В Ісламському культурному центрі Києва в суботу, 26 березня, з ініціативи жіночої громадської організації «Мар’ям» відбувся семінар для батьків і педагогів «10 причин дитячого непослуху».
Перед небайдужими і відповідальними батьками, які не тільки прагнуть бачити своїх дітей здоровими фізично, а й піклуються про їх духовно-моральне благополуччя, виступили керівник центру «Салам» Аляуддін Ель-Гарбаві, магістр шаріатських наук Сейран Аріфов і дитячий психолог і психотерапевт, керівник проекту «Гармонійна родина» Алла Слотвінська.
Як зазначив Ель-Гарбаві, про виховання дитини потрібно замислюватися навіть не з моменту її народження, а набагато раніше − ще до зачаття. Адже те, чим наповнене життя батьків, у якій атмосфері виношується плід, який моральний і психологічний стан майбутньої матері під час вагітності, теж впливає на формування її особистості в майбутньому. Він також нагадав аудиторії відому приказку: «Люди чують очима», акцентувавши увагу на тому, який приклад подають батьки у повсякденному житті своїм дітям.
Наставник зауважив, що у вихованні у дитини любові до Творця, до своєї релігії важливі сталість і послідовність:
− Не варто вимагати від маленької дитини глибокого усвідомлення і розуміння того, що викладено у священних текстах. Існують три етапи: заучування, розуміння і тільки потім − увірування. Важливо, щоб дорослі своїм прикладом показували важливість цього.
Аляуддін Ель-Гарбаві привів притчу, коли чоловік, що виховував чотирирічного племінника, разом з ним щодня повторював фразу: «Аллаг зі мною, Аллаг на мене дивиться» − і маленький хлопчик, ставши дорослим, зізнався, що тільки щоденне повторення цих слів протягом всього періоду дорослішання допомогло йому повірити і сенс їх увійшов в його серце.
У духовному вихованні дитини на першому місці стоїть любов до малюка з боку батьків − дитина повинна на сто відсотків бути впевненою в тому, що її люблять, тому не потрібно приховувати проявів цієї любові. Ель-Гарбаві нагадав ситуацію, коли чоловік сказав Пророку: «У мене десять синів і я ніколи не цілую їх», на що Мухаммад з великим сумом відповів: «Аллаг забрав з твого серця милосердя».
Однак любов до дитини не повинна перетворюватися у вседозволеність, коли батьки, виконуючи будь-яку примху свого чада, задаровують його і прощають будь-які його провини.
− Ми повинні бачити різницю між розпещеністю, вседозволеністю і любов’ю. Навіть якщо ваша дитина зробила щось погане, то потрібно дати їй зрозуміти, що ви незадоволені саме цим її вчинком, але продовжуєте її любити, − зауважив Ель-Гарбаві.
Керівник центру «Салам» ще раз загострив увагу присутніх на тому, що батьки самі повинні постійно практикувати те, до чого вони закликають своїх дітей. Наприклад, якщо вони говорять про заборонене − то в будинку не повинно бути нічого забороненого − і це стосується не тільки продуктів, а й усього, що придбано неправедним шляхом.
Цікаво, що релігійний підхід до виховання дітей абсолютно не суперечить підходу науковому: в лекції дитячого психолога і психотерапевта, керівника проекту «Гармонійна родина» Алли Слотвінської також акцентувалася увага батьків на необхідності проявів любові до свого чада, прагненні дорослих членів сім’ї розуміти малюка, враховувати особливості його віку і закономірностей дитячої психології в різні періоди дорослішання.
Гості заходу не тільки читали лекції − вони відповідали на запитання присутніх і навіть проводили невеликі тренінги, надаючи можливість батькам подивитися на ту чи іншу життєву ситуацію очима своїх дітей та оцінити адекватність своєї реакції на певні дії малюка.
Також, як раніше й обіцяв в анонсі Іслам в Україні, присутні отримали відповіді на запитання, що часто виникають під час виховання малюка: причини виникнення «примх», що приховується за демонстративним непослухом або протестами маленького впертюха, які типові помилки в спілкуванні з дітьми, шляхи вирішення проблем та попередження конфліктів.