Мусульмани відкриють у Луганську мечеть. І будуть щорічно вітати християн з Великоднем

1
Мечеть у Луганську
08.05.2010
Оцініть статтю: 
(320 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«ОстроВ», 5.05.2010

30 травня в Луганську офіційно відкриється мечеть. У Луганській області це не перша, а вже восьма за рахунком мечеть. Решта розташовані в Антрациті, Брянці, Алчевську, Свердловську та інших містах. До речі, поява мечеті в обласному центрі - не така вже й новина: сама будівля зведена ще два роки тому, а про популярність її говорить вже те, що на п'ятничну «колективну молитву» сюди приходить до 500 чоловік.

Напередодні презентації, «ОстроВ», забігаючи трохи вперед, вирішив поставити кілька запитань голові Луганської мусульманської громади, керівнику громадської релігійної організації «Салам» Сейфуллі Рашидову.

- Ми знаємо, що сьогодні завершуються всі оздоблювальні роботи, роботи з благоустрою прилеглої території, розбиття клумб і т.д. Ви маєте намір презентувати мечеть з усіма почестями?

Сейфулла Рашидов- Безумовно. Ми плануємо, що на відкритті будуть присутні керівники області та міста, правоохоронці. У всякому разі, ми всіх запросили і сподіваємося, що запрошення вони приймуть. Я б хотів розповісти, як взагалі виникла ідея побудувати в місті мечеть. Починалося все з того, що мені розповідали, колись у Луганську вже була мечеть, але достовірних відомостей про це не було. Пошуки мої поки що не увінчалися успіхом, але в архівних документах в довіднику про Луганськ за 1912 рік я знайшов статистичні дані, які говорять про те, що в 1911 р. дійсно згадується існування мечеті на території с. Олексіївка Перевальського району. Крім того, на території Алчевського меткомбінату також була молитовна кімната, там досі видно залишки будівель.

Ось така інформація спонукала мене думати про появу мечеті тут, в Луганську.

Більш серйозно я почав замислюватися про мечеті в 90-ті роки, ще будучи головою товариства дагестанців. Ми зіткнулися з такою проблемою: вмирають люди, а їх же потрібно поховати, дотримуючись традиції, за всіма правилами. Загалом, ми вирішили зареєструвати свою організацію. Потім я взяв землю в оренду в 2005 р. і зайнявся організаційними проблемами.

- Як поставилася місцева влада до вашого бажання побудувати мечеть?

- Влада поставилася цілком доброзичливо. Були невеликі проблеми бюрократичного характеру, але в цілому все пройшло гладко. Ми звернулися в міський виконком, зайшли в кабінет до колишнього головного архітектора Леоніда Козака, він нам запропонував декілька місць на вибір. Ми взяли землю в оренду до 2049 року, але тепер держава дозволила релігійним організаціям брати землю у постійне користування, що дозволяє скоротити податки.

- Хто відвідує вашу мечеть, розкажіть про її життя?

- У мечеті проходять не тільки молитви. У нас є жіночий клуб, сюди також приходять займатися діти та студенти: вони тут навчаються. Навчаються нормам мусульманської моралі, правилами молитви. Крім того, діти тут вивчають арабську мову, а фахівці читають лекції з ісламської культури для студентів. Молоде покоління - це в основному діти тих мусульман, які приходять у мечеть молитися.

Бібліотека при мечеті
Бібліотека при мечеті
Якщо говорити про дорослих, то я приблизно порахував, що сьогодні до мечеті ходять молитися представники майже 30 національностей. На основну п'ятничну колективну молитву - «джума-намаз» - тут, в мечеті, збирається до 500 чоловік.

- А скільки всього в Луганську нараховується мусульман?

- У Луганській області етнічних мусульман нараховується до 25 тисяч. Але тут складно говорити про їх приналежність до ісламу. Ось візьмемо, наприклад, студента-араба, який жодного разу не приходить в мечеть на молитву. Він часто поводиться неправильно, ходить у нічний клуб, п'є там горілку. З точки зору канонів ісламу, він не є мусульманином, тому що мусульманин повинен визнавати Бога, молитися, дотримуватися посту, і, по можливості, зробити хадж (паломництво) до Мекки. А людина, яка нічого не дотримується, навряд чи може називатися мусульманином ...

- Нам відомо, що нещодавно був досить неприємний для вас епізод, коли будівельну огорожу по сусідству з мечеттю було списано фразами нацистського характеру. Які почуття викликали ці написи у вас?

- Це пишуть по команді ідеологів. Якщо подивитися на сайті вболівальників московського «Спартака», то 20 квітня, одночасно з написами в Луганську, такі самі речі були написані в Москві. Це звичайна форма привітання на 20 квітня, день народження Гітлера, яку використовують футбольні фанати неонацистського спрямування. Не треба мати семи п'ядей у чолі, щоб це побачити. Але інше питання - напис «убий мусліма».

Ось тут, думаю, мало хто знає, що значить слово «муслім». Це синонім слова «мусульманин». Але сумніваюся, що футбольні фанати самостійно додумалися вжити це слово, вони-то і значення його навряд чи знають ... Так само, як слово «адік» (так називала Гітлера Єва Браун), яке теж стало прозивним. Я так припускаю, що за подібними інцидентами в Луганську стоїть якийсь «ідеолог», «спонсор». Далі, на іншому паркані можна побачити написи «убий жида», «я люблю холокост». Значить, в місті є якісь організації, якими повинні зацікавитися відповідні правоохоронні органи. Я нічого не стверджую напевно, але те, що відбувається, наштовхує на подібні думки.

- А яка реакція мусульманської громади на подібні випади?

- Звичайно, це погано. Я вважаю, що люди, які написали це, не поважають своє місто, свою країну. Крім того, написи ображають почуття віруючих, їх національні почуття. Адже мусульмани не бажають нікому поганого ...

- До речі, недавно в центрі міста з'явився бігборд, де «мусульмани бажають усім добра та миру». Це справа рук вашої організації?

- Так. На жаль, у нас журналісти бачать в основному «сенсації», їх цікавлять тільки бійки між студентами-іноземцями та луганчанами, а бігборд залишився ними непоміченим. Ось, запитали про нього тільки ви і через місяць, як його повісили в самому центрі міста. Чому? Тому що така в нас особливість - десь щось сталося, всі кидаються туди, а щось позитивне - не помічають. Хоча потрібно розрізняти ксенофобію та побутові випадки.

БігбордОсь у цьому сенсі в мене є претензії до нашої преси. Гучний випадок, коли в нічному клубі араби жорстоко побили луганчан, - не що інше, як побутова бійка. І ми не говоримо тут про мусульман. Що це за мусульмани, які п'ють в нічному клубі? І в даному випадку мені не шкода цих арабів, яких будуть судити за бійку - так їм і треба. А адже шум роздули на всю Україну - новину показували і на центральних телеканалах. Виходить, що преса не допомагає боротися із ксенофобськими проявами, а нагнітає ситуацію?

Що стосується бігборду, спочатку там мав бути інший текст, ми хотіли привітати християн з їх релігійним святом - Великоднем.

Ми хотіли написати так: «Мусульмани вітають християн Луганщини зі світлим Христовим Воскресінням». Я дзвонив у Луганську єпархію, погодив з ними, радився. Текст довелося пом'якшити, але сам бігборд з'явився третього квітня увечері, в суботу, напередодні Великодня. Я довго шукав в мусульманському праві, чи можна це робити, і, нарешті, знайшов, - можна. Відтепер щороку ми будемо вітати християн з цим святом так, як було заплановано спочатку. Також плануємо вітати і з Різдвом Христовим. У нас зараз дуже мало соціальних, позитивних бігбордів, сама реклама. То чому нам було не привітати християн? Я думаю, що подібного в Україні ще не було.

Оригінал статті на сайті «ОстроВ»

Публікації на тему в українських ЗМІ:

Кременчуцькі мусульмани мріють про мечеть («Кременуцька панорама»)

Під знаком півмісяця. Поклонятися Аллаху у Луганську непросто («Молодогвардеец»)

Чи є у Дніпропетровську мечеть? («Комсомольска правда» в Україні»)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.