Ера Ісламу

Ера Ісламу
25.12.2009
Оцініть статтю: 
(223 оцінки)
Теги: 
oksana
Зображення користувача oksana.

Пророк (мир йому і благословення), як тільки прибув у Ясриб, оголосив про те, що ансари і мухаджири - єдине співтовариство, що іудеї, які проживають тут, є повноправними громадянами ісламської держави, де немає місця дискримінації за релігійною чи національною ознакою. Отже, рівноправність - це споконвічна ісламська цінність.Найважливішою віхою у житті Посланника Аллаха (мир йому і благословення) і в історії Ісламу стало переселення його самого і перших мусульман із Мекки в Медину. Ця подія докорінно вплинула на майбутнє релігії і віруючих. Вона стала точкою відліку ісламської історії, і саме тому з неї починається мусульманське літочислення.

Перш ніж вести мову про переселення, варто коротко розповісти про передумови цієї події. За два роки до хіджри помер дядько Посланника (мир йому і благословення), Абу Таліб, завдяки захисту якого, Мухаммад (мир йому і благословення) міг закликати до Ісламу. Втративши дядька, він втратив свого основного заступника у Мецці. Через шість місяців помирає його дружина, Хадіджа бінт Хувайлід. Ця жінка була першою, яка прийняла Іслам, і цілком присвятила себе справі релігії. Рік, у який Посланник Аллаха (мир йому і благословення) втратив рідних, увійшов в історію як рік жалоби.

Після цих подій, Пророка (мир йому і благословення) почали пригноблювати у Мецці все більше і більше. Тому він вирішив проповідувати Іслам за межами рідного міста, сподіваючись, що знайдуться ті, хто відгукнеться на його заклик. Так, він вирушив в Ат-Таіф, однак його жителі зустріли Пророка (мир йому і благословення) вороже. Весь поранений, охопленим болем, він покинув це злощасне місце і в дорозі звернувся з мольбою до Всевишнього. Кожне його слово виражало глибоку журбу і надію на допомогу Аллаха, який відповів на благання Свого Посланника.

Незабаром наступив час хаджу, протягом якого Пророк (мир йому і благословення) почав проповідувати Іслам серед прочан. Серед тих, до кого він звернувся із закликом, були й шестеро юнаків із Ясриба (Медини). Слова посланника Аллаха (мир йому і благословення) запали їм у душу і вони прийняли Іслам. Наступного року із цього міста прибули вже 12 прочан. Іслам повільно, але впевнено поширювався у цьому місті. А ще через рік під час хаджу 75 жителів Ясриба, чоловіки і жінки, присягнули на вірність Пророкові (мир йому і благословення) і запропонували йому переселитися в Ясриб, запевняючи його в тому, що у них він буде в безпеці, і зможе безперешкодно закликати до Ісламу. Посланник Аллаха (мир йому і благословення) погодився і велів всім мусульманам Мекки таємно переселитися у Ясриб, щоб уникнути переслідувань з боку язичників.

Після того, як майже всі мусульмани перебралися в Ясриб, Посланник (мир йому і благословення) вирішив приєднатися до них. Вночі, залишивши у своєму будинку Алі ібн Абу Таліба, він разом зі своїм найближчим другом залишає межі Мекки. Переселення Пророка (мир йому і благословення) по праву можна назвати спланованим до деталей заходом, у якому взяли участь: дочка і син Абу Бакра - Асма і Абдуллах, слуга Абу Бакра Амір ібн Фухайра, а також провідник, який, до речі, був немусульманином. Мухаммад (мир йому і благословення) і Абу Бакр обрали незвичний маршрут, щоб заплутати курайшитів, які, довідавшись про зникнення Мухаммада (мир йому і благословення), оголосили величезну нагороду тому, хто доставить його назад живим або мертвим. Подорож видалася нелегкою, але за допомогою Аллаха Посланник (мир йому і благословення) і його соратник подолали всі труднощі. Варто також згадати, що в дорозі відбулися незвичайні явища.

Без сумніву, кожний свідомий мусульманин повинен винести уроки з такої важливої події в ісламській історії як переселення Пророка (мир йому і благословення) і його сподвижників. Отже, чому ж нас учить хіджра?

Як уже згадувалося, переселення Посланника (мир йому і благословення) було сплановане до дрібниць: Алі залишався у будинку Пророка (мир йому і благословення), Абу Бакр займався підготовкою до походу. Все це свідчить про те, що Мухаммад (мир йому і благословення) планував свої дії і ніколи не робив навмання, а отже, ми, прості смертні, тим паче повинні обмірковувати кожний свій крок, і завжди бути завбачливими.

Залишаючи Мекку, Пророк (мир йому і благословення) доручає Алі ібн Абу Талібу повернути речі, залишені йому на зберігання. Цей парадокс заслуговує на особливу увагу: язичники переслідують Мухаммада (мир йому і благословення) і навіть вирішують його вбити, але все-таки довіряють йому своє майно. Очевидно, це вказує на те, що вони відкидали одкровення Мухаммада (мир йому і благословення) не тому, що вважали його брехуном і не довіряли йому, а тому, що гординя не дозволяла їм увірувати. Посланник Аллаха (мир йому і благословення) вирішив повернути довірене йому майно, незважаючи на те, що воно належало його ворогам. Чи не свідчить це про високу моральність Пророка (мир йому і благословення), до якої ми повинні прагнути?

Алі ібн Абу Таліб залишився ночувати у будинку Пророка (мир йому і благословення). Цей юнак прекрасно знав, на яку небезпеку він наражається, адже у будь-яку мить могли ввірватися язичники і вбити його. Заради своєї віри, він готовий був пожертвувати навіть своїм життям.

Після того, як мусульмани почали переселятися в Ясриб, Абу Бакр неодноразово підходив до Пророка (мир йому і благословення) і просив у нього дозволу покинути Мекку, однак Мухаммад (мир йому і благословення) увесь час йому говорив: «Можливо, Аллах дарує тобі супутника». Абу Бакр зрозумів, що йому буде зроблена честь вирушити у дорогу разом із Посланником Аллаха (мир йому і благословення), і тому приготував усе необхідне: купив двох верблюдів, найняв провідника і зібрав достатньо коштів. Ці дії Абу Бакра являють собою приклад істинно віруючого мусульманина, який цілком відданий своїй вірі і гаряче любить Посланника Аллаха (мир йому і благословення).

Сім'я Абу Бакра була готова пожертвувати всім на шляху Аллаха. Це свідчить про гідне виховання його дітей. Ми вже згадували, що вони взяли активну участь у хіджрі Пророка (мир йому і благословення). Так, протягом трьох днів, поки Посланник (мир йому і благословення) і Абу Бакр ховалися у печері Саур, Абдуллах уночі відправлявся до них, щоб повідомити про те, що відбувається у Мецці, а до ранку повертався додому. А Асма, наражаючись на небезпеку, приносила їм їжу.

Зверніть увагу: у хіджрі були задіяні дорослі, молодь, діти, мусульмани і немусульмани. Виходить, Пророк (мир йому і благословення) використав усі наявні можливості і здібності тих людей, які оточували його і могли допомогти.

Ви вже знаєте, що дочці Абу Бакра була відведена дуже важлива роль - вона доставляла їжу Пророкові (мир йому і благословення) і батькові. Це свідчить про те, що принижене становище жінки в Ісламі - міф, вигаданий тими, хто всіма правдами і неправдами хоче дискредитувати цю релігію. Історія показує, що перші мусульманські жінки брали активну участь у громадському житті і справі Заклику. А це свідчить про те, що Іслам надав повні соціальні, економічні і політичні права жінкам. Якби сьогодні чоловіки поважали жінок так, як це робив Пророк (мир йому і благословення), а також дали їм можливість реалізувати себе у цьому житті, то мусульманське співтовариство змінилося б на очах.

Хочу зробити особливий акцент на тому, що в переселенні Пророка (мир йому і благословення) брав участь багатобожник, хоча сам захід був таємним. Про те, що Пророк (мир йому і благословення) залишає Мекку, знало лише п'ять чи шість чоловік. Таким чином, Пророк (мир йому і благословення) скористався знаннями і досвідом людини незалежно від її релігійної приналежності. Значить, співробітничати з немусульманами можна навіть у секретних справах, якщо передбачається, що це повністю безпечно.

Чоловік на ім’я Сурака ібн Малік помітив вдалечині двох подорожан, і, впізнавши у них Пророка (мир йому і благословення) і Абу Бакра, вирішив наздогнати їх, полонити і передати курайшитам, щоб одержати нагороду. Однак йому не вдалося це зробити: як тільки він наближався до Пророка (мир йому і благословення), його кінь спотикався, і він вилітав із сідла. Так відбувалося тричі, і Сурака зрозумів, що не зможе схопити Мухаммада (мир йому і благословення), тому що його захищає сам Господь. Але й це ще не все. Посланник Аллаха (мир йому і благословення) пророчив, що Сураку дістануться браслети хосрою, якщо він повернеться додому і нікому не розповість про те, що трапилося. Сурака так і вчинив. Вражаюче, чи не так? Як може бідний втікач обіцяти переслідувачеві браслети хосрою - грізного правителя Персії тих часів. Ще більш вражаючим виглядає те, що гонитель вірить йому! Мухаммад (мир йому і благословення) знав, що Аллах дарує йому перемогу, й Іслам пошириться у всьому світі, у тому числі і в імперії Сасанідів. Більше того, він знав, що Сурака не помре, поки не візьме у руки браслети хосрою, і пророцтво Мухаммада (мир йому і благословення) збулося. Після смерті Посланника Аллаха (мир йому і благословення), за правління Омара ібн Аль-Хаттаба, мусульмани вступили на перську землю і здобули перемогу. Халіф особисто вручив Сурака браслети хосрою.

В дорозі відбулося багато незвичайних подій, що знову і знову доводить те, що Мухаммад (мир йому і благословення) - Посланник Бога. Я обмежуся лише деякими прикладами: курайшити не заглянули у печеру Саур, де ховалися Пророк (мир йому і благословення) і Абу Бакр, тому, що вхід у неї прикривала павутина і голубине гніздо; язичники не помітили, як Пророк (мир йому і благословення) пішов, хоча оточили його будинок; Сурака не зміг наздогнати Посланника Аллаха (мир йому і благословення) і т.д. Чудом Мухаммада (мир йому і благословення) був, є і буде Коран. Але крім Одкровення, яке полонило серця людей, Посланник Аллаха (мир йому і благословення) творив і інші чудеса. Однак не треба забувати про те, що Мухаммад (мир йому і благословення) ніколи не сидів склавши руки, він докладав усі зусилля для досягнення цілей, і тоді Господь допомагав і підтримував його. Хіджра - яскравий тому приклад. Отже, мрії і бажання людини ніколи не збудуться, якщо вона буде лише в очікуванні дивитися на небо. Мусульманин повинен бути далекоглядним і цілеспрямованим. Він повинен робити все, що в його силах, а після цього уповати на Бога.

В дорозі Пророк (мир йому і благословення) зустрів чоловіка із племені бану-аслам і двох розбійників. Він звернувся до них із закликом, і вони увірували. Більше того, все плем'я бану-аслам згодом прийняло Іслам завдяки цій людині, а розбійники облишили своє ремесло. Тому в яких би умовах не перебував мусульманин, і як би важко йому не було, якщо серце його живе вірою і він усією душею хоче призивати людей, то ніхто і ніщо не завадить йому у цьому.

Коли Пророк (мир йому і благословення) підійшов до Ясрибу, йому назустріч вийшли чоловіки, жінки і діти. Серця їх були переповнені радістю - так, що всі вони хором співали всім нам відому пісню, що починається словами: «Вийшов до нас місяць повний...» Отже, нам, мусульманам, слід віддавати шану своїм гостям і належним чином приймати їх, особливо, якщо це вчені, проповідники або відомі люди.

Прибувши у Ясриб Пророк (мир йому і благословення) відразу ж приступив до будівництва мечеті, адже це не просто споруда, а освітня, виховна і духовна установа; встановив братерські зв’язки між переселенцями (мухаджирами) і жителями Ясриба (ансарами), а також визначив суспільний і державний устрій першої ісламської держави. Перераховані дії надзвичайно важливі для організації життя мусульман у будь-якому місці і часі, на що вказує той факт, що Мухаммад (мир йому і благословення) не зволікав з ними.

Переселенці залишилися без хліба насущного і даху над головою на відміну від жителів Ясриба, у яких були і будинки, і землі, і гроші. Тому Пророк (мир йому і благословення) побратал мекканців і жителів Ясриба. Братерські зв’язки означали повну солідарність - мухаджир ставав повноправним спадкоємцем свого брата-ансара, поряд з його рідними і близькими. Цей крок, зробленй посланником Аллаха (мир йому і благословення), сприяв будівництву нового унікального суспільства, у якому панувала взаємодопомога, любов і дружба. Тут не розрізняли людей за кольорами шкіри, національною або релігійною приналежністю...

Неможливо уявити життя суспільства, і тим більше держави, без зводу законів, правил і норм, які регулювали б взаємини людей. Саме тому Пророк (мир йому і благословення), як тільки прибув у Ясриб, оголосив про те, що ансари і мухаджири - єдине співтовариство, що іудеї, які проживають тут, є повноправними громадянами ісламської держави, де немає місця дискримінації за релігійною або національною ознакою. Виходить, рівноправність - це споконвічна ісламська цінність.

Разом із Пророком (мир йому і благословення) у Ясриб переселилися сотні людей. Всі вони покинули рідне місто, залишили свої будинки, майно, і вирушили на чужину, а жителі Ясриба зустріли їх з відкритою душею, дали їм дах у своїх будинках, і ділилися з ними всім, що у них було. Так давайте ж задумаємося над тим, що спонукало мухаджирів покинути все і поїхати, а ансарів виявити таку великодушність! Спробуємо відчути, що ж рухало цими людьми!

Сподвижники Мухаммада (мир йому і благословення) були сповнені любові до Аллаха, Його Посланника (мир йому і благословення) й Ісламу так, що вони в ім'я Бога і віри жертвували всім, що у них було. Вони довели це словом і ділом. А чи готові ми сьогодні вчинити так само?

Фарук АШУР, екс. голова ВАГО «Альраід»

За матеріалами газети «Арраід»

Посилання на тему:

Політична практика Пророка (мир йому) до Хіджри

Погляд на історію мусульман і світу

Маулід – день народження пророка Мухаммада

Святкування дня народження Пророка Мухаммеда

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.