Майбутнє Донбасу: тези Саіда Ісмагілова

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов
Публічна дискусія на тему: «Статус Донбасу: чи мають українці спільне бачення майбутнього тимчасово окупованих територій, і які основні сценарії подальших подій і стратегії дій України»
11.02.2016
Оцініть статтю: 
(387 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Вчора, 10 лютого, в Українському кризовому медіа-центрі відбулася публічна дискусія на тему: «Статус Донбасу: чи мають українці спільне бачення майбутнього тимчасово окупованих територій, і які основні сценарії подальших подій і стратегії дій України». У заході взяли участь громадські діячі, учасники громадського об’єднання «Ініціатива 21 листопада», серед яких був і муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов. Відзначимо, що шейх Саід − єдиний уродженець Донбасу з усіх присутніх. З його особливим баченням майбутнього тимчасово окупованих територій Сходу України ми хочемо познайомити читачів нашого сайту:

− Я − донеччанин, постійно підтримую стосунки і контакти, отримую інформацію з окупованої території Донбасу та Криму і, власне, те, що я запропоную − це не тільки моє бачення, це, скажемо так, колективна творчість.

В першу чергу, і про це просять кримчани, щоб держава не робила жодних обмінів. Ніякого обміну Криму на звільнення Донбасу. Україна ніколи не повинна погоджуватися на відмову від територій, які були в складі нашої незалежної держави. Межі і суверенність нашої території були визнані всім світом, і будь-який прецедент відмови від найменшого клаптика своєї території − це відкриття ящика Пандори. Кримчани просять, щоб держава завжди стояла на тій позиції, що Крим − це територія України і по-іншому бути не може.

Другий момент. Донбас − це Україна. У контексті мого попереднього висловлювання хочу відзначити, що і території Донбасу ми не можемо розмінювати на жодні домовленості. Якщо ми відмовимося від окупованої частини Сходу, то Крим втрачаємо остаточно і назавжди, створюємо у свідомості людей небезпечний прецедент. Адже тоді сепаратисти в будь-якому регіоні будуть розуміти, що від України рано чи пізно, за певних обставин, можна відірвати шматок території. У суспільстві трапляється думка, що Донбас − це зрадники, значить, потрібно від них відмовитися. Ця ідея проти інтересів України, її потрібно відкидати відразу, інакше Україна потім захлинеться від параду сепаратизму.

Третє. Необхідно пам’ятати, що під окупацією знаходиться не весь Донбас, а тільки його третина. І ми повинні розуміти, що прецедент успішного повернення території до складу України після окупації є. Наприклад, той самий Маріуполь, Слов’янськ, Краматорськ, Костянтинівка. Ці міста брали участь у референдумі про відділення і створення ДНР, перебували під окупацією, проте потім були звільнені. Там була проведена мінімальна робота, і всі прихильники сепаратизму зачаїлися, а прихильники України, які проводять багато виховної, культурної, освітньої, публічної роботи, активізувалися. У нас є чудовий досвід того, як повернути і знову відновити раніше окуповані міста. На це потрібно витратити велику кількість ресурсів, в першу чергу ідеологічних, потрібно працювати з населенням.

У цій війні, захищаючи країну, загинули тисячі українців. І якщо окуповані території Донбасу ми віддамо, то виходить, що всі ці жертви були марними, що ми так і не захистили нашу країну. Люди саме так це оцінять.

Четвертий пункт, про який я хотів би сказати. Мільйони людей виїхали на інші території з окупованого Криму і Донбасу, намагаються облаштувати тут своє життя і чекають, коли їх будинки будуть звільнені, щоб вони могли безпечно повернутися додому. Ось таке масове повернення понад мільйона осіб, я думаю, зможе зіграти після звільнення свою позитивну роль. Не потрібно цих людей недооцінювати. Адже виїхали, в основному, найбільш пасіонарні та освічені, ті, хто не бачив для себе майбутнього на цій території.

П’ятий пункт. В окупації залишилися не тільки прихильники сепаратизму або Росії, колабораціоністи, а й значна кількість наших громадян, які або хочуть повернутися в Україну, або ще не визначилися. Донбас − цікавий регіон, де багато людей думають, аби було добре, а яка влада − не важливо. Тому, якщо повернеться Україна і буде хороша економічна ситуація, у людей буде робота, буде надія на майбутнє, вони можуть сказати, так, тепер Україна − це чудово! Це показав Слов’янськ, Краматорськ.

Ще один пункт. У нас, на жаль, не притягаються до відповідальності люди, винні в сепаратизмі і в окупації. Я маю на увазі чиновників, які обіймали державні посади, давали присягу, отримували зарплату з бюджету. Вони не притягнуті до відповідальності за те, що були активними або пасивними прихильниками сепаратизму. Коли задаєш запитання людині, яка зараз активно працює на цю окупаційну владу, як ти бачиш своє майбутнє після звільнення Донбасу, відповідає: а ми «все повирішуємо», з усіма домовимося. І поки в Києві можна все «повирішувати» за гроші і будь-який злочин, корупція і зрада може зійти з рук, ці люди там будуть почувати себе вільно. Ця проблема вирішується не там, вона повинна вирішуватися у Києві.

Я не сумніваюся, що цей регіон рано чи пізно повернеться в Україну, після чого потрібно буде зробити колосальну роботу. Ми зараз програємо інформаційну війну. Україна не може транслювати на окуповану територію свої телеканали, заблоковані багато українських сайтів. Багато часу потрібно буде приділити вихованню молоді. Сепаратисти зараз в школах виховують дітей у дусі ДНР. Вони працюють з молоддю за російськими лекалами, щоб ця проблема була у нас на багато десятиліть вперед. Але це можна змінити, колись нас усіх в Радянському Союзі виховували в такому самому дусі.

Що стосується більшості людей на окупованих територіях, то зараз там важка економічна ситуація, немає роботи, немає грошей, не вистачає продуктів харчування. Зубожіння дуже сильно всіх зачепило, і багато хто навіть починає думати, а як непогано було за часів України. Всі жили краще. Мені радили звідти, що основний контингент потрібно просто заспокоїти, нагодувати, дати роботу, дати надію на спокійне майбутнє.
Я сформулював ці кілька тез, які мені порадили українці, що перебувають на окупованих територіях. Сподіваюся, що від цього буде користь.

Відзначимо, що після публічної дискусії учасники ініціативи «21 листопада» зробили заяву про зміни до Конституції України (в частині децентралізації) .

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.