Боротьба з ворогом іде не лише на полях битв, але й у головах, — Саід Ісмагілов на презентації книги Тараса Чухліба

Боротьба з ворогом іде не лише на полях битв, але й у головах, — Саід Ісмагілов на презентації книги Тараса Чухліба
Саід Ісмагілов на презентації книги Тараса Чухліба
01.06.2017
Оцініть статтю: 
(453 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

30 травня відбулася знакова для інтелектуального простору України подія — презентація першої книги про українсько-кримські союзи ранньомодерного періоду. Монографію «Козаки і татари. Українсько-кримські союзи 1500–1700-х років» доктор історичних наук Тарас Чухліб писав декілька років.

Інформаційна агенція Голос Криму розмістила відео фрагментів представлення праці, повідомивши, що муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов, що також був присутній на заході, під час своєї промови наголосив, що такі праці відкривають правду, руйнують радянські стереотипи, стають містком порозуміння у непростий для України час:

— У час таких випробовувань, що випали на долю України, нам потрібно робити великий внесок у нашу гуманітаристику. Тому що боротьба з ворогом, агресором, окупантом іде не лише на полях битв, але й у головах. І от такі історичні праці, що відкривають правду і знімають певні штампи та бар’єри, можуть зробити набагато краще і більше задля того, щоб українці, кримські татари та інші сприймали один одного позитивно, — зауважив муфтій.

Про значущість цієї книги для збалансування загальних знань про історію формування і розвитку відносин українського та кримськотатарського народів на своїй сторінці в соцмережі Facebook написав відомий науковець, координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець:

— Тепер український читач нарешті має змогу прочитати наукове дослідження, у якому комплексно розглядаються два десятки угод між українськими козаками і Кримським ханством (до речі, у додатку можна прочитати декілька документів органів влади Криму, козацької України, Османської порти і Московського царства)… Значення написаного відомим дослідником полягає не тільки у заповненні певних історіографічних білих плям, а й у можливому впливі на збалансування поглядів нашого суспільства на складні кримсько-українські взаємовідносини ранньомодерного часу. Адже не секрет, що старше покоління, виховане у школі на радянських стереотипах, переважно буде згадувати конфлікти та работоргівлю. Тарас Чухліб звертає особливу увагу на союзницькі відносини, які у тогочасній термінології визначалися як братські. Сучасному українському суспільству, невід’ємними складовими якого є етнічні українці і корінний в Криму кримськотатарський народ, варто знати про минуле все, але спиратися на позитив. А ці сторінки нашої спільної минувшини переважно лишалися в тіні.

У своїй публікації Андрій Іванець відзначив, що підготовці Таврійською гуманітарною платформою презентації активно сприяти чимало організацій та окремих особистостей, бо розуміють важливість вивчення та популяризації історії Криму в рамках самопізнання сучасного українського суспільства та потреби відновити територіальну цілісність нашої держави:

— Хотілося б особливо подякувати Ісламському культурному центру м. Києва, керівництву і працівникам Кримського дому (зокрема, Леранє Хайбулаєвій) та Українського інституту національної пам’яті, раднику міністра інформполітики Юлії Каздобиній, заслуженому журналісту України Ользі Юрченко, Уповноваженому Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву.
У презентації взяли участь науковці, представники органів влади та духовенства, журналісти. Зокрема, слово брали перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі, доктори наук Ярослав Федорук, Юрій Кочубей, Ферхад Туранли, муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель, директор Видавничого дому «Києво-Могилянська академія» Олена Судакова, директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.

Читайте за темою:

Нам потрібно більше історичних досліджень, які єднають і відкривають різні частини України, — муфтій ДУМУ «Умма» про книгу Тараса Чухліба 

© ІА Голос Криму
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.