Виникнення золотоординської держави (Улус Джучі) в
Відразу ж після завершення основної фази завойовницьких походів до ставок правителів монголів потягнулися посольства з ближніх і далеких країн. Першим, хто спробував використувати їх силу в своїх цілях, був Папа Римський Інокентій IV. У 1246 році він відправив до правителів кочівників досвідченого і розумного дипломата Плано Карпіні. Метою його місії було направити силу Монгольської імперії проти мусульманських держав Близького Сходу. Передбачалася також і можливість прийняття правителями монголів християнства.
Карпіні вдалося зустрітися з ханом Бату в його столиці — Сараї. Після цього він вирушив до Карокорума, де удостоївся аудієнції у великого хана Гуюка, якому передав послання Папи. Свою подорож Карпіні описав в книгах Historia Mongalorum («Історія монгалів») і Liber Tartarorum («Книга про татар»), що стали одними з головних джерел про найбільшу кочову державу в історії.
Творцем Золотої Орди за правом вважається хан Берке, він став правителем незабаром після смерті хана Бату. Будучи мусульманином, Берке активно налагоджував контакти з ісламським світом. При ньому карбувалася монета з ім’ям аббасидського халіфа
Арабський історик Ібн
Це вбивство викликало гнів Берке, який пообіцяв помститися Хулагу. Напружені відносини між двома могутніми правителями привели до того, що Берке відкликав свої загони з армії Хулагу. Однак повернутися в Улус Джучі вони не могли через загрозу нападу хулагуїдів. І тоді Берке наказав їм йти в мамлюцький Єгипет. Ця зовнішньополітична комбінація стала можливою завдяки наполегливій роботі дипломатів двох країн.
Правителями єгипетської держави з 1250 року було мамлюки — тюрки, вихідці з Північного Причорномор’я, Криму і Кавказу. В Єгипті вони були військовою кастою, що контролювала всі найважливіші інститути держави. Перед загрозою вторгнення армії Хулагу мамлюки шукали собі надійного союзника. І такого союзника вони знайшли в особі правителя Улус Джучі.
Дипломатичні відносини Єгипту і Золотої Орди базувалися на основі традицій, закладених Арабським халіфатом і Візантійською імперією. Часто налагодженню контактів між державами сприяли купці, які виконували одночасно і функції дипломатів. Перший відомий лист єгипетського султана
Після того, як загони Берке прибули до Єгипту,
Посольство хана Берке очолювали Джалал
Тим часом єгипетське посольство прибуло морем до Криму, звідки відправилося через причорноморські степи в ставку Берке. Хан прийняв послів у величезному наметі, який вміщував більше 500 осіб. Зберігся опис зовнішності хана Берке, складений арабським автором
Під час прийому був зачитаний лист султана
Ці листи були надзвичайно важливі для Берке. У них він пропонував єгиптянам виступити проти Хулагу одночасно з ординською армією, тим самим підвищивши шанси на успіх всієї кампанії. У листі він також писав: «І нехай дізнається султан, що я воював з Хулагу, який від плоті і крові моєї, для вознесіння понад усе слова Аллагового, із старанням до сповідання Ісламу, бо він [Хулагу] бунтівник, а бунтівник не вірує в Аллага і посланця його».
З іншими матеріалами з серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням.
Олександр Степанченко спеціально для «Іслам в Україні»