Українські діти дізнаються про депортацію кримських татар і вчаться толерантності

1
Учасники проекту – Айдер Муждаба (по центру), Настя Колтунова (справа від нього), Сімферополь, 5 вересня 2011 року
07.09.2011
Оцініть статтю: 
(251 оцінка)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

У Бахчисарайському музеї «Ларішес» музейного комплексу «Зинджирли-медресе» відкрилася виставка «Все ще повертаючись до Криму…». Її створили школярі з шести регіонів України. Це – результати того, як українські діти вивчали права людини через історію кримськотатарського народу. Тепер школярі хочуть, щоб те, що вони пізнали в Криму, дізналися більше в усій Україні. Ця виставка вже пройшла у Львові, а в понеділок відкрилася у Кременчуці.

«Депортація і повернення», «Повернення і сприйняття», «Повернення і політика», «Політика та історія», «Повернення і мова», «Повернення і культура» – шість текстів-досліджень і кілька десятків виразних, хоч інколи наївних фотографій – це результат майже піврічної роботи учнівських команд із Сум, Червонограда, Перечина, Бахчисарая, Вінниці і Кременчука.

Керівник проекту, підтриманого німецьким фондом «Пам'ять, відповідальність і майбутнє», активістка львівського благодійного фонду «Резонанс» Олена Грабовська розповіла, що таким чином – через новітню історію, зокрема, кримськотатарського народу – діти вивчали основи прав людини, принципи толерантності і взаємоповаги. За її словами, ще автори проекту хотіли показати українцям «інший Крим», не лише курортний регіон, але й землю зі своїми проблемами, які люди намагаються разом вирішувати.

Айдер Муждаба, директор Центру «Бахчисарайська стратегія», організував зустрічі школярів зі своїми співвітчизниками. Він каже, що хотів би, щоб якомога більше жителів материкової України дізналися і зрозуміли трагедію кримськотатарського народу: «Ці діти дізналися про історію і культуру кримськотатарського народу не з підручників, а безпосередньо спілкуючись із кримськими татарами».

Айдер Муждаба вважає символічним сам факт відкриття цієї виставки в історичному комплексі «Зинджилли-медресе», де раніше працював один із найстаріших в Україні навчальних закладів – однойменне медресе, а також поховані кримські хани і кримськотатарські просвітителі.

«Вражена гостинністю кримських татар і величчю їхньої культури та історії».

На відкриття виставки з-за меж Криму приїхала лише одна школярка – десятикласниця Настя Колтунова з Вінниці, але тут вона зустрілася зі своїми бахчисарайськими друзями з кримськотатарської школи, з якими виконувала завдання проекту.

За словами Насті, їх учили професійні тренери брати інтерв’ю, писати тексти, фотографувати. Вона з захопленням розповіла, як спілкувалися з мешканцями відродженого кримськотатарського села Ходжа Сала, як підкорювали гору Мангуп, як зустрічалися з відомим кримським істориком Олексою Гайворонським і главою Бахчисарайської адміністрації Ільмі Умеровим.

Каже, що вражена гостинністю кримських татар і величчю їхньої культури та історії: «Нам вдалося лише торкнутися глибин їхньої історії, але ми зрозуміли, який це добрий і патріотичний народ».

За словами Насті Колтунової, після Львова, Бахчисарая і Кременчука такі виставки пройдуть у Червонограді, Перечині і Вінниці.

За матеріалами радіо «Свобода»

Посилання на тему:

У Бахчисараї відкрився найбільший музей про Крим і кримських татар «Ларішес»

Вперше у Запоріжжі відкрилася виставка картин Рустема Емінова про депортацію кримських татар

У Сімферополі діти за допомогою футболу боролися з расизмом, ісламофобією та ксенофобією - перемогла дружба

Польські студенти вивчають пам'ять кримськотатарської молоді про депортацію

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.