«Конфлікт на Близькому Сході увійде в іншу площину, можливо, тепер це знову буде шиїтсько-сунітський конфлікт. Альянс шиїтських сил Ірану, сирійських алавітів, шиїтів Іраку та інших країн проти альянсу сунітських держав. На чиєму боці буде Росія − ні для кого давно не секрет. На чиєму боці, гласно або негласно, будуть Штати, теж всім зрозуміло. Конфлікт, що почався навколо Сирії, підніме весь регіон», − муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов поділився на своїй сторінці в соцмережі Facebook точкою зору щодо того, що відбувається на Близькому Сході.
− Зараз спостерігаємо величезний тектонічний зсув в геополітиці. Іран і Саудівська Аравія розривають дипломатичні взаємини. Бахрейн, Об’єднані Арабські Емірати і Судан вже заявили про приєднання до позиції Саудівської Аравії. Мабуть, формується коаліція сунітських сил проти коаліції шиїтських. Іран в такій ситуації стане ще ближче «притискатися» до Росії − свого давнього партнера і помічника. Конфлікт на Близькому Сході увійде в іншу площину, можливо, тепер це знову буде шиїтсько-сунітський конфлікт. Конфлікт, що почався навколо Сирії, підніме весь регіон. Тут виникає кілька запитань.
1. На чиєму боці буде ІД? Можливо, вона гратиме в нейтралітет чи в третю силу? Дуже цікаво.
2. Невже Росія в Азії може зібрати новий альянс на зразок країн Варшавського договору? І чи стане світ двополярним? Чи можлива нова Холодна війна?
3. Що буде з ціною на нафту? Якщо Іран знову зіпсує взаємини з країнами, в які він міг би продавати свою нафту після зняття ембарго (та ще й нафтові країни Перської затоки увійдуть у жорстку конфронтацію), то чи можливе зростання ціни на нафту, про що так мріє Росія, яку категорично не влаштовує ціна 37 доларів за барель?
Поки складно давати відповіді на ці запитання. Може, крім «струсу повітря» і дипломатичних демаршів, нічого не буде? Події продовжують розвиватися, − пише Саід Ісмагілов.
У ще одній публікації шейх Саід відповідає на численні запитання, з якими до нього звертаються як користувачі соцмереж, так і українські та зарубіжні журналісти.
− На запитання: «За кого ви у конфлікті між Іраном і коаліцією арабських держав?» я відповідаю − за Україну, − пише муфтій. − По-перше, цей конфлікт не є релігійним, і не потрібно його так сприймати. Він чисто політичний. Так, з одного боку там мусульмани-суніти, а з другого − мусульмани-шиїти. Так, можливо, знайдуться проповідники з гарячими головами, які будуть тлумачити цей конфлікт як релігійний. Але насправді це зіткнення двох великих держав-сусідів за мирські інтереси. Навряд чи хтось зможе аргументовано довести зворотне. По-друге, вони пошумлять, може навіть поконфліктують, але залишаться при своїх територіях і інтересах. Швидше за все, обидві сторони будуть грати руками третіх сил.
На цьому тлі для нас найважливіше Україна, оскільки конфлікт може призвести до зростання цін на нафту, що дуже вигідно для Росії, але зовсім не вигідно для нашої країни, яка повинна витримувати не тільки військовий натиск і агресію, але й економічну війну, й інформаційну війну. Як показує практика, чим дорожче нафта, тим більш вальяжно стріляють бойовики по нашій території, тим завзятіші та більш рум’яні пропагандисти на всіх каналах, і тим більше можна витратити на просування своїх інтересів за кордоном, зокрема в Україні.
Сьогодні (4 січня 2016 р. − ред.) спілкувався з італійським журналістом Мауро Воерціо, він повідомив, що в Італії просто засилля російської пропаганди, а голос України чути дуже слабо.
Також нам абсолютно не на руку відвертання уваги світової спільноти від України, від окупації Криму і Донбасу. Тому, як би не було тривожно і гаряче там, у нас − українців − тут своя біда. До того ж міністр закордонних справ Саудівської Аравії Аділь аль-Джубейр заявив, що іранські паломники, незважаючи на загострення взаємин, можуть і далі відвідувати святі місця Ісламу − Мекку і Медіну. Ну, а якщо вже паломники можуть їхати, то, мабуть, все не так страшно, − висловлює свою точку зору Саід Ісмагілов.
Як повідомляє «Пронедра», саудівський постпред в ООН Абдалла аль-Муаллімі заявив, що Саудівська Аравія не є ворогом Ірану і буде відновлювати взаємини з цією державою. Постпред, однак, зробив застереження − відновлення зв’язків з Тегераном відбудеться лише після того, як іранська влада перестане втручатися у суверенні справи Саудівської Аравії.
Видання зазначає, що за кілька годин до оптимістичної заяви Абдалли аль-Муаллімі саудівська сторона відмовилася від будь-яких контактів з іранцями. Пронедра також повідомляло, що Саудівська Аравія припинила авіасполучення і торгівлю з Іраном.
Нагадаємо, в неділю 3 січня 2016 р. Ер-Ріяд розірвав взаємини з Тегераном після атаки на посольства Саудівської Аравії в Ірані в результаті страти саудівською владою знаменитого шиїтського священнослужителя, який був серед 47 засуджених до найвищої міри покарання за звинуваченням у тероризмі, про що заявив міністр внутрішніх справ країни, передає The Guardian. Більшість звинувачених причетні до атак Аль-Каїди в 2003–2006 років. «Серед них страчено одного з лідерів осередку Аль-Каїда в Саудівській Аравії Фаріса аз-Захрані і шиїтський проповідник Німр ан-Німр. Обидва були засуджені до вищої міри покарання в 2014 році», − передає телеканал Аль-Арабія. У жовтні 2015 р. суд Саудівської Аравії відхилив апеляцію на смертний вирок аль-Німра, який закликав до продемократичних протестів і був заарештований в 2012 році.
У неділю ж глава зовнішньополітичного відомства ЄС Федеріка Могеріні попередила двох основних регіональних конкурентів про те, що безпека і стабільність на Близькому Сході під загрозою, особливо у зв’язку з сирійською кризою і загальною боротьбою проти ісламістських бойовиків.
Китайський уряд також закликав своїх партнерів з Саудівської Аравії та Ірану відновити діалог і не допустити подальшої ескалації конфлікту. Позицію Пекіна озвучила Хуа Чуньін, що представляє МЗС КНР. Вона підкреслила, що керівництво Китаю сподівається, що сторони подолають протиріччя і не створюватимуть умови для поглиблення регіональної політичної кризи, викликаної стратами шиїтів в Саудівській Аравії. Пекін закликав партнерів об’єднатися перед спільним ворогом, яким є міжнародний тероризм. «Зараз необхідно вести спільну боротьбу з „Ісламським державою“, оскільки вона порушує не тільки систему регіональної безпеки, що існувала на Близькому Сході кілька років, але й підриває основи всієї глобальної системи правопорядку», − зазначила чиновниця зовнішньополітичного відомства.