Білоруське місто Ів’є на день став центром мусульманства. Там відзначили 620 років поселення татар у Білорусі. Місто відвідали делегації з Польщі, Туреччини і Палестини.
Саме з цього населеного пункту в країні починає історію татарська громада, коли великий князь Вітовт почав розселення татар. Багато століть народи на заході Білорусі живуть у мирі та злагоді, зберігаючи свої традиції.
Адам Криницький разом із сином приїхав до Ів’є з Ліди. Чоловік вважає себе білоруським татарином, причому спадковим. Його предки ще у XIV столітті облаштувалися тут.
Адам Криницький, житель Ліди:
І п’ятничні намази регулярно ми проводимо громадою. Ну, а крім того, такі щоденні п’ятикратні молитви я вдома проводжу з дружиною.
Але сьогодні Адам Криницький вирішив за краще молитися у стінах оновленої мечеті в Ів’є. Спеціально приїхав на святковий намаз.
Відвідування мечеті для мусульманина справжній ритуал, який на кожному кроці супроводжується молитвами. Турист також зобов’язаний дотримуватися певних правил. Обов’язковим є закритий одяг, для жінок — хустка на голові. І найважливіше — не забути зняти взуття. Адже храм — це чисте місце.
Ця мечеть — історична цінність. У XIX столітті була побудована за фінансової підтримки графині Замойської, а в XXI столітті — капітально відремонтована прихожанами. Століття толерантні білоруси мирно приймали на своїй землі представників інших народів.
Адам Радецький, імам мечеті міста Ів’є:
В основному, роботи проводили наші мусульмани-татари, які, скажімо так, є будівельниками.
Відкриття мечеті після капремонту як подарунок до круглої дати. Цього року виповнюється 620 років поселенню татар у Білорусі. А саме місто Ів’є неофіційно вважається татарською столицею країни. Саме тут живе найбільша громада.
Абу-Бекір Шабанович, муфтій Мусульманського релігійного об’єднання в Республіці Білорусь:
Наші мусульмани в Білорусі не тільки ладнають з конфесіями, з усіма націями у себе всередині країни, ми також у хороших стосунках зі світовою громадою мусульманською.
У святковий день Ів’є приймає гостей, а їх зібралося чимало. Приїхали мусульмани з різних куточків Білорусі, а також делегації з Польщі, Палестини і Туреччини. В екскурсію містом білими цвяшками вплелось покладання квітів до пам’ятників загиблих воїнів: як татар, так і білорусів.
Кезбан Нілвана Дарама, Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Республіці Білорусь:
У цей непростий період, коли весь світ проходить через кризи, потрясіння і збройні конфлікти, бачити тут таку згоду і мир дійсно дуже радісно і важливо. Ми в Туреччині вважаємо, що Білорусь є острівцем стабільності і спокою в цьому регіоні.
Мир тут зберігають не тільки за допомогою пам’ятника 4 конфесій в центрі міста, але і в єдності православних, католиків, юдеїв і мусульман.
Джерело: СТВ