковані за сценарієм, спрямованим на знищення мусульман у Криму.
Також ми повідомляли, що американська комісія з релігійної свободи (USCIRF) у своїй щорічній доповіді вперше зарахувала Росію до найжорстокіших порушників свободи віросповідання в світі, особливо через її дії в окупованому Криму та на Донбасі.
Місія Управління Верховного Комісара ООН з прав людини в Україні продовжує фіксувати застосування репресій проти членів Меджлісу в окупованому Криму, переслідування кримських мусульман і звертає увагу на те, що порушення резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 про територіальну цілісність України негативно впливає на дотримання прав людини у Криму.
В 2016 році Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію «Методи захисту від порушень прав людини на непідконтрольних Україні територіях» - документі підкреслюється, що «і в Криму, і в зоні конфлікту на Донбасі відбуваються серйозні порушення прав людини», переслідуються як кримськотатарські ЗМІ, так і практикуючі мусульмани з-серед кримських татар.