Мусульмани України вшанували пам’ять втілення українства

Запоріжжя
Київ
Дніпропетровськ
Запоріжжя
Харків

Мусульмани України вшанували пам’ять видатного мислителя, поета й художника, справжнього національного генія — Тараса Шевченка.

У столиці до пам’ятника Кобзареві покладали квіти перші особи держави, представники всіх конфесій та релігійних об’єднань: християни різних деномінацій, юдеї, мусульмани тощо. Слово про Тараса промовили прем’єр-міністрАрсеній Яценюк, спікер Верховної Ради Гройсман та Патріарх УПЦ КП Філарет.

Від імені мусульман України пам’ять Тараса Шевченка вшанував муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов, котрий підкреслив неоціненний внесок творчості поета в світову культуру та в формування національної свідомості українців, у державотворення.

Як розповів нашому кореспондентові шейх Саід, у «шевченківські дні» — 202 річниця народження поета (9 березня) та 155 роковин його кончини (10 березня) в усіх обласних центрах мусульмани так само вшановують Кобзаря — крім тих регіонів, що перебувають під окупацією, і-де вияв своєї позиції та поваги до національного символу українців може спричинити утиски та репресії. Проте мусульмани розуміють історичне значення цієї геніальної постаті:

— Мусульмани Україні не можуть ігнорувати національні ідеї, завдяки яким сформувалась і українська нація, і українська державність, а Тарас Григорович Шевченко дуже вплинув на творення української ідентичності, — наголосив Саід Ісмагілов. — Тепер, з відомих причин, у Криму дуже важко вшановувати пам’ять Шевченка, бо всякого, хто наважиться не просто офіційно продемонструвати свою проукраїнську позицію, а навіть згадати ім’я будь-якої знакової для українців історичної постаті, тим паче вшанувати символ українства — Тараса Шевченка, можуть звинуватити в «антиросійській діяльності», екстремізмі чи тероризмі… На окупованих територіях, у Криму та Донбасі фактично неможливий вільний вияв української національної та культурної ідентичності, — пояснив муфтій ДУМУ «Умма».

За словами імама Едгара Девлікамова, пам’ять Кобзаря вшанували й мусульмани Дніпропетровщини. У заходах на честь Тараса Шевченка разом із представниками влади, громадськими й релігійними діячами взяли участь і представники місцевої мусульманської громади. Не лишились осторонь і послідовники ісламу в Запоріжжі та Харкові, що підтвердили імами місцевиїх громад Мухаммад Мамутов та Євгеній Абдулла Глущенко.

Зазначимо, що в Запоріжжі, Одесі, Кіровограді та інших містах України пам’ятні заходи на честь Шевченка перетворилися на мітинги: учасники вимагали негайного звільнення української військової льотчиці й народного депутата Надії Савченко, яку незаконно судять у Росії, і яка на знак протесту оголосила сухе голодування. Люди несли квіти до пам’ятників Кобзареві й плакати на підтримку ув’язненої путінським режимом жінки-офіцера.

Довідка:

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року. Його талант виявився в поезії та прозі, художній творчості, громадській діяльності, фольклористиці й філософії.

Шевченко почав писати в другій половині 30‑х років XIX століття. 1840 році в Петербурзі вийшла друком перша збірка його поезій «Кобзар», 1845 — поема «Гайдамаки». У 1843–1845 роках Шевченко створив цикл поезій «Три літа», поему «Кавказ», послання «І мертвим і живим…», поезії «Чигирине, Чигирине», «Великий льох», «Стоїть в селі Суботові».

В ув’язненні писав вірші, що згодом об’єднав у цикл «В казематі». У його доробку — повісті та щоденники. Перебуваючи в Україні 1859 року написав низку високих зразків інтимної та пейзажної лірики.

Тарас Шевченко — одним із найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Автор понад тисячі мистецьких творів (збереглося не більше 160). У 1859–1860 роках виконав офорти з творів закордонних і російських художників — за це визнаний академіком Імператорської Академії мистецтв.

Ім’я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлено пам’ятники, його твори перекладено майже всіма мовами світу, його іменем в Україні й за кордоном названо навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.