Чим стали президентські вибори для українських мусульман, число яких досягає кількох сотень тисяч чоловік? Чого вони чекають від їхнього результату? Про це розповідає муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов.
- Чим запам'яталися президентські вибори - 2010 мусульманам України?
- Вони нам запам'ятаються тим, що у своїй передвиборній боротьбі одна з політичних сил намагалася зімітувати «ісламську загрозу» у Криму. Ця спроба, як ми й очікували, ні до чого не привела, але стала дуже неприємним сигналом для нас. З метою самопіару громадян лякали «страшними мусульманами», екстремістами, яких насправді у нашій країні немає.
«Політики у такий спосіб намагаються відволікти увагу виборців від реальних масштабних проблем, насамперед в економіці, - припустив тоді політолог Володимир Фесенко. - Незграбні спроби «наїзду» на ісламські меншини свідчить про нерозуміння політиками і силовиками такого явища як Іслам. І про бажання імітувати приналежність до західної цивілізації. Але не рівнем правопорядку і відповідальності влади перед громадянами, а протиставленням себе ісламському світу і своїм же потенційним виборцям-мусульманам».
- Яку позицію зайняло мусульманське співтовариство? Чи можна говорити про консолідовану підтримку когось із кандидатів?
- Серед мусульман України не було єдиної позиції про підтримку кого-небудь одного з кандидатів на пост президента. Ніхто з потенційних претендентів на пост №1 у країні не цікавився становищем мусульман, їхніми потребами і проблемами. Тому жодне з духовних управлінь офіційно не заявляло про підтримку кого-небудь.
При цьому ще перед першим туром виборів Духовне управління мусульман України «Умма» і Духовне управління мусульман Криму звернулися до одновірців із закликом скористатися своїм правом виборця і взяти участь в обох турах виборів. А вибирати кого-небудь із кандидатів, або проголосувати проти всіх, - це вже особиста справа кожного окремого мусульманина.
Наше духовне управління оприлюднило звернення із закликом до одновірців зайняти активну громадянську позицію і віддати свій голос за тих кандидатів, які гарантують подальший розвиток демократії у країні, будуть захищати права і свободи громадян, забезпечать свободу віросповідання і свободу слова, будуть боротися з корупцією і націлені на активне співробітництво як з європейським Заходом, так і з мусульманським Сходом.
- Але все-таки, за вашими спостереженнями, у чий бік схилялися симпатії мусульман?
- За нашими спостереженнями, симпатії мусульман у першому турі виборів були розсіяні між п'ятьма-шістьома кандидатами, серед яких були й представники нової формації демократичних політиків - Сергій Тігіпко, Анатолій Гриценко і Арсеній Яценюк. У другий же тур вийшли давно відомі політики. Це було серйозним розчаруванням для багатьох. І хоча меджліс кримсько-татарського народу виступив з підтримкою у другому турі виборів Юлії Тимошенко, всі духовні управління мусульман утрималися й офіційно не агітували за кого-небудь із фіналістів президентської кампанії.
І Віктор Янукович, і Юлія Тимошенко вже багато років поперемінно займають високі державні посади, але це ніяк не позначилося на житті мусульман, у тому числі й кримських татар. Навіть навпаки, ось уже кілька років не вирішується проблема навколо будівництва Соборної мечеті у Сімферополі.
У другому турі виборів симпатії мусульман розділилися між обома кандидатами на пост президента, хоча цього разу було досить багато тих, хто проголосував проти всіх або взагалі не пішов на вибори. Мусульмани України, як і більшість громадян країни, жадають позитивних змін, але не пов'язують їх зі старими політиками.
Через те, що згідно Конституції більше владних повноважень тепер має парламент (Верховна рада) і прем'єр-міністр, усі чекають нових парламентських виборів, щоб підтримати нових лідерів і їхні партії, які вже встигли заявити про себе у першому турі президентських виборів.
- Як ви сприймете остаточний підсумок виборів, коли він буде підведений?
- Ми чекаємо оголошення остаточних результатів виборів, але їхній результат сприймемо спокійно, без радості або суму. По-перше: обидва фіналісти говорили про необхідність зберегти всі демократичні права і свободи, що дуже важливо для нас - мусульман. І вони будуть змушені дотримуватися цих обіцянок, хоча б ще й тому, що ситуація, що вже склалася у країні, іншого розвитку подій не допускає. Рівень громадянської самосвідомості зараз настільки високий, що зазіхати на них не ризикне ніхто.
По-друге: повноваження президента зараз далеко не такі, як за часів Леоніда Кучми. Він не має можливості одноосібно управляти країною. По-третє: хто б не став президентом, йому (або їй) буде протистояти дуже сильна опозиція, яка контролюватиме кожний крок нового Гаранта Конституції.
- Яка Ваша особиста позиція щодо політичної участі і позиції мусульман країни?
- Як муфтій ДУМУ «Умма» я вважаю, що мусульманам України у політичних питаннях потрібно виробити єдиний погляд, загальну платформу, після чого можна буде спільно підтримувати ті партії і тих кандидатів, які зможуть вирішити наші насущні проблеми, поважатимуть свободу віросповідання і свободу слова і не будуть цинічно використовувати ісламські меншини у своїх політичних цілях.
Для вироблення такого погляду у нас уже створена Рада духовних управлінь і центрів мусульман України. Сподіваюся, найближчим часом ми обговоримо це питання.
Розмовляв Абдулла Ринат МУХАМЕТОВ
За матеріалами Іслам.ру
Посилання на тему:
Новини
Меджліс прийняв рішення про підтримку у другому турі виборів Юлії Тимошенко
Кримські мусульмани повинні брати участь у виборах, - Рефат Чубаров
Українські мусульмани бачать майбутнього Президента патріотом своєї країни
ДУМУ «Умма» і Асоціація «Альраід» закликають українських мусульман взяти активну участь у виборах
Політсили напередодні виборів будуть спекулювати на темі міжетнічної ситуації в АРК, - вважає Іоффе
Статті
Експерти вважають події у Криму піаром і пов'язують їх із майбутніми виборами в Україні