Півмісяць під крилом білого орла. Іслам у Польщі

1
Мечеть у м. Бохоніки
21.04.2010
Оцініть статтю: 
(276 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Здавалося б, Іслам найменше можна пов'язати з такою країною, як Польща, яка відома тим, що більшість її населення досі є практикуючими католиками, а географічне розташування країни на сході католицької Європи сформувало своєрідний менталітет, складовою частиною якого стала ідентифікація польської національної самосвідомості зі справою захисту католицтва і Європи від православної Росії і мусульманської Туреччини. І тим не менше Іслам в країні присутній. Причому може навіть називатися традиційною релігією.

Початок присутності мусульман на історичних польсько-литовських землях відноситься до XIV століття, коли на територію нинішньої Східної Польщі, також нинішніх Білорусії та Литви були запрошені татари - вихідці із Золотої Орди, відомі як вправні воїни і торговці. Спочатку татари приїжджали для короткочасної служби, але в кінці XIV століття Великий князь Литви Вітаутас (прозваний татарами «захисником мусульман») і король Польщі, щоперебувала в унії з Литвою, Владислав Ягелло почали систематичне розселення татар на прикордонних з Тевтонським Орденом територіях. Надалі до них додалися вихідці з Ногайської Орди і Криму. Таким чином, склалася своєрідна етнічна громада, яка отримала назву «татари Липки». Найбільш вірогідне походження цієї назви - із одного з кримсько-тюркських діалектів, у якому Липка означає Литву.
Але деякі дослідники виводять слово «липка» зі слов'янських мов, де воно означає маленьку липу. Легка татарська кавалерія під проводом Джелаладдін-хана брала участь у знаменитій Грюнвальдській битві.

У XVI-XVII ст. татари-мусульмани активно укорінювалися в Польщі. Спеціальними королівськими наказами їм були даровані можливості зберігати свої звичаї та релігію. Більшість татар були сільськими жителями і торговцями, проте ті, хто найбільше відзначився у військовій справі, були записані до шляхти - польського дворянства. Цікаво, що, на відміну від багатьох інших європейських держав того часу, польським мусульманам було дозволено одружуватися з місцевими жінками католицького та православного віросповідання.

У XVIII столітті разом із розширенням прав татарського населення Речі Посполитої пішов і процес полонізації місцевого мусульманського населення, в результаті якого значна його частина втратила рідну мову, хоч і зберегла мусульманську віру. Всього в тогочасній Польщі при населенні приблизно у вісім мільйонів осіб проживало близько 15 тисяч мусульман, майже виключно татар. Приєднання частини польських земель до Росії на рубежі XVIII-XIX століть і перебування в її складі аж до 1917 року дещо збільшило склад мусульманського населення тодішнього Царства Польського за рахунок російських військових і цивільних осіб мусульманського віросповідання. Про це сьогодні нагадують два кладовища, що збереглися до наших днів у варшавському районі Повонзкі, - татаро-мусульманське (ханафітське) і кавказько-мусульманське (шафіїтське).

До часу утворення незалежної польської держави в 1919-1920 рр.. в ній проживало близько 6 000 татар-мусульман (дані перепису 1931 року), і проживали вони в більшості своїй на територіях, що входять нині до складу Литви або Білорусії. Саме тоді в міжвоєнній Польщі були створені асоціації мусульман і татар, почалося будівництво мечеті у Варшаві, перерване гітлерівською окупацією. Все це пов'язано з ім'ям першого муфтія країни Якуба Шинкевича (1884-1966), богослова і сходознавця. Він активно сприяв розвитку зв'язків польської умми з арабськими країнами, Індією, Пакистаном, був першим перекладачем деяких коранічних сур польською мовою. Вигнаний комуністичною владою з Польщі, муфтій помер у США, за гіркою іронією, в 1966 році, коли відзначалося тисячоліття польської державності.

У нинішніх межах Польської Республіки залишилося тільки три традиційно татарських поселення - Бохоніки, Крушіняни і Сокулка. Значні татаро-мусульманські громади є в містах Бєлосток, Гданськ, Гожув-Великопольськи та ряді інших. За даними перепису 2002 року, в якому не було вказівки на релігійну приналежність, 500 чоловік задекларували татарську національність. Передбачається, що реальна цифра традиційних татар-мусульман варіюється в межах 4 000 осіб. Проте в цілому кількість мусульман у сучасній Польщі сягає 30 тисяч чоловік. Це збільшення відбулося в останні три десятиліття минулого століття і пов'язане на першій стадії з вихідцями з країн «соціалістичної орієнтації» арабського Сходу та Африки, що різними шляхами осіли в країні, а на другій стадії (80-е-90-ті рр.) поповнення відбувалося за рахунок мусульманських емігрантів з колишніх СРСР та Югославії. У країні існує, зокрема, громада вихідців з Чечні чисельністю близько тисячі осіб. Також за даними Польської ісламської асоціації (які, щоправда, потребують певної верифікації), оприлюдненими на її інтернет-сайті, за останні роки Іслам прийняло близько 7 000 чоловік - етнічних поляків.

За матеріалами IslamRF

Посилання на тему:

У Варшаві збудують найбільшу мечеть країни

Ісламське мистецтво у Польщі

Відбулася зустріч Рефата Чубарова з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Польща

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.