Ів’є — татарська столиця Білорусі

Ів’є — татарська столиця Білорусі
Ця мечеть — історична цінність. У XIX столітті була побудована за фінансової підтримки графині Замойської, а в XXI столітті — капітально відремонтована прихожанами
08.11.2017
Оцініть статтю: 
(538 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Білоруське місто Ів’є на день став центром мусульманства. Там відзначили 620 років поселення татар у Білорусі. Місто відвідали делегації з Польщі, Туреччини і Палестини.

Саме з цього населеного пункту в країні починає історію татарська громада, коли великий князь Вітовт почав розселення татар. Багато століть народи на заході Білорусі живуть у мирі та злагоді, зберігаючи свої традиції.

Адам Криницький разом із сином приїхав до Ів’є з Ліди. Чоловік вважає себе білоруським татарином, причому спадковим. Його предки ще у XIV столітті облаштувалися тут.

Адам Криницький, житель Ліди:

І п’ятничні намази регулярно ми проводимо громадою. Ну, а крім того, такі щоденні п’ятикратні молитви я вдома проводжу з дружиною.

Але сьогодні Адам Криницький вирішив за краще молитися у стінах оновленої мечеті в Ів’є. Спеціально приїхав на святковий намаз.

Відвідування мечеті для мусульманина справжній ритуал, який на кожному кроці супроводжується молитвами. Турист також зобов’язаний дотримуватися певних правил. Обов’язковим є закритий одяг, для жінок — хустка на голові. І найважливіше — не забути зняти взуття. Адже храм — це чисте місце.

Ця мечеть — історична цінність. У XIX столітті була побудована за фінансової підтримки графині Замойської, а в XXI столітті — капітально відремонтована прихожанами. Століття толерантні білоруси мирно приймали на своїй землі представників інших народів.

Адам Радецький, імам мечеті міста Ів’є:

В основному, роботи проводили наші мусульмани-татари, які, скажімо так, є будівельниками.

Відкриття мечеті після капремонту як подарунок до круглої дати. Цього року виповнюється 620 років поселенню татар у Білорусі. А саме місто Ів’є неофіційно вважається татарською столицею країни. Саме тут живе найбільша громада.

Абу-Бекір Шабанович, муфтій Мусульманського релігійного об’єднання в Республіці Білорусь:

Наші мусульмани в Білорусі не тільки ладнають з конфесіями, з усіма націями у себе всередині країни, ми також у хороших стосунках зі світовою громадою мусульманською.

У святковий день Ів’є приймає гостей, а їх зібралося чимало. Приїхали мусульмани з різних куточків Білорусі, а також делегації з Польщі, Палестини і Туреччини. В екскурсію містом білими цвяшками вплелось покладання квітів до пам’ятників загиблих воїнів: як татар, так і білорусів.

Кезбан Нілвана Дарама, Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Республіці Білорусь:

У цей непростий період, коли весь світ проходить через кризи, потрясіння і збройні конфлікти, бачити тут таку згоду і мир дійсно дуже радісно і важливо. Ми в Туреччині вважаємо, що Білорусь є острівцем стабільності і спокою в цьому регіоні.

Мир тут зберігають не тільки за допомогою пам’ятника 4 конфесій в центрі міста, але і в єдності православних, католиків, юдеїв і мусульман.

Джерело: СТВ

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.